Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Nie tylko na święta

 

(art. dr Katarzyny Świątkowskiej na podstawie wpisu z facebooka - z podziękowaniem; parę komentarzy tutejszego redaktora w nawiasach [  ])



Święta, święta
:)


Dużo smacznego jedzenia. Pogadajmy o tym co z niego wybrać, żeby było zdrowo i przyjemnie. A zdrowe jelita = zdrowy człowiek. A tak jest tylko wtedy, jeśli rozgoszczą się w nich sprzyjające nam drobnoustroje a nie wredne darmozjady.
A jak zadbać o mieszkające w nas „dobre” mikroby we właściwy sposób w czasie świąt?
Hmmm?


Po pierwsze.


Poczęstujmy je czekoladą.
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że jej jedzenie raduje pożyteczne bakterie w jelitach? Bardzo cieszą się z tego przysmaku i odwdzięczają się poprawiając nasze zdrowie. A my jesteśmy bardziej szczęśliwi jeśli one są szczęśliwe. Czemu czekolada jest taka zdrowa? (1,2) Oczywiście, że nie z powodu cukru.

 

Skład czekolady był intensywnie badany- skąd się biorą jej udowodnione prozdrowotne efekty? Czekolada (a raczej kakao) przyczynia się m.in. do zmniejszania stanów zapalnych jelit (3), ograniczenia nadmiernego zlepiania się płytek krwi (bo ich skłonność do zbyt bliskich kontaktów skutkuje zawałami i udarami) , poprawy wrażliwości tkanek na insulinę i funkcji śródbłonka = żyjącej wyściółki naszych naczyń (4-10). Czekolada korzystnie wpływa na „cholesterole” (15,16).
Chroni cholesterol LDL przed utlenianiem przez wolne rodniki (17-20). Utleniony LDL staje się prawdziwym potworem, którego należy się bać i jest na to wiele dowodów. A związki zawarte w kakao bronią nas przed taką przemianą.
Ziarno kakaowca, z którego powstaje czekolada, zawiera ponad 400 aktywnych substancji. Większość pozytywnych efektów działania czekolady i kakao przypisuje się działaniu polifenoli. A dokładniej, pewnej ich podgrupie - FLAWANOLOM. Nie są zbyt skutecznie wchłaniane w jelicie cienkim, a zamiast tego przechodzą do jelita grubego, by manipulować tym, co tam sobie mieszka (24,25) Składniki kakao promują wzrost pewnych korzystnych osobników mikroflory jelitowej u ludzi (21,22), a zmniejszają ilość patogennych - takich, które chciałyby zrobić nam krzywdę. W jednym z badań, gdy uczestnicy pili napój czekoladowy o wysokiej zawartości kakao przez 4 tygodnie, gatunki Lactobacillus i Bifidobacterium pojawiły się w jelitach w większej w liczbie (23). A to dobrzy lokatorzy (26-28) . Nie pozwalają rosnąć za bardzo mikrobom, które tylko czekają by nam zaszkodzić .
Kakao może zmniejszać stan zapalny jelit uprzykrzając życie bakteriom z rodziny Clostridium, które często znajdują się w większych ilościach niż przeciętnie w jelitach osób cierpiących choroby zapalne jelit, jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Więcej o czekoladzie na blogu.


https://katarzynaswiatkowska.pl/28723-2/  [ dodatkowo zobacz co wcześniej o tym pisaliśmy dość obszernie  tutaj]

Ale żeby nie było tak słodko. Czekolada to w 40-60% cukier (!), i grubo ponad 500 kcal w 100g.
Cukry. Ich lenistwo jest zaletą.
W przypadku cukrów = węglowodanów, wielkie znaczenie dla nas ma to, jak szybko one „przeskakują” do naszej krwi. Jeśli gwałtownie, to niedobrze. O tym mówi nam tzw. „indeks glikemiczny” (IG). Im wyższy, tym gorzej. Bo to oznacza, że cukier z tego produktu, nie jest dłużej więziony w przewodzie pokarmowym, lecz ochoczo przenika do krwi. Nie jest leniwy. I to nam szkodzi. Czyli, im niższy indeks glikemiczny, tym lepiej.
Trzy kostki czekolady ważą około 18g i zawierają 10g cukru (= ile 2 łyżeczki cukru).
Indeks glikemiczny=IG uznanego powszechnie za zdrowy chleba razowego żytniego wynosi 65 i jest to sporo, w porównaniu np. z gorzką czekoladą, która ma IG= 22. Policzmy. Kromka razowca waży około 35 g i jest w niej 51% węglowodanów. W kromce mamy więc aż 18g węglowodanów (=tyle co w 1 ½ ŁYŻKI STOŁOWEJ cukru) i to takich rozpadających się szybko na cukry proste w przewodzie pokarmowym (IG=65). Powiedzmy to głośno. Mała kromka razowca dostarcza nam tyle węglowodanów, ile jest w trzech i pół łyżeczkach cukru lub w STOŁOWEJ ŁYŻCE cukru. Te CUKRY są tylko nieco bardziej leniwe (IG=65) niż te, które znajdziemy w cukrze w naszej cukierniczce (jego indeks glikemiczny wynosi 70).
Pewnie, razowiec ma wiele cennych składników (w odróżnieniu od cukru stołowego). Ale czekolada też :-) . Z pewnością, trzeba uważać i nie ma co za bardzo z nią szaleć. Ale kilka kostek nie zaszkodzi a wręcz może pomóc.


Po drugie.


Zamieńmy słodką śmietankę na jogurt. Bakterie w nim mieszkające mogą pomóc w walce z takimi objawami takich jak uczucie wyczerpania, smutku, lęku, bezradności i beznadziei. „Osoby spożywające niskotłuszczowe mleko lub jogurty 1-4 razy w tygodniu są mniej przygnębione” (29) ogłoszono w publikacji z 2017. Korelacja utrzymywała się nawet po uwzględnieniu innych ważnych czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, odżywienia i styl życia. Badanie nie wykazało związku pomiędzy spożyciem pełnotłustego mleka a objawami depresyjnymi (29).

Jogurty dostarczają bakterii hamujących powstawanie w jelitach substancji przyczyniającej się do depresji.

Zbadano to wcześniej na myszach.
Lactobacillus - "przyjazne" bakterie obecne w niektórych jogurtach – zmniejszały depresję gryzoni po tym, jak zmieniały im skład bakterii jelitowych (31). Okazało się, że u zestresowanych myszy zmniejsza się w jelitach ilość bakterii Lactobacillus a dopiero potem pojawiają się objawy depresji. Najbardziej zauważalną zmianą u zwierząt był wzrost we krwi ilości pewnego związku- KINURENINY. Wcześniejszej powiązano kinureninę z rozwojem depresji (32). Co się okazuje? Bakterie Lactobacillus mogą zmniejszać powstawanie „depresyjnej” kinureniny, bo blokują pewien enzym w jelitach. Kiedy populacja Lactobacillus kurczyła się w jelitach, poziom kinureniny rósł i pojawiały się objawy depresyjne. Im mniej było Lactobacillus, tym więcej kinureniny i poważniejsze zaburzenia psychiczne. Po uzupełnieniu diety myszy bakteriami Lactobacillus reuteri przez 3 tygodnie, te bakterie z powrotem zamieszkiwały w jelitach i zniosło to objawy depresji (31).


"Psychobiotyki".


Warto zapamiętać tę nazwę. To nie narkotyki, lecz żywe organizmy, które kiedy są zjadane w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści zdrowotne pacjentom cierpiącym na choroby psychiczne.

Trzeba uważać.
Na rynku zdarzają się jogurty, które nie mają ani jednej żywej bakterii, za to zagęszczacze czy inne dziwne dodatki. Naturalny jest lepszy. Owocowe najczęściej zawierają owoce jedynie w postaci obrazka na opakowaniu.

Lactobacillus znajdują się w układzie pokarmowym, moczowym i narządach płciowych, mieszkają też w jogurtach, kefirach i innych fermentowanych produktach spożywczych. Niedawne badania zasugerowały, że mogłyby pomóc osobom, które cierpią na zapalenie nerek spowodowane toczniem (33).

Nawiasem mówiąc, w tłustym nabiale mamy witaminę K7 (30).
O niej też niedługo pogadamy :) . A fermentowany nabiał pomaga schudnąć – ale o skutecznym odchudzaniu będzie za tydzień. Po świętach. [pisane 23.12.2017]
I o probiotykach w tabletkach. Ciekawy temat. Sporo doniesień o korzystnym wpływie, ale też i o przypadkach sepsy po nich.


Po trzecie.


Świętujmy, ale nie zapominajmy o błonniku.

O tym badaniu mówi się w ostatnich dniach. Brzmi jak fabuła filmu science fiction: normalne, pomocne bakterie, zaczynają jeść gospodarza od środka, kiedy nie dostają tego, czego chcą (34). Jeśli w naszej diecie nie ma wystarczającej ilości błonnika, drobnoustroje zaczynają konsumować barierę śluzu w jelicie, wykorzystywać ją jako alternatywne źródło pożywienia. Warstwa śluzu w jelitach jest elementem bariery oddzielającej wnętrze jelit pełne … wiecie czego… od naszej krwi.


Błonnik=włókna roślinne to coś, czego nie umiemy trawić. Za to mikroorganizmy we wnętrzu naszego brzucha skrzętnie wykorzystują jako swoje POŻYWIIENIE. Obecne epidemie wielu chorób przewlekłych są przynajmniej po części związane z tym, że w naszej diecie gwałtownie spadła ilość błonnika w ostatnich dziesięcioleciach. I tym samym skazaliśmy na głodowanie pożyteczne mikroby jelitowe. Korzystne bakterie, które żywią się błonnikiem, takie jak Bifidobacterium, zostały znacznie zredukowane (35).

U myszy zastosowano dietę o wyjątkowo niskiej zawartości błonnika (34) i wystarczyło tylko 3-7 dni by pojawiły się oznaki nieszczelnego jelita, drastyczny przyrost masy ciała, wzrost poziomu cukru we krwi i insulinooporność. Towarzyszyła temu powszechna śmierć pewnych bakterii (m.in. Bifidobacterium) w jelitach, która przechyliła równowagę na korzyść gatunków nie za bardzo sprzyjających zdrowiu. Mikroorganizmy wdarły się głębiej powodując spustoszenie. Brrr….


Po czwarte.


Jedzenie na myślenie. Czyli… ryba!!!

O tym można by długo. Tłuszcze omega-3 - tłuszcze obecne w oleju z ryb niosą wiele korzyści - od zdrowszego serca i układu krążenia po zdrowie psychiczne (36,37). Kolejne badanie opublikowane kilka dni temu (38). Dzieci, które jedzą ryby co najmniej raz w tygodniu, mają lepsze wyniki w testach na inteligencję i śpią lepiej- spożycie ryb jest związane z mniejszą ilością zaburzeń snu.

Wcześniejsze badania powiązały większe spożycie ryb i kwasów tłuszczowych omega-3 z lepszymi wynikami w nauce i rzadszym występowaniem zachowań antyspołecznych (39-41). A w starszym wieku - poprawiają pamięć, redukują ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych i otępienia (42-44).


Piąte.


Jak to jest z kiszonymi ogórkami i kiszoną kapustą? W końcu, też mają w sobie bakterie?

https://katarzynaswiatkowska.pl/kiszona-kapusta-w-swietle-badan/  [wspominaliśmy o dobrodziejstwach kiszonek w ogóle w art. Witaminy i EBM, przy czym kwestię EBM należało by podnieść i tutaj - może wskazania medycyny ludowej też są słuszne, a wiadomo że EBM spoglada na nią niechętnie - może ukrycie zazdrośnie?]

Kiszenie warzyw to jedna najstarszych form konserwowania. Już dawno, dawno temu, w IV w. pne pisarz Plinius Secundus napisał: "Kiszona kapusta pomaga zapewnić dużo mleka matkom karmiących piersią, pomaga przy mętnych oczach, pozytywnie wpływa na bóle głowy i ma działać jako lekarstwo po spożyciu alkoholu” (45). A jak o jest w świetle dowodów? Jak to z tymi „mętnymi oczami?” No i z alkoholem?
Niestety, nie ma mocnych dowodów na tak szerokie dobroczynne działanie kiszonej kapusty. A nawet to badano! Największa metaanaliza badań nad… kiszoną kapustą pochodzi sprzed 3 lat: 139 publikacji z 90 lat (od 1921 do 2012). Niektóre z nich wskazywały na działanie przeciwnowotworowe kapusty kiszonej, inne na interakcje kiszonej kapusty z … lekami (z inhibitorami monoaminooksydazy). W każdym razie, bardzo nieliczne badania naukowe fachowo oceniały skutki zdrowotne spożywania kiszonej kapusty (46).

Nie ma wątpliwości. Kapusta zawiera wiele witamin i minerałów, za to niewiele kalorii. Należy do pokarmów typu „jesz i chudniesz”. Jeśli ją dołożymy do posiłku, zjemy mniej kalorii, ponieważ daje uczucie sytości a kalorii nie posiada (oczywiście jeśli nie jest pogrążona w jakimś oleju czy innym tłuszczu). Często to radzę osobom, które chciałyby lub powinny schudnąć (pamiętajmy, że pozbycie się otyłości brzusznej to element LECZENIA wielu chorób - od nadciśnienia, cukrzycy po astmę i trądzik i wieeeele innych) – żeby miały pod ręką (w lodówce, nie w kieszeni) potrawy, które zaspokajają głód a nie tuczą - i do nich, obok duszonej ryby, piersi z kurczaka, chudego twarogu czy jaj na twardo, zalicza się kapusta w każdej postaci. Wiem, bo sama z powodzeniem stosuję tę zasadę.
Poza tym, kapusta ma dużo związków potencjalnie chroniących przed rakiem, ale ich ilość zależy od warunków fermentacji kapusty. Naukowcy z Polski opublikowali dwie prace (47,48) dotyczące przeciwnowotworowego wpływu soku z kiszonej kapusty na linie komórek w laboratorium. Nie wiemy na ile to można odnieść do żywych ludzi.
Żeby nie było tak pięknie - sok z kiszonej kapusty ma wysoką zawartość histaminy i tyraminy i to może rodzić problemy u niektórych (49-52). Do tego, niektóre badania sugerują, że żywność kiszona, spożywana w dużych ilościach, może być szkodliwa (54). W częściach Azji, gdzie kiszone warzywa (ulegające fermentacji w soli) spożywa się codziennie przez 9 do 12 miesięcy w roku panują wysokie wskaźniki zapadalności na raka gardła i żołądka (55,57). W 2011 r. Wang i wsp. przeprowadzili badanie w prowincji Heilongjiang w Chinach. Stwierdzili, że spożycie kiszonej kapusty jest czynnikiem ryzyka raka krtani (56).

Pokarmy, którymi się żywimy, są stale atakowane przez wiele rodzajów mikroorganizmów. Tak jak psy czy koty mające ochotę na ten sam kawałek szynki, bakterie też ścigają się ze sobą by pożywić się. Kiedy "kisimy" warzywa poddając je fermentacji, pomagamy pewnym typom mikrobów wygrać ten "wyścig". Jednak fermentowane warzywa są bogatym źródłem nie tylko bakterii, ale drożdży i pleśni co może dostarczać potencjalnie rakotwórcze związki , takie jak związki N-nitrozowe i mykotoksyny (58-62). Pewnie, nie było badań czy te "cuda" mamy w polskiej kapuście. Bigos czy porcja surówki z pewnością nie zaszkodzą!


Szóste.


Dobry nastrój i optymistyczne podejście do świata poprawia zdrowie i ułatwia życie :)
I tego wszystkim mocno życzę.

 

Źródła

 

1) Flavonoid intake and cardiovascular disease mortality: a prospective study in postmenopausal women , Pamela J Mink, Carolyn G Scrafford, Leila M Barraj, Lisa Harnack, Am J Clin Nutr March 2007 vol. 85 no. 3 895-909
2) Chocolate consumption in relation to blood pressure and risk of cardiovascular disease in German adults Brian Buijsse, Cornelia Weikert, Dagmar Drogan, Manuela Bergmann, Heiner Boeing European Heart Journal Volume 31, Issue 13Pp. 1616 – 1623
3) Tzounis X, Vulevic J, Kuhnle GG, et al. Flavanol monomer-induced changes to the human faecal microflora. Prebiotic evaluation of cocoa-derived flavanols in healthy humans by using a randomized, controlled, double-blind, crossover intervention study, Br J Nutr 2008;99:782–92.
4) Kondo K, Hirano R, Matsumoto A, Igarashi O, Itakura H. Inhibition of LDL oxidation by cocoa. Lancet 1996;348:1514.
5) Holt RR, Schramm DD, Keen CL, Lazarus SA, Schmitz HH. Chocolate consumption and platelet function. JAMA 2002;287:2212–3.
6) Grassi D, Necozione S, Lippi C, et al. Cocoa reduces blood pressure and insulin resistance and improves endothelium-dependent vasodilation in hypertensives. Hypertension 2005;46:398–405.
7) Heiss C, Finis D, Kleinbongard P, et al. Sustained increase in flow-mediated dilation after daily intake of high-flavanol cocoa drink over 1 week. J Cardiovasc Pharmacol 2007;49:74–80.
8) Balzer J, Rassaf T, Heiss C, et al. Sustained benefits in vascular function through flavanol-containing cocoa in medicated diabetic patients a double-masked, randomized, controlled trial. J Am Coll Cardiol 2008;51:2141–9.
9) Schroeter H, Heiss C, Balzer J, et al. (−)-Epicatechin mediates beneficial effects of flavanol-rich cocoa on vascular function in humans. Proc Natl Acad Sci USA 2006;103:1024–9.
10) Heiss C, Jahn S, Taylor M, et al. Improvement of endothelial function with dietary flavanols is associated with mobilization of circulating angiogenic cells in patients with coronary artery disease. J Am Coll Cardiol 2010;56:218–24.
11) Miller et al. Impact of alkalization on the antioxidant and flavanol content of commercial cocoa powders. J Agric Food Chem 56:8527-33 (2008).
12) Is It the Dark in Dark Chocolate? Norman K. Hollenberg, MD, PhD; Naomi D.L. Fisher, MD Circulation.2007; 116: 2360-2362 doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.107.738070
13) Effect of dietary stearic acid on plasma cholesterol and lipoprotein levels. Bonanome A, Grundy SM. N Engl J Med. 1988; 318: 1244–1248.
14) Effects of dietary fatty acids and carbohydrates on the ratio of serum total to HDL cholesterol and on serum lipids and apolipoproteins: a meta-analysis of 60 controlled trials. Mensink RP, Zock PL, Kester AD, Katan MB Am J Clin Nutr. 2003; 77: 1146–1155.
15) Kris-Etherton PM, Derr JA, Mustad VA, Seligson FH, Pearson TA. Effects of a milk chocolate bar per day substituted for a high-carbohydrate snack in young men on an NCEP/AHA Step 1 Diet. Am J Clin Nutr. 1994; 60: 1037S–
16) Grassi D, Necozione S, Lippi C, Croce G, Valeri L, Pasqualetti P, Desideri G, Blumberg JB, Ferri C. Cocoa reduces blood pressure and insulin resistance and improves endothelium-dependent vasodilation in hypertensives. Hypertension. 2005; 46: 398–405.
17) Kondo K, Hirano R, Matsumoto A, Igarashi O, Itakura H. Inhibition of LDL oxidation by cocoa. Lancet. 1996; 348: 1514.
36)Mursu J, Voutilainen S, Nurmi T, Rissanen TH, Virtanen JK, Kaikkonen J, Nyyssonen K, Salonen JT. Dark chocolate consumption increases HDL cholesterol concentration and chocolate fatty acids may inhibit lipid peroxidation in healthy humans. Free Radic Biol Med. 2004; 37: 1351–1359.
18) Baba S, Osakabe N, Kato Y, Natsume M, Yasuda A, Kido T, Fukuda K, Muto Y, Kondo K. Continuous intake of polyphenolic compounds containing cocoa powder reduces LDL oxidative susceptibility and has beneficial effects on plasma HDL-cholesterol concentrations in humans. Am J Clin Nutr. 2007; 85: 709–717.
19) Baba S, Natsume M, Yasuda A, Nakamura Y, Tamura T, Osakabe N, Kanegae M, Kondo K. Plasma LDL and HDL cholesterol and oxidized LDL concentrations are altered in normo- and hypercholesterolemic humans after intake of different levels of cocoa powder. J Nutr. 2007; 137: 1436–1441.
20) Contemporary Reviews in Cardiovascular Medicine Cocoa and Cardiovascular Health Roberto Corti, Andreas J. Flammer,; Norman K. Hollenberg, MD, PhD, MD 21)Mursu J, Voutilainen S, Nurmi T, Rissanen TH, Virtanen JK, Kaikkonen J, Nyyssonen K, Salonen JT. Dark chocolate consumption increases HDL cholesterol concentration and chocolate fatty acids may inhibit lipid peroxidation in healthy humans. Free Radic Biol Med. 2004; 37: 1351–1359.Circulation.2009; 119: 1433-1441do
21) Lee HC, Jenner AM, Low CS, Lee YK. Effect of tea phenolics and their aromatic fecal bacterial metabolites on intestinal microbiota. Res Microbiol 2006;157:876–84.
22) Xenofon Tzounis, Ana Rodriguez-Mateos, Jelena Vulevic, Glenn R Gibson, Catherine Kwik-Uribe, Am J Clin Nutr January 2011 vol. 93 no. 1 62-72i: 10.1161/CIRCULATIONAHA.108.827022
23) Tzounis X, Vulevic J, Kuhnle GG, et al. Flavanol monomer-induced changes to the human faecal microflora. Prebiotic evaluation of cocoa-derived flavanols in healthy humans by using a randomized, controlled, double-blind, crossover intervention study, Br J Nutr 2008;99:782–92.
24) Robbins RJ, Leonczak J, Johnson JC, et al. Method performance and multi-laboratory assessment of a normal phase high pressure liquid chromatography-fluorescence detection method for the quantitation of flavanols and procyanidins in cocoa and chocolate containing samples. J Chromatogr A 2009;1216:4831–40.
25) Keen CL, Holt RR, Oteiza PI, Fraga CG, Schmitz HH. Cocoa antioxidants and cardiovascular health. Am J Clin Nutr 2005;81(suppl):298S–303S.
26) Gibson GR, Beatty ER, Wang X, Cummings JH. Selective stimulation of bifidobacteria in the human colon by oligofructose and inulin. Gastroenterology 1995;
27) Pompei A, Cordisco L, Amaretti A, Zanoni S, Matteuzzi D, Rossi M. Folate production by bifidobacteria as a potential probiotic property. Appl Environ Microbiol 2007;73:179–85.
28) Tahri K, Crociani J, Ballongue J, Schneider F. Effects of three strains of bifidobacteria on cholesterol. Lett Appl Microbiol 1995;21:149–51
29) Yufei Cui, Cong Huang, Haruki Momma, Zhongyu Ren, Shota Sugiyama, Lei Guan, Kaijun Niu, Ryoichi Nagatomi. Consumption of low-fat dairy, but not whole-fat dairy, is inversely associated with depressive symptoms in Japanese adults. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, 2017;
30) Xueyan Fu, Stephanie G. Harshman, Xiaohua Shen, David B. Haytowitz, J. Phillip Karl, Benjamin E. Wolfe and Sarah L Booth, Multiple Vitamin K Forms Exist in Dairy Foods Curr Dev Nutr June 2017, cdn.117.000638;
31) Ioana A. Marin, Jennifer E. Goertz, Tiantian Ren, Stephen S. Rich, Suna Onengut-Gumuscu, Microbiota alteration is associated with the development of stress-induced despair behawior, Scientific Reports 7, Article number: 43859 (2017)
32) Gislaine Z. Réus, Karen Jansen,Stephanie Titus André F. Carvalho,, Kynurenine pathway dysfunction in the pathophysiology and treatment of depression: evidences from animal and human studiesJ Psychiatr Res. 2015 Sep; 68: 316–328.
33) Qinghui Mu, Husen Zhang, Xiaofeng Liao, Kaisen Lin, Hualan Liu, Michael Control of lupus nephritis by changes of gut Microbiota, Microbiome20175:73 Received: 21 October 2016
34) Schroeder et al., Cell Host & Microbe,: "Bifidobacterium or fiber protect against diet-induced deterioration of the inner colonic mucus layer."
35) Cell Host & Microbe, Zou et al.: "Fiber-mediated nourishment of gut microbiota protects against diet-induced obesity by restoring IL-22-mediated colonic health."
36) Marik, P. E. & Varon, J. Omega-3 dietary supplements and the risk of cardiovascular events: a systematic review. Clinical cardiology 32, 365–372,
37) Young, G. & Conquer, J. Omega-3 fatty acids and neuropsychiatric disorders. Reproduction, nutrition, development 45, 1–28 (2005).
38) Jianghong Liu, Ying Cui, Linda Li, Lezhou Wu, Alexandra Hanlon, Jennifer Pinto-Martin, Adrian Raine & Joseph R. Hibbeln The mediating role of sleep in the fish consumption – cognitive functioning relationship: a cohort study Scientific Reports 7, Article number: 17961
39) De Groot, R., Ouwehand, C. & Jolles, J. Eating the right amount of fish: inverted U-shape association between fish consumption and cognitive performance and academic achievement in Dutch adolescents. Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids 86, 113–117 (2012).
40) Kim, J. L. et al. Fish consumption and school grades in Swedish adolescents: a study of the large general population. Acta Paediatrica 99, 72–77 (2010).
41) Åberg, M. A. et al. Fish intake of Swedish male adolescents is a predictor of cognitive performance. Acta paediatrica 98, 555–560 (2009).
42) Qin, B. et al. Fish intake is associated with slower cognitive decline in Chinese older adults. J Nutr 144, 1579–1585, (2014).
43) Schaefer, E. J. et al. Plasma phosphatidylcholine docosahexaenoic acid content and risk of dementia and Alzheimer disease: the Framingham Heart Study. Arch Neurol 63, 1545–1550,
44) van Gelder, B. M., Tijhuis, M., Kalmijn, S. & Kromhout, D. Fish consumption, n− 3 fatty acids, and subsequent 5-y cognitive decline in elderly men: the Zutphen Elderly Study. The American journal of clinical nutrition 85, 1142–1147 (2007).
45) C. Plinius Secundus d. Ä.: Naturkunde Latein-Deutsch. München:: Artemis-Verlag; 1973.
46) Christa Raak, Regular Consumption of Sauerkraut and Its Effect on Human Health: A Bibliometric Analysis, Glob Adv Health Med. 2014 Nov; 3(6): 12–18.
47) Szaefer H, Licznerska B, Krajka-Kuźniak V, Bartoszek A, Baer-Dubowska W. Modulation of CYP1A1, CYP1A2 and CYP1B1 expression by cabbage juices and indoles in human breast cell lines. Nutr Cancer. 2012;64(6):879–88.
48) Szaefer H, Krajka-Kuźniak V, Bartoszek A, Baer-Dubowska W. Modulation of carcinogen metabolizing cytochromes P450 in rat liver and kidney by cabbage and sauerkraut juices: comparison with the effects of indole-3-carbinol and phenethyl isothiocyanate. Phytother Res. 2012;26(8):1148–55
49) Walker SE, Shulman KI, Tailor SA, Gardner D. Tyramine content of previously restricted foods in monoamine oxidase inhibitor diets. J Clin Psychopharmacol. 1996;16(5):383–8.
50) Špička J, Kalač P, Bover-Cid S, Křížek M. Application of lactic acid bacteria starter cultures for decreasing the biogenic amine levels in sauerkraut. Eur Food Res Technol. 2002;215(6):509–14.
51) Wöhrl S, Hemmer W, Focke M, Rappersberger K, Jarisch R. Histamine intolerance-like symptoms in healthy volunteers after oral provocation with liquid histamine. Allergy Asthma Proc Off J Reg State Allergy Soc. 2004;25(5):305–11. Allergo J Int. 2017; 26(2): 72–79.
52) German guideline for the management of adverse reactions to ingested histaminę, Allergo J Int. 2017; 26(2): 72–79.
53) Taylor S, Leatherwood M, Lieber E. Histamine in sauerkraut. J Food Sci. 1978;43(3):1030.
54) F Islami, Ren Taylor, F Kamangar, Pickled vegetables and the risk of oesophageal cancer: a meta-analysis, Br J Cancer. 2009 Nov 3; 101(9): 1641–1647.
55) Yang CS. Research on esophageal cancer in China: a review. Cancer Res 1980;40:2633–44.
56) Wang C, Li Q, Wang Y, Feng J, Yao H, Xiao H. Case-control study on risk factors of laryngeal cancer in Heilongjiang province. Lin Chung Er Bi Yan Hou Tou Jing Wai Ke Za Zhi. 2011;25(24):1117–9.
57) Takezaki T, Gao CM, Ding JH, Liu TK, Li MS, Tajima K. Comparative study of lifestyles of residents in high and low risk areas for gastric cancer in Jiangsu Province, China; with special reference to allium vegetables. J Epidemiol 1999;9:297–305.
58) IARC Working Group. Some naturally occurring substances: food items and constituents, heterocyclic aromatic amines and mycotoxins. IARC monographs on the evaluation of carcinogenic risks to humans. Vol 56, Lyon: IARC Press; 1993. p. 83–113.
59) Cheng SJ, Sala M, Li MH, Courtois I, Chouroulinkov I. Promoting effect of Roussin's red identified in pickled vegetables from Linxian China. Carcinogenesis 1981;2:313–9.
60) Zhang WX, Xu MS, Wang GH, Wang MY. Quantitative analysis of Roussin red methyl ester in pickled vegetables. Cancer Res 1983;43:339–41.
61) Lu SH, Camus AM, Tomatis L, Bartsch H. Mutagenicity of extracts of pickled vegetables collected in Linhsien County, a high-incidence area for esophageal cancer in Northern China. J Natl Cancer Inst 1981;66:33–6.
62) Cheng SJ, Sala M, Li MH, Wang MY, Pot-Deprun J, Chouroulinkov I. Mutagenic, transforming and promoting effect of pickled vegetables from Linxian county, China. Carcinogenesis 1980;1:685–92.
63) Tamang J. P., Holzapfel W. H., Watabane K. (2016a). Review: diversity of microorganisms in global fermented foods and beverages. Front. Microbiol. 7:377 10.3389/fmicb.2016.00377

 

 

opr. L. Korolkiewicz

 

PS.
1. Czy widziałeś ostatnie nowości?
2. Powiedz o www.LepszeZdrowie.info innym...
3 .Aha, sprawdź, proszę, co się kryje pod ikonkami (bannerami) na prawym marginesie.

 

 

 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.