Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 
Lody - za i przeciw

Lody

Chociaż lato już się kończy (gdy to piszę), to lody lubimy jeść zawsze, jak nie w czasie letnich upałów, to w kawiarni nawet zimą lub w domu - te kupione na deser w pojemniku.
W tym roku (2018) sezon sprzyjał lodom i lodziarzom. Można zażartować, że dla producentów i sprzedawców było to istotnie "kręcenie lodów".

Zacznijmy od tych sklepowych.
Podejdź do lodówek i weź opakowanie lodów. Chodzi o te duże, jednolitrowe na przykład.
I spójrz na skład -  z czego się je robi.

Jeśli litr, czyli ok. kilograma lodów kosztuje już od 8 zł…
A w cenie mamy koszt: składników, produkcji, opakowania, dystrybucji, reklamy, prowizji sklepu, prowizji hurtownika i zysk producenta…
…To ich skład PO PROSTU nie może być dobry.

MUSZĄ zatem być robione z NAJTAŃSZYCH składników.
A raczej najtańszych zamienników najtańszych składników!
Gdyby te lody były robione z prawdziwych składników, to koszt samych jajek i śmietany wyniósłby 10 zł.
Dobrze, to co jest w lodach sklepowych?
Przejdziemy do tego dokładniej za chwilę, ale oto przykładowy skład podany na opakowaniu:

Woda, tłuszcz roślinny, syrop skrobiowy, koncentrat białek serwatkowych w proszku, serwatka w proszku, mleko odtłuszczone w proszku, cukier, odtłuszczone kakao, dalej dodatki - emulgatory: monodiglicerydy kwasów tłuszczowych,  stabilizatory: mączka chleba świętojańskiego, guma guar, karagen. Potem słodzik: sukraloza. Potem barwnik: annato.
Potem aromaty
, niby identyczne z naturalnymi, ale też często sztuczne.

…Normalnie smacznego!

Czy w lodziarniach jest inaczej? Zauważyłeś różnicę w cenach? W ofertach sieciowych - gałka od 3 do 4 zł, lody "naturalne", rzemieślnicze (i podobne określenia jak np. "wyrób własny") - nawet ponad 10 zł za gałkę lub porcję.
O ile produkty gotowe ze sklepów mają na etykiecie podany skład, to czy w kawiarni także o to pytasz?
I tutaj może być podstawa do wątpliwości.

Producent musi jednak w czytelny sposób podać konsumentowi informację na ten temat. Na karteczce czy tabliczce obok samych lodów powinna się wówczas znaleźć informacja: „lody owocowe o smaku truskawkowym – z dodanym barwnikiem”. Alternatywnie właściciel lodziarni może również wywiesić kartkę z wyszczególnionymi na niej wszystkimi substancjami dodatkowymi, jakie użyto do wyrobu lodów. Kartka taka powinna być dostępna dla wszystkich kupujących. Ale wielu właścicieli lodziarni nie spełnia tego obowiązku.

Zgodnie z wytycznymi Food Standards Agency, nie wolno określać jako naturalne, czy tradycyjne, lodów wyprodukowanych z gotowej mieszanki, do której dodaje się tylko wodę! Niezgodne z przepisami prawnymi jest podawanie informacji sugerujących konsumentom, iż lody produkowane są w sposób tradycyjny – np. „tradycyjna receptura”, nie posiadając odpowiedniej dokumentacji tego faktu. W znaczniej większości przypadków producenci lodów wykorzystują naiwność i niewiedzę współczesnego konsumenta, który pragnie żyć i odżywiać się „zdrowo”. Producenci często opisują swoje wyroby w całkiem bajkowy i niezgodny z prawdą sposób.

Określenie jasno wskazuje, lody naturalne nie powinny zawierać składników, które nie występują w naturze! W tego typu wyrobach absolutnie nie powinno się stosować tłuszczów utwardzanych, syntetycznych konserwantów, emulgatorów, sztucznych aromatów i barwników.

Wśród syntetycznych dodatków do lodów szczególne ryzyko dla zdrowia mogą nieść ze sobą tzw. barwniki azowe.

Być może rzuciło ci się w oczy, że niektóre smaki lodów, jak np. owoce leśne, mięta pieprzowa czy jagody, charakteryzują się często bardzo intensywną, niemalże perfekcyjną barwą. Jak to możliwe? Lodziarnie podczas wyrobu lodów mogą dodawać do nich barwniki syntetyczne.  Od 2010 istnieje przepis, wymagający znakowania lodów zawierających barwniki azowe następującym ostrzeżeniem: „Może powodować hiperaktywność i zaburzenia uwagi u dzieci”.

Jakie barwniki azowe można znaleźć w lodach?

E102 – tartrazyna

E104 – żółcień chinolinowa

E110 – żółcień pomarańczowa S

E122 – azorubina

E124 – czerwień koszenilowa A

E129 – czerwień allura AC.

Barwniki azowe to wszystko inne, niż bezpieczne substancje. Oprócz hiperaktywności i deficytów uwagi u dzieci mogą one wywoływać również tzw. pseudoalergie objawiające się podobnie jak prawdziwe. Przyczyna: barwniki te mogą uwalniać z określonych komórek ciała, tak zwanych komórek tucznych, histaminę, w wyniku czego dochodzi do pojawienia się takich samych objawów, jakie mają miejsce przy wystąpieniu alergii. Jeśli więc zdarza ci się tego typu problem, a jego przyczyny do tej pory nie udało ci się poznać, możesz brać pod uwagę, że chodzi tutaj o barwniki azowe zawarte w lodach.

Jakie ryzyko dla zdrowia mogą ze sobą nieść barwniki azowe:

  •  hiperaktywność i zaburzenia uwagi (u dzieci)

  •  pseudoalergie

  •  choroby nowotworowe.

Oprócz występujących w sposób bezpośredni reakcji alarmowych barwniki azowe mogą również powodować prawdopodobnie szkody na dłuższą metę. Substancją wyjściową dla wytwarzanych sztucznie organicznych barwników zazwyczaj jest anilina. Uchodzi ona za substancję rakotwórczą. Spożywcze barwniki azowe mogą rozpadać się w organizmie człowieka, przykładowo w wyniku działania bakterii jelitowych, w wyniku czego znowu powstaje anilina.

Żywy i jaskrawy kolor lodów jest zawsze informacją o tym, że podczas produkcji dodane zostały sztuczne barwniki.

Ale barwniki to nie wszystkie niebezpieczne składniki lodów. Można wymienić jeszcze:

  • kontrowersyjne stabilizatory i emulgatory, jak E472b i E472e

  • mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E471)

  • guma celulozowa

  • rakotwórczy karagen E407 (pomimo wielokrotnie potwierdzonej szkodliwości dla ludzkiego zdrowia - może być legalnie stosowany jako dodatek do żywności!)

  • tłuszcze utwardzone (np. utwardzony olej palmowy)

  • glicerol (E 422)

  • przetworzony wodorost morski Eucheuma (E 407a).

Aby uniknąć wszelkiego ryzyka zdrowotnego, należy więc raczej sięgać po lody wyglądające naturalnie. Lody o smaku pistacjowym nie mogą mieć jaskrawo zielonego koloru – a raczej pastelowy zielony. W lodziarni zawsze dopytuj o obecność barwników azowych w składzie. Jeśli sprzedawca potwierdzi, zrezygnuj ze zakupu. O czym jeszcze należy pamiętać podczas wizyty lodziarni? Wizyta w lodziarni: na co należy zwrócić uwagę

Lody nie powinny być pokryte lepkim filmem. Jest to bowiem oznaka nieprzechowywania ich w dostatecznie niskiej temperaturze. Mogą się znajdować się w nich patogeny.

Kryształki lodu świadczą o kiepskiej jakości. Jeśli je widzisz, może świadczyć to o tym, że lody już były rozmrożone, a następnie ponownie zamrożone. W takich lodach również mogą znajdować się bakterie chorobotwórcze.

Staraj się unikać lodów, prezentowanych w pojemniku jako imponująca wielka „góra lodowa”. Do takich lodów najprawdopodobniej zostały dodane sztuczne emulgatory, które „napompowały” masę. Emulgatory podejrzewa się o powodowanie zmian w błonie śluzowej jelit, co może skutkować zwiększonym wchłanianiem alergennych składników pokarmowych. Uwaga! Jeśli lody charakteryzują się wyjątkowo kremową konsystencją, świadczy to o bardzo dużej ilości dodanych sztucznych emulgatorów. W razie wątpliwości doinformuj się u sprzedawcy.

Lody wysokiej jakości to takie, które zawierają wyłącznie naturalne stabilizatory (np. agar).
Są w Polsce lody rodzimych producentów zawierające kawałki orzechów, owoców, bakalie - to wskazuje na bardziej uczciwe podejście do klienta. Czasem występuje tylko reklamowa namiastka naturalności np. lody orzechowe są tylko posypywane na wierzchu drobinami orzech
ów.
Mniej komplementów otrzymają producenci zagraniczni, zwłaszcza tanie lody marketowe i z chłodziarek w ulicznej sprzedaży sieciowej.

Zwróć więc uwagę na naturalność lodów. Największe pole do oszustw stanowią zawsze lody waniliowe – zamiast prawdziwej wanilii dodaje się do nich aromaty. Na prawdziwych lodach waniliowych widoczne są drobne czarne punkciki.

Nawet producenci rzekomo naturalnych i tradycyjnych lodów, nie zawsze działają zgodnie z własnymi sloganami. Wielu z nich produkuje lody z gotowego proszku lub kupuje je masowo w "tanich" hurtowniach po czym w lodziarni masowo przekładane są do „markowych” pojemników.

Oprócz ww. zagrożeń zwróć uwagę jak są robione porcje kulek w cukierni. Dozownik (specjalna łyżka) wstawiany jest po porcjowaniu do słoika z mętną zawiesiną, który często stoi na słońcu godzinami bez zmiany wody - rozsadnik bakterii.

Najbardziej znane skażenie bateryjne związane z lodami to salmonella. A raczej była. A to dlatego, że do ich produkcji wykorzystywano surowe jaja, nie pasteryzowano masy lodowej. Teraz, gdy większość lodów pochodzi z produkcji przemysłowej, a używane tam jaja to właściwie sproszkowany ich zamiennik, zagrożenie jest o wiele mniejsze. Paradoksalnie pod tym wzgledem groźniejsze są lody produkowane rzemieślniczo lub w domu. Wtedy, gdy nie zadba się o higienę.

Chociaż lody relatywnie nie są kaloryczne, to duże ich porcje to duże porcje cukru (o ile tam jest, bo stosuje się też sztuczne słodziki). Od tego się tyje!
A o tym że cukier ma potencjalnie wiele negatywnych właściwości dla zdrowia, to wiadomo
od dawna (Rafinowany cukier - najsłodsza trucizna, Czy ty też pozwalasz swojemu dziecku powoli rujnować sobie zdrowie?, Gorzka prawda  i inne artykuły)

Dodawany jest też syrop glukozowy (tańszy i gorszy jakościowo zamiennik cukru), który podobnie sprzyja otyłości i zaburza gospodarkę węglowodanową organizmu. Wywołuje gwałtowne zmiany stężenia insuliny i glukozy we krwi, co prowadzi do rozwoju insulinooporności komórek i cukrzycy typu II. Ponadto podnosi on stężenie trójglicerydów we krwi, co może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób układu krążeniowego.

Większość osób nie trawi mleka i o jego szkodliwości, zwłaszcza dla osób dorosłych, też wiadomo (patrz np. Pij mleko...)

Z  tych dwóch względów  najlepiej wybierać sorbety. Porcja takiego deseru dostarcza ok. 80 kcal, ma mało cukru i nie zawiera mleka.

Przejdźmy jednak do paru zalet lodów.

Lody to jedne z najmniej kalorycznych deserów. Porcja śmietankowych (2 gałki) dostarcza ok. 150 kcal, czyli połowę mniej niż batonik czy drożdżówka z serem. Bardziej kaloryczne są lody z pełnotłustego mleka oraz smakowe, zwłaszcza jeśli podamy je z bitą śmietaną. Energetyczność lodów jest stosunkowo niska i dlatego mogą być wybierane częściej niż inne smakołyki. 
Ale bez przesady - z dwóch względów. Jak wpomniano - tyje się głównie od cukru. Ponadto - "diety lodowe", które rzekomo pozwalają schudunąć to mit. Jako ciekawostkę o tzw. ujemnych kaloriach zobacz tę krótką prezentację http://www.rozwojowiec.pl/4054/lody-czy-ich-jedzenie-odchudza/

Mimo stosunkowo niedużej kaloryczności najesz się trzema kulkami - gdy są dobre. To sposób na sprawdzenie jakości loda, ale niestety dopiero po jego zjedzeniu. Bo dobre lody można poznać po tym, że po zjedzeniu trzech kulek czujemy się najedzeni!

Są lekkostrawne. Dlatego mogą się nimi raczyć seniorzy, kobiety w ciąży i dzieci. Najlepsze są lody jogurtowe, które zawierają pożyteczne bakterie wspomagające pracę przewodu pokarmowego.
Łagodzą ból. Działają przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Dlatego niektórzy laryngolodzy pozwalają na jedzenie lodów po usunięciu migdałków (by zmniejszyć opuchliznę i uśmierzyć ból).

Lody także poprawiają samopoczucie. Budzą przyjemne skojarzenia, np. wspomnienie wakacji lub z dzieciństwa

W lodach czekoladowych, o ile jest to prawdziwa czekolada, zawarta w niej fenyloetyloamina pobudza wydzielanie endorfin, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Pod wpływem jedzenia czekolady wzrasta również produkcja dopaminy w mózgu, której działanie na nasze emocje porównuje się do stanu zakochania.
________________

Opr. L. Korolkiewicz m.in. na podstawie fragmentów z:

Ciesz się lodami bez podejrzanych składników
Newslettera Łukasza Kinga


PS. zapisałeś się na nasz newsletter?
(nieregularny i dość rzadko wysyłany  - więc bez strachu - nie zasypię Cię wiadomościami...)

 

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.