Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 

4-godzinne ciało. Recenzja książki T. Ferrissa

 4-godzinne cialo

Przebrnąłem przez opasły tom pod ww. tytułem, bo trudno tu mówić o zwykłym czytaniu, tyle tu szczegółów i ćwiczeń do przerobienia...

Lubię Tima Ferrissa za jego pasję lepszego życia, przygody,  charakter (nieco zwariowany), za jego styl i świetną książką sprzed lat "4-godzinny tydzień pracy".

Zacznę jednak od danych książki i noty wydawcy:

4-godzinne ciało. Niezwykły poradnik jak szybko zrzucić wagę, stać się niedoścignionym kochankiem i superczłowiekiem.

Timothy Ferriss

Wydawnictwo:  Laurum

Data premiery: 2011-11-09

Ilość stron:         592

"<<4-godzinne ciało>>  to owoc ponaddziesięcioletnich obsesyjnych poszukiwań sposobu na złamanie kodu ludzkiego ciała. Podsumowuje spostrzeżenia setek najwybitniejszych sportowców i dziesiątków lekarzy, a także rezultaty tysięcy godzin zaskakujących osobistych eksperymentów. W wielu różnych miejscach, w ośrodkach przygotowań olimpijskich, ale również w czarnorynkowych laboratoriach, w Dolinie Krzemowej, ale także w Republice Południowej Afryki. Tim Ferriss, autor bestsellerowej książki 4-godzinny tydzień pracy, szukał odpowiedzi na kluczowe pytanie: Spośród wszystkich czynników fizycznych, jakie najmniejsze zmiany mogą wywoływać najbardziej zauważalne skutki. Dowiesz się (na każdy temat wystarczy maksymalnie 30 minut):  Dowiesz się (na każdy temat wystarczy maksymalnie 30 minut):

 •  Jak schudnąć 10 kilogramów w ciągu 30 dni (bez ćwiczeń) na superprostej diecie Slow-Carb.

 • Jak zapobiec przyrostowi tkanki tłuszczowej w okresach obżarstwa (Boże Narodzenie, święta, weekendy).

 • Jak zwiększyć redukcję tkanki tłuszczowej o 300% za pomocą kilku worków lodu.

 • Jak Tim zapewnił sobie 15-kilogramowy przyrost mięśni w ciągu 28 dni – nie zażywając sterydów i spędzając w siłowni w sumie 4 godziny.

 • Jak to zrobić, żeby spać tylko 2 godziny na dobę, a mimo to czuć się wypoczętym.

 • Jak zapewnić kobiecie 15-minutowy orgazm.

 • Jak trzykrotnie podnieść poziom testosteronu i podwoić liczbę plemników.

 • Jak w ciągu 12 tygodni zwiększyć pokonywany dystans z 5 kilometrów do 50 kilometrów.

 • Jak wyleczyć „trwałe” urazy.

 • Co zrobić, żeby po upływie 6 miesięcy podnosić nawet 75 kilogramów więcej.

 • Jak sfinansować sobie wakacje na plaży, odbywając jedną wizytę w szpitalu."
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ferriss przez kilka lat zrobił z siebie królika doświadczalnego i jak twierdzi wydał mnóstwo pieniędzy żeby odkryć najlepsze sposoby na schudnięcie, przyrost mięśni itp. W tym na podróże na całym świecie i odkrywanie wiedzy u źródeł. Ferriss popełnił także 'wszystkie' możliwe błędy po to, abyśmy my nie musieli ich już popełniać!

Wydaje się, że autor nie zastanawia się dostatecznie nad długofalowymi konsekwencjami swoich rad... Teraz utrzymuje super wagę i ma wymarzone ciało, ale za kilkanaście lat? Co się z nim stanie dzięki swojej "cudownej" diecie na której je w kółko to samo i bierze kilka rodzajów tabletek (czasem dużo)?
Zatem do książki należy według mnie podejść z dużym dystansem i uśmiechem, wybierając fragmenty sensowne i poparte innymi badaniami.

Ja np. wybrałem (dawno i mam teraz potwierdzenie słuszności wyboru) polecenia treningu siłowego i slow/low carb, bo to się stanowczo potwierdziło w późniejszych doniesieniach i zaleceniach.
Skorzystam też z opisu pływania metodą pełnego zanurzenia. Przydatne nie tylko na letnie przygody z wodą...

Nie jest to metoda wyczynowa, ale daje satysfakcję w pływaniu rekreacyjnym, a dla wielu stała się tym, co wreszcie pozwoliło im pływać bez większego zmęczenia i strachu.

Zobacz parę filmów o tym free stye immersion swimming:

https://www.youtube.com/watch?v=rJpFVvho0o4

https://www.youtube.com/watch?v=3LqqNO3WYZ0

https://www.youtube.com/watch?v=dJ5p6Ts_KEM

A po polsku wstęp tutaj
http://aktywnosc-fizyczna.wieszjak.polki.pl/total-immersion-pelne-zanurzenie-co-to-jest,plywanie-artykul,10337243.html

Znajdziesz w sieci więcej materiałów o tej metodzie a tutaj mini-lekcje innych stylów

https://www.youtube.com/watch?v=vkt31KITQro  

Nieco odbiegłem od tematu, bo to tylko jedna z tysiąca, przykładowa porada, które znajdziesz w książce.
Naprawdę, potrzebujesz sporo czasu i zacięcia by to wszystko prześledzić, a co dopiero zastosować.

 Ale… osobiście bałbym się zastosować niektóre z nich. Co prawda autor przestrzega przed ślepym naśladownictwem i zaleca włączyć rozsądek. I nie każdy ma ambicje  mistrzowskie czy nawet sportowe.

Na szczęście, oprócz długich wywodów i opisów doświadczeń są i podsumowania ‘telegraficzne’.

Przykład takich syntetycznych rad:

 • Za dużo tłuszczu? Spróbuj regularnie spożywać białko i pić przed posiłkiem sok z cytryny.
 • Za mało mięśni? Spożywaj imbir i kapustę kiszoną.
 • Nie możesz spać? Spróbuj jeść więcej tłuszczów nasyconych lub poddaj się działaniu zimna.

Oczywiście to nie jedyne i jedynie najlepsze sposoby. Ale proste, i wg Ferrissa, skuteczne.
Trudno też uogólniać – każdy jest inny.
Warto zwrócić uwagę jednak na to, że oprócz własnych eksperymentów, Tim oparł się na wynikach prac „ponad stu doktorów, naukowców NASA, lekarzy, olimpijczyków, profesjonalnych trenerów sportowych, rekordzistów świata, rehabilitantów, … szkoleniowców z byłego Bloku Wschodniego” – często w ramach osobistych kontaktów, szkoleń i udziału w treningach.

Ważne i cenne są uwagi dot. tego, co nie działa lub działa słabo (szkoda czasu i wysiłku).

Nawiązuje to do zasady Ockhama - osiąganie najlepszych możliwych skutków przy zużyciu jak najmniejszej ilości siły/środków. Podobnie Tim twórczo pokazał zastosowanie zasady Pareto w odniesieniu do ćwiczeń i diet. Pisze: „książka ma na celu przekazać ci 2.5% najważniejszych narzędzi, jakich potrzebujesz,  żeby poprawić stan i wydajność własnego organizmu. … Znajomość 2,5% ogółu danej dziedziny pozwala  osiągnąć 95% oczekiwanych rezultatów … te same 2,5% zapewnia korzyści zaledwie o 3% mniejsze, niż uzyskałoby się dzięki 12-krotnie większym wysiłkom”.
Jeśli to prawda i wybrano prawidłowo owe 2,5%, to … WOW!

Książka w pewnych kwestiach jest częściowo nieaktualna, w szczególności Ferriss w 2010 r. jeszcze hołdował mitowi cholesterolowemu, ostrzegał przed tłuszczami nasyconymi, zbyt ufał medykamentom farmacji...

Dzieło jest czytelnie zorganizowane. Nie musisz czytać wszystkiego. Już na stronie 21 masz „rozkład jazdy”, które rozdziały przeczytać dla rozwiązania danego problemu z listy.

Niezależnie od książki (zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej) już dziś – nawet przed jej przeczytaniem, możesz sięgać do strony autora www.fourhourbody.com .
W książce są liczne odwołania do podstron tematycznych tego serwisu. Są też podstrony ze źródłami naukowymi, do których autor się odwołuje, z dyskusjami i uzupełnieniami. Patrz też na podstronę  /4-hour-body-bonus-material-and-bonus-chapters/  .

W 14 rozdziałach plus szeregu dodatkach i materiałach dodatkowych Tim omawia obszernie takie zagadnienia jak: postawa dla zmiany siebie na lepsze, o tłuszczu (ale moje pytanie: dlaczego  mniej?), temperatura w służbie utrzymania wagi, więcej mięśni, lepszy seks, sen doskonały, leczenie urazów, jak biegać szybciej i dalej, więcej siły, o pływaniu, o dłuższym i lepszym życiu…Jest i indeks.

Sama książka zawiera też dużo diagramów i ilustracji, które pokazują np. fazy ćwiczeń.
Na wielu jest sam Ferriss.  Cóż, po trosze kreuje się na supermana, jest w tym też wyraźnie męskie spojrzenie (np. spory rozdział o seksie), ale nie odmówię mu tego tytułu – jeśli znasz historię autora, to docenisz jego tytaniczną pracę, innowacyjność biznesową („4-godzinny tydzień pracy”), osiągi fizyczne, przełamywane barier i własnych słabości, sukcesy w paru odmiennych dziedzinach. Przy okazji poznajesz też innych ciekawych ludzi.
Głównie to ludzie z branży fitness, sportowcy. Myślę, że to oni (bardziej amatorzy) są pokaźnym targetem (adresatem) książki.
I wszyscy, którzy lubią podejmować wyzwania.

Zrobiłem kilkanaście stron notatek w punktach dotyczących najciekawszych tematów, początkowo myśląc, by je tu przytoczyć. Ale,… to przestało by być strawną recenzją.
Zostawię sobie to na ew. tematyczne artykuliki, które co jakiś czas umieszczę na www.LepszeZdrowie.info lub na Facebooku.

Żałuję, że dopiero niedawno dopadłem tę książkę – mogłem już przed laty zaoszczędzić sporo czasu na własne poszukiwania. Z drugiej strony, mogę z tej perspektywy zwrócić uwagę na owe dezaktualizacje. Ciekawe czy Tim coś skorygował na swych stronach. Ale to kolejna dość mozolna lektura przede mną – tyle tego jest.

Pożytecznej lektury!

Leszek Korolkiewicz

-----------------
Czy widziałeś ostatnie nowości naszego serwisu?

 

Za treść i dopasowanie reklam automatycznych prowajdera nie odpowiadamy. 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.