Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 

Ratuj życie – zawał i/lub zatrzymanie akcji serca 
(„atak serca”)

 Mikrokurs początkowego postępowania ratującego

2009 r. - z małymi późniejszymi uzupełnieniami (aktualna wiedza może być trochę inna)

 

Wstęp

Akcja ratownicza – przejdź do tej instrukcji gdy sprawa pilna

Pomoce

 

 Wstęp

Mogą być różne okoliczności i przyczyny zagrożenia życia – ten poradniczek dotyczy konkretnego zagadnienia związanego z podejrzeniem zatrzymania akcji serca.
Warto być przygotowanym na taką okoliczność – pouczyć się zawczasu co i jak robić – patrz Pomoce – na końcu.

Prawie 18 milionów ludzi umiera co roku na choroby układu krążenia i zawał.
W Polsce choroby te są przyczyną blisko połowy wszystkich zgonów.

W Europie w  ciągu każdego roku u prawie 750 000 ludzi dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, niestety przeżywa tylko od 5% do 10% z nich. To dzięki szybkiej i sprawnej reakcji świadków da się zwiększyć szanse na przeżycie nawet do 50%.

Zwykle największe opóźnienie w ratowaniu pacjenta podczas zawału powoduje on sam, myśląc, że ból mu przejdzie. Okazuje się, że aż około 30% chorych umiera na zawał serca, zanim znajdzie się w szpitalu.

 W ciągu pierwszych czterech minut w mózgu człowieka zachodzą zmiany których już nie da odwrócić. Jest to głównie związane z brakiem tlenu, potrzebnego do funkcjonowania komórek mózgowych. Z każdą minuta, w której nikt nie pomaga, szanse na uratowanie człowieka spadają o około 10%, wiec z prostego rachunku matematycznego wynika, iż po 10 min szanse są bliskie zeru. Zatem najważniejsze są pierwsze 4 minuty.

Natychmiastowe dostarczenie chorego do szpitala jest bardzo ważne również dlatego, ponieważ lekarze mogą wtedy szybko rozpuścić zakrzep zatykający tętnicę wieńcową i udrożnić ją. Jeśli zakrzep zostanie rozpuszczony w ciągu godziny od wystąpienia bólu zawałowego, śmiertelność obniża się aż o 50%; po 2 godzinach - o 30%. Tak więc im szybciej chory znajdzie się w rękach kardiologów, tym skuteczniejsze działanie tych leków.

Jak więc zwiększyć szanse na przeżycie? Wystarczy zastosować schemat nazwany łańcuchem przeżycia opisany w Akcji Ratowniczej. (poniżej).

Zawał serca spowodowany jest zamknięciem światła tętnic wieńcowych, które odżywiają mięsień sercowy. Pęknięcie blaszki miażdżycowej powoduje, że w miejscu pęknięcia powstaje zakrzep i w wyniku tego tętnica wieńcowa staje się niedrożna. Powoduje to, że serce jest zbyt mało ukrwione, następuje martwica mięśnia sercowego, czyli zawał. Zatrzymanie akcji serca, jak wspomniano, upośledza przede wszystkim mózg.

Często zdarza się, że zawał serca jest (pierwszym) objawem choroby wieńcowej, ale także  do pęknięcia blaszki miażdżycowej może dojść wskutek dużego wysiłku fizycznego, a także może spowodować to stres, strach.

Oprócz zawału serca choroba wieńcowa może ujawnić się w sposób mniej dramatyczny. Gdy zwężenie tętnicy wieńcowej sięga 70%, ale nie ma zamknięcia światła tętnicy zakrzepem, występują przejściowe objawy niedokrwienia, najczęściej podczas wysiłku, gdy serce kurczy się częściej i mocniej oraz wymaga więcej krwi i tlenu niż w czasie spoczynku. Najczęstszym objawem choroby wieńcowej jest ból serca pojawiający się zwykle podczas wysiłku. Chory szybciej się męczy. Niekiedy istotne zwężenia tętnic wieńcowych mogą być bezobjawowe.

Dla chorych z zaawansowaną miażdżycą tętnic wieńcowych charakterystyczne są bóle w okolicy mostka z promieniowaniem do lewej ręki. Niepokój powinny budzić bóle w klatce piersiowej i lewej ręce, które pojawiają się w związku z wysiłkiem (jeśli nie jest to ból stawów czy mięśni). Ten ból zresztą zazwyczaj szybko ustępuje po przerwaniu wysiłku. Jeśli mimo bólu chory nie przerwie wysiłku, sytuacja może stać się niebezpieczna.

Osoby, które mają powyższe objawy należą do grupy podwyższonego ryzyka, powinny być psychicznie i merytorycznie przygotowane na możliwość ataku a przede wszystkim – powinny się leczyć.


Objawy zawału serca :

Nagłe zatrzymanie krążenia występuje bez ostrzeżenia w różnym wieku, często poszkodowany sam nie jest w stanie powiadomić służb medycznych o swoim stanie.

Groźne objawy świadczące o zawale serca to:

  • ból o dużym natężeniu, trudny do zniesienia, który nagle pojawia się za mostkiem, czyli w środku klatki piersiowej. Jest piekący, palący, rozrywający lub gniotący, promieniuje najczęściej do lewej ręki i szyi, żuchwy, nadbrzusza, okolicy międzyłopatkowej (ból wieńcowy: - występuje u 90% poszkodowanych, postać bezbólowa występuje przede wszystkim u osób chorych na cukrzycę)
  • lęk, uczucie niepokoju, zimne poty, duszności, słabość, drętwienie lewej ręki.
  • ból trwa ponad 20 minut
  • utrata przytomności
  • zatrzymanie oddechu
  • słabe, płytkie tętno lub brak tętna nad tętnicami szyjnymi
  • nudności, wymioty.

Zawał serca najczęściej występuje wcześnie rano.
Osoby szczególnie narażone na zawał serca :

Najbardziej narażone na zawał serca są osoby cierpiące na następujące schorzenia:

  • cukrzyca
  • nadciśnienie tętnicze
  • nadwaga i otyłość
  • podwyższony poziom tłuszczów we krwi
  • miażdżyca (powoduje zwężenie tych tętnic)

 Zawał serca może także spotkać osoby z podwyższonym kwasem moczanowym, obciążonych genetycznie i palących tytoń.

Statystycznie mężczyźni częściej zapadają na zawał serca.

O przyczynach pierwotnych, grupach ryzyka, profilaktyce i leczeniu można przeczytać z wielu źródeł, m.in. podanych na końcu artykułu.

Akcja ratownicza

 Zachowaj spokój, postępuj zgodnie z następującym schematem.

Wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy.

Potrząsnąć lekko poszkodowanego, głośno zapytać „ Halo! Słyszysz mnie? Wszystko w porządku” oraz sprawdzić oddech. W przypadku gdy poszkodowany nie reaguje i nie oddycha należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia. Ratując lepiej poprosić o to kogoś z otoczenia, by nie tracić czasu. Upewnij się czy ty sam i poszkodowany jesteście bezpieczni – np. ruch samochodów…

Jeśli poszkodowany jest przytomny i oddycha, a ból czy ucisk w piersiach z dusznością nie ustępuje, trwa ponad 20 minut i jest połączony z lękiem, także należy działać natychmiast i wezwać pogotowie ratunkowe wyraźnie zaznaczając, że podejrzewamy zawał, opisać miejsce (adres), okoliczności, podać nr telefonu.
W Polsce obwiązują numery pogotowia  999 lub 112
.

 Podczas oczekiwania na lekarza:  

  • położyć chorego a lepiej wygodnie usadowić jak na rysunku

 

 

·         Ułożenie poszkodowanego w pozycji siedzącej lub półsiedzącej na podłodze (aby maksymalnie ograniczyć ruchy) zmniejsza powrót krwi żylnej z naczyń obwodowych do serca, co zmniejsza obciążenie mięśnia sercowego, poszkodowany może sam przyjąć najdogodniejszą dla siebie pozycję. Nie ruszać, gdy wyraźne są uszkodzenia ciała, możliwe jest uszkodzenie kręgosłupa itp.

·         podać 1 tabletkę aspiryny (aspiryna podana w trakcie tworzącego się zawału istotnie zmniejsza śmiertelność - tabletka co najmniej 300mg, ale nie aspiryny powlekanej, dojelitowej) – jeśli poszkodowany jest przytomny!

·         choremu można podać nitroglicerynę

·         rozluźnić ubranie:
- u mężczyzn: krawat, koszulę, pasek u spodni
- u kobiet: jak można, biustonosz, bluzkę

·         jeżeli pomieszczenie zamknięte - otworzyć okna

·         wspieraj psychiczne poszkodowanego, wpływaj uspokajająco

·         ze względu na dużą możliwość pogorszenia się stanu chorego, do przyjazdu karetki trzeba kontrolować jego podstawowe czynności życiowe.

 Zwłaszcza w przypadku gdy poszkodowany wydaje się być nieprzytomny należy udrożnić drogi oddechowe przez odgięcie głowy w tył w pozycji leżącej, sprawdzić wtedy czy oddycha – 10 sekund nasłuchiwania, odczuwania odechu przy zbliżeniu własnej twarzy oraz obserwując klatkę piersiową.

 Gdy podczas ataku występują wymioty, zadbać, by chory się nie zachłysnął, najlepiej ułożyć go na boku.

Uwaga  
W Internecie krążą zalecenia by kazać pacjentowi kasłać albo by nakłuwać mu igłą opuszki palców. Te metody nie mają naukowego uzasadnienia i mogą nawet zaszkodzić.


Natomiast wielokrotnie sprawdziła się prosta metoda dra Ferdynanda Barbasiewicza wzięta z jego klawiterapii. Ponieważ zajmuje tylko parę sekund, to można ją przeprowadzić natychmiast po stwierdzeniu zagrożenia jak wyżej (przy jednoczesnym wezwaniu pomocy i ew. resuscytacji).

Weź otrą wykałaczkę, zaostrzoną zapałkę, patyczek, gwoździk, itp. – cokolwiek podobnego jest na miejscu, i przyciskaj punkt znajdujący się w linii środkowej od spodu nosa (od przegrody nosowej) do górnej wargi, w odległości 1/3 od nosa.
Po 7-10 sekundach akcja serca powinna ruszyć.
Zobacz film Autora, który to pokazuje https://www.youtube.com/watch?v=U9AFQQTM164

ew. w ramach tej prezentacji https://www.youtube.com/watch?v=piKjI7w1Alc  .


Wczesna resuscytacja
W przypadku zatrzymania akcji serca, jeśli jesteś przeszkolony, przynajmniej w zakresie jak w tym artykule, przystępuj do prawidłowej reanimacji (Reanimacja krążeniowo-oddechowa).

Polega ona na uciśnięciach klatki piersiowej oraz  wdechach. To właśnie dzięki uciśnięciom można podwoić szanse na przeżycie; są to proste czynności które po przeszkoleniu potrafi wykonać nawet dziewięciolatek przed przyjazdem karetki pogotowia.

Poniższa instrukcja zaczerpnięta z
http://www.kppsp-ndwormaz.pl/data/data_rm/screen_rm12.html   

jest tylko przypomnieniem dla osób po kursie i mających możliwość przećwiczenia czynności reanimacyjnych na przeznaczonym do tego celu manekinie - fantomie.

 

A - udrożnienie dróg oddechowych (airway),
B - sztuczna wentylacja (breathing),
C - masaż pośredni serca (circulation).

Przed wykonaniem masażu serca sprawdzamy oznaki zatrzymanego krążenia (nie dłużej niż 10 s):

*       brak normalnego oddechu, kaszlu lub ruchu,

*       brak tętna na tętnicy szyjnej (tętno wyczuwamy 2 - 3 opuszkami palców po stronie szyi bliższej do nas), są sygnałem do rozpoczęcia reanimacji.

Postępowanie w zależności od wieku poszkodowanego:

(słowo "dorosły" proszę traktować jako dorosły fizycznie, a nie wiekowo lub psychicznie)

Reanimacja
krążeniowo-oddechowa

Niemowlę
do 1 roku życia

Dziecko
1 - 8 roku życia

Dorosły
od 8 roku życia

Miejsce ucisku

jeden palec poniżej linii sutkowej

jeden palec powyżej dołu mostka

dwa palce powyżej dołu mostka

Głębokość ucisku
(generalnie: 1/3 głębokości mostka)


1,5 - 2,5 cm


2,5 - 3,5 cm


4,5 - 5 cm

Częstotliwość ucisku mostka
(nie ilość!!!)

>100 na minutę

>=100 na minutę

=100 na minutę


Proporcje wdech - ucisk


1 : 5


1 : 5

2 : 15
*) dla 1 lub 2
ratowników

Ilość cykli na minutę
(wartości idealne, w praktyce trudne do osiągnięcia)


20 / min


20 / min


4 / min

*) Od ponad dwóch lat ujednolicono proporcje oddechów do ucisków z powodu większej skuteczności metody 2 : 15 (lepsze dotlenienie). Poza tym jest to ułatwienie dla osób, które często myliły proporcje. Stara metoda nadal uważana jest za prawidłową, ale mniej skuteczną.
Jeszcze nowsze ustalenia mówią że najważniejsze są uciski, wdmuchiwanie powietrza ma znaczenie drugorzędne – nawet można je pominąć (niekiedy może zaszkodzić poprzez tzw. hapteny). Jeśli prowadzimy wdmuchiwanie powietrza, to przy zaciśniętym nosie poszkodowanego.

(Właściwego wykonania masażu nie można nauczyć się tylko "z książki" (nie wolno reanimacji ćwiczyć na żywych ludziach, gdyż może to spowodować ich zgon z powodu zaburzenia pracy serca)).

Podczas reanimacji chory leży na plecach, na twardym, nieelastycznym podłożu (w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży podkładamy klin pod jej prawy bok - aby nie utrudniać dopływu krwi do płodu). Zaczynamy od odgięciu głowy do tyłu i dwukrotnym wdmuchnięciu powietrza do płuc. Na wybranym miejscu (dwa palce powyżej dolnego końca mostka) kładzie się dłoń, przy czym palce powinny być odgięte ku górze, by nie dotykać klatki piersiowej. Drugą dłoń kładziemy na grzbiet dolnej ręki. Ramiona muszą znajdować się w pozycji prostopadłej do klatki piersiowej. Przy wyprostowanych łokciach, na zasadzie dźwigni, naciskamy na mostek wgłębiając go na 4-5 cm w kierunku kręgosłupa z częstotliwością około 100 razy na minutę. Siła uciskania powinna wynikać z przeniesienia masy ciała ratującego, a nie z pracy jego mięśni. W ten sposób oszczędza się siły przy długotrwałej akcji reanimacyjnej i zapewnia wywieranie prostopadłego nacisku. Gdy reanimację prowadzą dwie osoby stosunek uciśnięć do wdechów wynosi również 15:2 (najlepiej, gdy ratujący klęczą naprzeciw siebie). Co piąty cykl sprawdzamy tętno i oddech.

W przypadku dziecka masaż serca wykonujemy jedną ręką, a u niemowlaka - dwoma palcami.

Bywa, że w trakcie ćwiczeń osoba reanimująca porusza się całym ciałem (łącznie z biodrami) co czyni ją mało skuteczną - siła nacisku skierowana nie jest pionowo z góry, lecz pod kątem. Warto wtedy usztywnić (zablokować) jej biodra np. stojąc nad jej biodrami i ścisnąć je własnymi nogami. Wygląda to może dwuznacznie, ale daje znakomite efekty.

 

Wczesna defibrylacja (w przypadku zatrzymania krążenia)

Urządzenia AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) stają się popularne w Polsce, szczególnie w dużych skupiskach ludzi - lotniska, banki, hipermarkety, metro. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu urządzenie samo rozpoznaje nagłe zatrzymanie krążenia i wyzwala impuls elektryczny, pobudzający serce do pracy. Krok po kroku w języku polskim pokieruje naszymi działaniami. AED jest proste w użyciu i wystarczy słuchać jego poleceń oraz zwrócić szczególna uwagę na swoje bezpieczeństwo. Nie wolno dotykać poszkodowanego w trakcie wyładowania, generowany impuls elektryczny jest niebezpieczny.

Zorientować się czy w pobliżu nie ma AED, gdy jest – zastosować.

Wczesna opieka medyczna

Czyli szybkie dotarcie wykwalifikowanej pomocy medycznej oraz wdrożenie zaawansowanych czynności ratujących życie przez pogotowie ratunkowe. Osoby nie będące ratownikami medycznymi po udanej resuscytacji powinny ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i kontrolować jego stan.

 ----

W przypadku gdy atak spotyka nas samych, a nie ma nikogo w pobliżu: 

  • wzywaj pomocy
  • telefon do pogotowia
  • poproś kogokolwiek kto jest w pobliżu, o pozostanie ze sobą do przyjazdu karetki
  • jeśli jest pod ręką – aspiryna, nitrogliceryna
  • rozluźnienie ubrania i inne czynności pomocnicze jak opisano wcześniej
  • zastosuj wyżej opisaną metodę dra Barbasiewicza (nacisk nad górną wargą)
  • mudra „ratująca życie” – chociaż nie udowodniono naukowo skuteczności (medycyna oficjalna)  – jest stosowana w kulturze i medycynie Wschodu.
    Ułóż palce jak na poniższym rysunku i trzymaj aż do ustąpienia ataku/przybycia pomocy. Nie zaszkodzi a może pomóc.  Pomocna także przy silnym kołataniu serca, złym samopoczuciem związanym ze smutkiem i trwogą, przy zasłabnięciu. Zapewnia szybko odczuwalną poprawę pracy serca.

 

Palec wskazujący zginamy tak aby dotykał opuszką podstawy kciuka. Palce serdeczny i środkowy są zgięte i opuszkami stykają się z opuszką kciuka. Kciuk uciska przy tym lekko zewnętrzną stronę palca wskazującego. Mały palec wyprostowany, ale nie napięty.

Wykonujemy jednocześnie obiema rękami.

  

NIE BÓJMY SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY !!!

LEPIEJ ROBIĆ COŚ, NIŻ NIE ROBIĆ NIC I BIERNIE SIĘ PRZYGLĄDAĆ !!!

Nie traćmy cennego czasu czekając na przyjazd karetki !!!

 

 

Pomoce

http://www.idn.org.pl/kardio/zawal.html

http://www.pierwszapomoc.com/366/

http://www.ratownictwo.win.pl/

http://www.nauczsieratowac.pl.

http://www.kursyratownictwa.pl/

http://www.jakratowac.republika.pl/html/p-p.html - dużo zdjęć akcji reanimacji.

i wiele innych.

Nowsze:

Filmik - https://youtu.be/tjidfHsY9Ok - 2 minuty

Filmik dokładniejszy https://youtu.be/-yF_1BM3F8E – ok. 9 minut

Instrukcja pisana - np. http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,pierwsza-pomoc-przedmedyczna--resuscytacja--rko----zasady-udzielania,artykul,1721496.html

 

Przeczytaj też artykuły o profilaktyce w serwisie www.LepszeZdrowie.info :

Dla serca

Lżej na sercu

 ...

Opracował na podstawie kursów i materiałów w Internecie
Leszek Korolkiewicz

 

Share

 

 



Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.