Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Pierwszym objawem starzenia się jest miłość do życia

Magdalena Samozwaniec

 

 DHEA – superhormon witalności

 [Artykuł dyskusyjny - z 2007 r. - tak jak w innych przypadkach przedstawiania "nowości" i "rewelacji", należy zachować pewien dystans i ustalić swój własny pogląd w danej sprawie

 

Pojecie superhormon  używane jest przez jednego z czołowych współczesnych badaczy hormonów - dr Wiliama Regelsona – autora książek o tej tematyce, np. Obietnica superhormonów” (Wydawnictwo Amber 1997).

Poniższy artykuł opracowano na podstawie wymienionej książki oraz na materiałach reklamowych z internetu.

Aczkolwiek moją pierwszą intencją jest wskazanie wpływu hormonów na sprawność umysłową, to w danym przypadku ogólne korzyści suplementacji pewnych hormonów – witalizacja, zahamowanie procesów starzenia – mają jeszcze większe znaczenie.

 

O znaczeniu hormonów dla procesów metabolicznych, układu immunologicznego, psychiki, dojrzewania i wielu, wielu innych procesów wiadomo od dawna. Nasza wiedza jednak wciąż wzrasta – nowe odkrycia dają daleko idące obietnice dla każdego człowieka.

Bodajże największe daje DHEA- dehydroepiandrosteron, okrzyknięty „fontanną młodości”, „eliksirem młodości”, itp.

 Oto najważniejsze efekty działania DHEA, które usprawiedliwiają te nazwy:

 

·         Dodaje energii

·         Wzmaga libido

·         Poprawia pamięć

·         Odnawia układ immunologiczny

·         Zmniejsza stres

·         Przeciwdziała nowotworom

·         Zapobiega chorobie niedokrwiennej serca

·         Zmniejsza odkładanie się tłuszczu

·         Pomaga w okresie menopauzy

·         Wygładza zmarszczki

·         Pomaga w „zespole suchego oka”

·         Jest nadzieja dla cierpiących z powodu toczenia

·         Leczy oparzenia.

 

DHEA to substancja wytwarzana fizjologicznie w organizmie człowieka w nadnerczach. Stężenie DHEA we krwi zmienia się wraz z wiekiem. Jest bardzo niskie u dzieci, rośnie tuż przed dojrzewaniem płciowym, by osiągnąć maksimum pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. U osób w wieku 80 lat poziom DHEA stanowi zaledwie 10-20% stężenia hormonu występującego u trzydziestolatków.
Wysoki poziom DHEA we krwi zapewnia człowiekowi siłę, witalność, sprawność fizyczną oraz intelektualną- słowem wszystkie przymioty młodości. DHEA jest swoistym “paliwem”, które nas napędza, dodając sił i woli działania. często określany mianem “hormonu macierzystego”, ponieważ sam nie wywiera bezpośrednio efektów metabolicznych, ale właśnie z DHEA powstają hormony płciowe - testosteron i estrogeny. Jego  wysoki poziom we krwi jest nierozerwalnie związany z okresem młodości, kiedy to mężczyzna zakłada rodzinę, a kobieta wydaje na świat potomstwo. DHEA Człowiek jest wówczas u szczytu sprawności fizycznej i umysłowej.

Stosunkowo niedawno odkryto jak wielki wpływ DHEA wywiera na nasze życie i procesy starzenia. W bardzo wielu przypadkach problemy zdrowotne, to problemy będące następstwem postępujących procesów starzenia. Ulegają one nasileniu, ponieważ wraz z wiekiem organizm produkuje mniejsze ilości naturalnych substancji jak hormony, których poziom jest odpowiednio wysoki w okresie młodości, a drastycznie zmniejsza się w wieku starszym.

Poziom DHEA gwałtownie zmniejsza się po 40 roku życia.

Osoby po 40 roku życia często odczuwają obniżenie sprawności ciała i umysłu, obserwują obniżenie libido i własnych możliwości seksualnych, cierpią na depresję i skarżą się na brak chęci do życia, to wielce prawdopodobne jest, że w ich organizmie brakuje DHEA.
Po 40 roku życia obserwujemy gwałtowny spadek wydzielania własnego DHEA. U osób starszych wydzielanie DHEA jest niewielkie - nawet dziesięciokrotnie niższe niż w młodości. Niedobory DHEA powodują dokuczliwe konsekwencje w postaci przyspieszenia procesów starzenia. Na skutek niedoboru DHEA pojawiają się uciążliwe dolegliwości kobiecej menopauzy i męskiej andropauzy. Organizm staje się podatny na typowe choroby wieku starszego - miażdżycę, nadciśnienie, osteoporozę i inne. W wielu badaniach wykazano, że osoby z niskim stężeniem DHEA dużo częściej niż ich rówieśnicy zapadają na te schorzenia.

DHEA podnosi jakość życia.


DHEA dostarczany jako lek stabilizuje rozchwianą gospodarkę hormonalną, dlatego organizm człowieka funkcjonuje sprawniej. Stosowanie DHEA u kobiet łagodzi dokuczliwe objawy menopauzy, m.in. drażliwość, uderzenia gorąca i uporczywe bóle głowy. U mężczyzn łagodzi objawy andropauzy i poprawia potencję.

Tabletki DHEA poprawiają kondycję fizyczną i intelektualną (zapamiętywanie, koncentrację). Hormon pomaga w zachowaniu wzorców pamięci najbardziej narażonych na destrukcję we wczesnych etapach choroby Alzheimera i dlatego może być stosowany jako element profilaktyki przed tą chorobą. Współczesne życie niesie ze sobą wiele sytuacji stresowych. Hormony stresu (kortykosterydy) powodują malenie zdolności pamięciowych, a nawet niszczy niektóre komórki nerwowe w hipokampie – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Wydzielanie tych hormonów zwiększa się naturalnie u osób starszych. Zwiększenie ilości DHEA przeciwdziała stresowi (fizjologicznie i ogólnie przez dodawanie organizmowi większej witalności) i w ten sposób pośrednio chroni pamięć i nasze możliwości intelektualne. Warto przypomnieć, że u podstaw większości chorób leży czynnik stresogenny, zatem ograniczenie stresu ma kapitalne znaczenie dla naszego zdrowia w ogóle. Jeśli chodzi o komórki nerwowe i budowanie połączeń neuronowych odpowiadających za zapamiętywanie, to DHEA wydaje się być tym czynnikiem, który pozwala nawet w starszym wieku podtrzymać proces tworzenia nowych neuronów.

DHEA wykazuje wiele korzystnych działań, jednak efekty działania leku nie są natychmiastowe. Wszystkie one wynikają z faktu, że DHEA reguluje wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie. Dlatego konieczne jest systematyczne stosowanie tabletek DHEA przez okres kilku tygodni. Pierwsze widoczne efekty możemy zaobserwować po 2-4 tygodniach stosowania preparatów zawierających DHEA. DHEA nie jest jednak panaceum na wszystkie problemy osób po czterdziestym roku życia. Kilka tabletek DHEA z pewnością nie da spektakularnych efektów typu: odrost dawno utraconych włosów, czy raptowne pojawienie się krzepkiej muskulatury. Działanie DHEA jest stopniowe i rozłożone w czasie.
Jednym z efektów działania DHEA w tabletkach, który jest widoczny w krótkim czasie po rozpoczęciu terapii jest działanie przeciwdepresyjne DHEA. Z badań wynika, że pacjenci stosujący DHEA odczuwają poprawę nawet w pierwszym tygodniu leczenia. W pozostałych przypadkach efekt działania DHEA polega na narastającym sumowaniu się wielu drobnych zmian widocznych po kilku tygodniach systematycznego stosowania preparatu.

DHEA sprawia, że jesteś aktywny seksualnie.


Wydłużenie życia człowieka i zmiany obyczajowości erotycznej sprawiły, że większość osób po pięćdziesiątce nie zamierza rezygnować z aktywności seksualnej. Czasami jednak, choć duch ochoczy to ciało słabe- wtedy z pomocą może przyjść DHEA. DHEA poprawia libido i leczy zaburzenia erekcji u mężczyzn oraz zwiększa intensywność doznań seksualnych u kobiet. Zwiększa też pożądanie seksualne i satysfakcję ze współżycia.
Badania naukowe wykazały, że DHEA podawane ludziom starszym zwiększa ich potencjał seksualny. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet.


DHEA skutecznie zapobiega depresji i leczy objawy z nią związane.


Pogorszenie nastroju (depresję) odczuwa ponad 30% osób starszych i znaczny odsetek ludzi młodych. Coraz większe wymagania, które stawia przed nami współczesny świat powodują, ze działamy w stanie przewlekłego stresu. Nasze nadnercza produkują wtedy coraz więcej hormonu stresu – kortyzolu i nie zawsze “nadążają” z produkcją DHEA. Jego braki powodują, że tym gorzej radzimy sobie z narastającym stresem – i błędne koło się zamyka, pojawia się depresja. Chory izoluje się nie tylko od problemów, ale od całego świata zewnętrznego. Stosując wyrównanie niedoborów DHEA skutecznie zwalczamy rozwój choroby. U osób “zdrowych”, z przewlekłym zmęczeniem, które może być wstępem do depresji czy w depresji sezonowych (jesienna depresja) DHEA poprawia nastrój, nie dopuszczając do rozwoju choroby. Działa też w wypadku “prawdziwej” depresji endogennej, dając poprawę w więcej niż połowie przypadków. Nie może jednak zastąpić leków antydepresyjnych.
DHEA działa w mózgu na te same receptory co leki przeciwlękowe – benzodiazepiny, stosowane też w leczeniu depresji.

DHEA wygładza zmarszczki i odmładza cerę.


Z wiekiem skóra człowieka staje się coraz bardziej sucha, ponieważ gruczoły łojowe, które mają za zadanie natłuszczać ją, nie spełniają swego zadania tak dobrze jak w młodości. DHEA przeciwdziała temu niekorzystnemu procesowi natłuszczając i poprzez to odmładzając skórę. DHEA wygładza skórę i likwiduje zmarszczki. Dzięki temu odmładza wygląd twarzy. DHEA nadaje twarzy zdrowy młodzieńczy wygląd.

DHEA wzmacnia sprawność fizyczną.


Jedną z cech DHEA jest, polegające na zwiększaniu masy mięśniowej organizmu, działanie anaboliczne. Proces ten odbywa się przy jednoczesnym zmniejszeniu w ustroju pokładów tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ DHEA, przyspiesza procesy biochemiczne, które sprzyjają spalaniu tłuszczów i pobudzają syntezę protein.
W jednym z badań mężczyźni przyjmowali DHEA przez 28 dni- co spowodowało zauważalny wzrost beztłuszczowej masy ich ciała. W trakcie eksperymentu zwiększyła się masa ich mięśni, a spadła masa tkanki tłuszczowej.
Wyniki te potwierdziło też inne badanie kliniczne, w którym przez sześć miesięcy podawano ochotnikom DHEA. W efekcie terapii o 6% zmniejszyła się tkanka tłuszczowa pacjentów, a o 14% wzrosła ich masa mięśniowa. Co ciekawe, DHEA wpływa też na apetyt oraz na preferencje pokarmowe, bo aż o 50% potrafi zmniejszyć naszą dzienną konsumpcję. Potrafi także spowodować spadek apetytu na pokarmy tłuste. Można więc powiedzieć, że DHEA ma również właściwości odchudzające.

DHEA dodaje energii i poprawia samopoczucie.


Apatia, znużenie, pesymizm to, oprócz chorób, częste dolegliwości towarzyszące starzeniu się organizmu.
Nawarstwiając się, zaburzenia te skutkują z biegiem lat spadkiem jakości ludzkiego życia. Jak wynika z badań wykonanych przez zespół prof. Yena z Kalifornii, stosując preparaty z DHEA, można złagodzić te objawy starości. W jednym z doświadczeń DHEA testowano na grupie 40-70 letnich kobiet i mężczyzn; Część uczestników badania otrzymywała tabletki z DHEA, pozostali- placebo (tabletki bez leku). Po trzech miesiącach kuracji tylko ci, którym podawano DHEA stwierdzali u siebie lepsze samopoczucie, wzrost sił fizycznych i psychicznych, większą zdolność do pokonywania stresu oraz ogólną poprawę jakości życia. Co ciekawe, analiza poziomu DHEA we krwi badanych wykazała, że u osób przyjmujących preparat, poziom ten urósł do wysokości typowej dla ludzi młodych.

Poziom DHEA we krwi może określać ryzyko zgonu.


Naukowcy amerykańscy ustalili, że już niewielki wzrost DHEA we krwi ogranicza śmiertelność, aż o 36- 48%. Można więc domniemywać, że DHEA bywa wskaźnikiem wieku biologicznego człowieka- i jeżeli jego poziom jest niski, świadczy to o mocnym nadwerężeniu organizmu.

DHEA- najnowsze doniesienia prasy światowej.


DHEA zwiększa gęstość kości i zapobiega osteoporozie. Osteoporoza jest chorobą szkieletu i dotyka głównie kobiety. Jej przyczyną są występujące po menopauzie zaburzenia hormonalne. W osteoporozie dochodzi do przyspieszonego niszczenia kości, które stają się “podziurawione” i niewytrzymałe mechanicznie. W konsekwencji prowadzi to do złamań wskutek urazów, czy nawet do złamań bezurazowych- np. w trakcie opierania się lub chodzenia. Ponieważ DHEA ulega przemianie w żeńskie hormony płciowe, może u kobiet wywierać ochronny wpływ na ich kości. Takie działanie DHEA potwierdza m.in. badanie kliniczne grupy 60-70- letnich kobiet .
Wspomniane pacjentki przez rok przyjmowały regularnie DHEA . W tym czasie, aż 80% z nich, odnotowało istotną poprawę samopoczucia i przypływ życiowej energii. Po kuracji stwierdzono też znaczący wzrost gęstości ich tkanki kostnej w rejonie biodra, co w dużym stopniu odsuwało groźbę złamania szyjki kości udowej - głównej i bardzo niebezpiecznej dolegliwości osób cierpiących na osteoporozę! W trakcie eksperymentu zaobserwowano też u badanych niesłychanie korzystne zmiany metaboliczne, bo nie tylko został powstrzymany proces niszczenia kości, ale i pobudzone mechanizmy ich odbudowy.
DHEA chroni także nasz układ krążenia, działa przeciwmiażdżycowo obniżając poziom cholesterolu.
DHEA wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu odpornościowego, chroniąc organizm przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi.
DHEA zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, poprawia tolerancję glukozy i przeciwdziała rozwojowi otyłości i cukrzycy.
DHEA likwiduje uczucie nadmiernego zmęczenia przewlekłego leczy zespół przewlekłego zmęczenia, wydłuża czas trwania fazy snu REM, koniecznej dla prawidłowego wypoczynku nocnego, dzięki czemu śpiąc tyle samo lepiej wypoczywamy. Zwiększa odporność na stres.

DHEA w tabletkach - bezpieczna terapia.


DHEA w tabletkach jest lekiem bezpiecznym. Uzupełnia niedobory naturalnego DHEA. DHEA w tabletkach jest lekiem bezpiecznym, ponieważ zmienia się w hormony płciowe pod dyktando aktualnych potrzeb organizmu. Niewykorzystana dawka DHEA jest wydalana na zewnątrz i nie kumuluje się.
Przeprowadzone badania kliniczne potwierdzają, że DHEA stosowany w zalecanych dawkach nie wywołuje skutków niepożądanych.
Warto też pamiętać, że DHEA powinien być przede wszystkim przyjmowany przez ludzi 40- 50 –letnich, ciągle jeszcze cieszących się zdrowiem, sprawnością fizyczną oraz intelektualną, którzy chcieliby ten stan zachować jak najdłużej.
W drugiej kolejności- DHEA adresowane jest do osób starszych, u których wprawdzie wystąpiły już dolegliwości wynikające ze starzenia się ustroju , ale zażywając DHEA chcieliby oni w sposób istotny podnieść jakość własnego życia.

Jak należy stosować DHEA w tabletkach?


Wstępnie zaleca się niewielkie dawki preparatu, po to by móc je zwiększać z upływem lat.
Ważne jest, aby DHEA w tabletkach stosować w sposób systematyczny, przez dłuższy okres czasu. Efekty działania leku są z reguły widoczne po około 2-4 tygodniach zażywania.
DHEA musi byś stosowany we właściwej dawce. Dobiera się ją indywidualnie, i zależy ona od wieku oraz płci pacjenta. Zalecana dawka dobowa dla kobiet wynosi od 5 mg do 25 mg. Natomiast dla mężczyzn zalecana dawka dobowa wynosi od 10 mg do 50 mg.
W miarę starzenia się organizmu może okazać się konieczne zwiększenie dziennych dawek leku. Suplementacja DHEA stwarza nowe perspektywy w terapii kobiet i mężczyzn w okresie przekwitania. DHEA stanowi bowiem nieczynny substrat, który w zależności od potrzeb organizmu ulega konwersji w aktywne hormony płciowe lub jest wydalany w postaci metabolitów.
Tak precyzyjne i kontrolowane uzupełnienie deficytu hormonów płciowych wydaje się być wyjątkowo bezpieczne i może przynosić liczne korzyści zdrowotne. U kobiet po menopauzie jedynym substratem do syntezy żeńskich hormonów płciowych jest nadnerczowy DHEA.
Deficyt DHEA pozbawia kobietę źródła estrogenów co dramatycznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i osteoporozy, nie mówiąc już o zaburzeniach naczynioruchowych. W takich przypadkach celowość suplementacji DHEA jest uzasadniona teoretycznie oraz poparta praktycznie wynikami badań klinicznych.

Tak zróżnicowane (więc bardzo korzystne) działanie DHEA związane jest z faktem, że stopień jego konwersji w aktywne hormony płciowe oraz kierunek tych przemian (tzn. w androgeny lub estrogeny) odbywa się zgodnie z lokalnym zapotrzebowaniem komórek i tkanek. DHEA stanowi uniwersalny substrat który sam jako taki pozbawiony aktywności biologicznej staje się silnym hormonem – żeńskim lub męskim – we właściwym, docelowym miejscu działania.

W Polsce DHEA można nabyć w sklepach i sieciach sprzedaży specjalizujących się w suplementacji żywienia i w preparatach dla sportowców, a od stosunkowo niedawna – w aptekach jako lek o nazwie Biosteron.

Preparat Biosteron dostępny jest w następujących opakowaniach:

5 mg x 30 (OTC) - lek dostępny bez recepty

5 mg x 60 (OTC) - lek dostępny bez recepty

10 mg x 30 (OTC) - lek dostępny bez recepty

10 mg x 60 (OTC) - lek dostępny bez recepty

25 mg x 30 (Rx) - lek dostępny na receptę

25 mg X 60 (Rx) - lek dostępny na receptę.

 Powyższe informacje należy traktować jako wprowadzające. Lek jest bezpieczny (mniejsze dawki sprzedawane są bez recepty). Należy pamiętać, że celem jest wyrównanie naturalnego spadku poziomu DHEA w organizmie a nie przekraczanie tego poziomu. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w zakresie optymalnych dawek i ew. przeciwwskazań. Stosunkowo nieliczne przeciwwskazania podane są w ulotce dołączonej do leku.

 W celu poznania większej ilości szczegółów i pozostałych, nie poruszonych tu tematów, zachęcam do lektury wspomnianej na wstępie książki.

Opr. Leszek Korolkiewicz
(zamieszczone pierwotnie na www.L-earn.net)

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.