Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 

Ekologia a zdrowie

(art. z 2008 r.)

W różnych materiałach o zdrowiu przewija się temat zatrucia środowiska, wyjałowienia ziemi z jej życiodajnych minerałów, niezdrowej żywności i naszego niezdrowego sposobu życia.

W naszym serwisie pragnę zwrócić zwłaszcza uwagę na anons poradnika Witaminy, suplementy, odżywki, który jasno pokazuje spustoszenie w naszym pożywieniu, jakie dokonało się w ciągu jednego pokolenia.
Wszystko to wiąże się z ekologią – tą makro i tą mikro – dotyczącą dbania o siebie samego (też jesteśmy naturą). Zalecenia korzystania z naturalnej żywności i naturalnych środków leczniczych są coraz trudniejsze do zrealizowania, jeśli wszystko wokół jest coraz bardziej zatrute. Trzeba coraz więcej samozaparcia, cierpliwości i pieniędzy, by ten postulat dobrze realizować. Potrzebna jest też świadomość – zarówno dobroczynnych sił natury jak i zagrożeń jakie niesie zaniedbanie ekologii.

Mam nadzieję, że artykuły w naszym serwisie budują obie te świadomości. W tym artykule nie zajmuję się szczegółami powiązania ekologii i zdrowia - zresztą, na ogół są to powiązania oczywiste.

Pada pytanie: co można zrobić w sprawie ekologii, jeśli rządzi tym polityka i interes potentatów przemysłu?

Przykładowo, Chiny – drugi po USA „truciciel” oświadczają konsekwentnie, że nie poświęcą swego rozwoju gospodarczego na rzecz ekologii, zwłaszcza że USA przyjęło podobną postawę i nie podpisało Protokołu z Kioto w sprawie ograniczenia emisji „gazów cieplarnianych”. Rzeczywiście, zwłaszcza George Bush był pod tym względem niewzruszony. Cokolwiek mówić o ruchu ekologicznym, bo np. niektórzy „zieloni” zrobili z tego hasło bardziej polityczne niż wynikające z rzetelnej postawy ekologicznej, a wielu „nawiedzonych” ekologów zrobiło więcej propagandowej szkody niż pożytku, to świadomość koniecznego uwzględniania ekologii wciąż wzrasta. Po prostu docierają do naszych mózgów i sumień już nie tylko hasła, ale poważne naukowe ostrzeżenia: jeśli czegoś nie zrobimy z ekologią – zdegenerujemy się lub nawet zginiemy. Co nam z dobrobytu, wygody, zdrowia – jeśli ulegniemy zagładzie?  Zresztą, zdrowie – zależne od ekologii – jest warunkiem cieszenia się wszystkim pozostałym.

Ostatnia konferencja G8 przyniosła lepsze wieści dotyczące ochrony klimatu.

Nawet USA wydają się „mięknąć” w pewnej mierze. Stamtąd wyszła też inicjatywa głośnego artystycznego eventu „Life Earth” przeciwko ocieplaniu klimatu przez emisję CO2 , które niedawno objęło cały świat  - http://www.liveearth.org/  .

Być może pewną rolę odgrywa tu zaangażowanie się paru głośnych polityków.

 Były konkurent Busha na kandydaturę prezydenta Al Gore nakręcił głośny film dokumentalny (nagrodzony Ascarem)   "Niewygodna prawda" („An Inconvenient Truth”). Przez półtorej godziny autor opowiada swoją historię zmagań o ukazanie prawdy na temat zagłady, którą szykuje sobie ludzkość poprzez nonszalanckie wykorzystywanie naturalnych zasobów Ziemi i ostrzega przed katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia.

Jest to  filmowa wersja wygłaszanego od wielu lat przez Ala Gore'a wykładu na temat skutków globalnego ocieplenia. Mówi się że  film jest atakiem na George'a Busha, który od dawna ignoruje problem globalnego ocieplenia.
Nie widziałbym tego filmu i zaangażowania jako tylko polityczną zemstę Al Gore'a czy przygotowanie do wyborów. Al Gore przez kilkadziesiąt lat zbierał materiały dotyczące zmian na Ziemi i  nadal angażuje się w swoją misję i rzeczywiście porusza sumienia. Na Zachodzie jest to coraz bardziej gorący temat.

Nawet jeśli teza, że ocieplenie klimatu powodowane jest emisją gazów cieplarnianych przegra z tezą, że bierze się ona z podwyższającej się aktywności Słońca i innych czynników, to i tak zyskamy, jeśli ograniczymy marnotrawstwo energii, surowców i wody,  zatrucie środowiska i  podniesiemy świadomość wpływu przemysłu na przyrodę.
Także jeśli intencje Al Gore'a sa spóźnione lub nie do końca szczere - jak niektórzy mu zarzucają. Ważne jest, że ruszyła społeczna akcja uświadamiająca. Jej ramieniem jest strona www.climatecrisis.net .

Znany publicysta Robert Bernatowicz, po obejrzeniu wykładu Al Gore'a, wyraził się tak:

"Jeżeli tylko 10 proc. z tego co mówi Al Gore jest prawdą, to jesteśmy na najlepszej drodze ku zagładzie. Sami szykujemy sobie Armagedon!".

 Na Life Earth rozdawano deklarację Al Gore'a podjęcia odpowiedzialności za losy Ziemi.

Zwiera ona następujące 7 punktów:

  1. Będę domagał się, by rząd kraju, którego jestem obywatelem, w ciągu dwóch lat podpisał międzynarodowe traktaty ograniczające globalne ocieplenie

  2. Będę ograniczał emisję dwutlenku węgla

  3. Będę sadził drzewa

  4. Będę domagał się, aby państwa podpisały moratorium w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla

  5. Będę ograniczał zużycie energii w domu, miejscu pracy i podczas czasu wolnego

  6. Będę wpływał na rząd swego kraju, by pracował nad rozwojem odnawialnych źródeł energii.

  7. Będę wspierał te firmy i polityków, którzy dbają o środowisko naturalne.

Czy formalnie czy tylko w sumieniu - bardzo wielu ludzi podpisało tę deklarację.

W odróżnieniu od partii ekologicznych, które mają niestety tendencję do ugrywania także swoich pozaekologicznych interesów i do tworzenia kolejnych podziałów ludzi, Al Gore widzi swoje działania w kontekście światowego ruchu społecznego. Ostatnio toczyła się u nas dyskusja o roli prawicy w ekologii, gdzie podnoszono podobne stanowisko, w opozycji do lewicowych skłonności upartyjniania sprawy. Ja  uważam że każdy człowiek, czy to z lewicy czy z prawicy powinien przede wszystkim poczuć się odpowiedzialnym człowiekiem i zacząć działania od siebie i wokół siebie.

U nas nie czuje się zagrożenia klęskami żywiołowymi, ale w USA i wielu innych rejonach świata, ludzie w obliczu tego, co już od przyrody doświadczyli i poznawszy wizję Al Gore'a, są gotowi na zmiany i znaleźli lidera.

Na podobnego lidera kreuje się też Arnold Schwarzenegger - gubernator Kalifornii.

"Z ekologią będzie tak jak z kulturystyką. Udało się nam ją rozpropagować na całym świecie i dzisiaj jest trendy"  - zapewnia ten hollywoodzki gwiazdor.
Pamiętajmy jednak że jest on także bardzo wpływowa postacią - i politycznie (wygrał powtórnie swoje gubernatorstwo) i przez popularność.

Reprezentuje on podejście pragmatyczne i pozytywne do spraw ekologii.
"Nie osiągniemy celu, próbując, jak dotychczas, wzbudzić poczucie winy za niszczenie środowiska. Musimy znaleźć w ekologii coś pozytywnego, cos bardziej sexy, co zachęci innych" .... "Bądźmy liderami ekologii, a świat będzie nas za to kochać. Tak samo jak za hamburgery, jeansy, kino i muzykę"   - mówi Schwarzenegger.

I w tym duchu działa.  "Nie będziemy się oglądać na Waszyngton, weźmiemy sprawy w swoje ręce" - zapewniał w wywiadzie dla „Newsweeka" i rzeczywiście - w 2006 roku Kalifornia jako pierwszy stan w Ameryce, nie przejmując się wstrzemięźliwością w kwestiach ekologii administracji George'a Busha, wprowadziła w życie ustawę o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Do 2020 r. ilość emitowanych gazów ma tam spaść do poziomu z lat 90. Innym głośnym przedsięwzięciem zielonego Arnolda jest Hydrogen Hi-ghway - powstająca właśnie międzystanowa autostrada z siecią stacji wodorowych wzdłuż 5300-milo-wego wybrzeża Pacyfiku z północy na południe Ameryki, która umożliwi podróżowanie ekologicznymi samochodami.

Republikański gubernator demokratycznego stanu z premedytacją postawił na ekologię.
Ekologia stała się filarem politycznej kampanii Schwarzeneggera, gdy najpierw w 2003, a później w 2006 r. startował w wyborach na gubernatora. Jak widać nie opcja polityczna jest tu najważniejsza, ale przekonanie i zaangażowanie. Nazwano go „zielonym gubernatorem", a nawet „ekologicznym ambasadorem Stanów Zjednoczonych", ponieważ swą działalność rozwija także międzynarodowo. Gubernator dotarł także do Europy, gdzie z brytyjskim premierem Tonym Blairem podpisał wiele dokumentów o współpracy naukowej i gospodarczej, w tym w zakresie ekologii. Kilka tygodni temu Schwarzenegger i Blair udzielili wspólnego wywiadu telewizji ITV. Wideokonferencję w całości poświęcono problemom ochrony środowiska. Obaj liderzy wezwali do zielonej rewolucji przemysłowej." - mówił Schwarzenegger. - Trzeba przekonać firmy, że mogą zarobić kupę pieniędzy, jeśli zaczną stosować ekologiczne technologie Oczywiście na początku będzie trzeba sporo zainwestować, ale wcześniej czy później i tak musimy się zmierzyć z tym problemem -dodał. - Musimy zacząć wprowadzać ekologiczne rozwiązania, nawet jeśli to nie jest popularne i niesie ze sobą ryzyko. Ale polityczna odwaga nie zawsze musi oznaczać polityczne samobójstwo" - zakończył z uśmiechem.

Gubernator przekonuje, że ekologia nie musi być umartwieniem. On wie, że tematu ekologii nie da się uniknąć. Co więcej, ma pomysł na to, jak go opakować i sprzedać. Trzeba przełamywać stereotypy. Koszty ekologii będą maleć. To kwestia technologii i przechodzenia na masową produkcję -mówi.

A kiedy u nas pojawi się  jakiś ekologiczny lider? Postawa naszych ministrów, jak np. w sprawie Rospudy (w istocie antyekologiczna) lub w sprawie ruchu TIRów ("mamy tak dobre drogi <sic!>, że nie będziemy wprowadzali ograniczeń w ruchu TIRów") nie napawa optymizmem.

Zapatrzeni w Amerykę, może przynajmniej tyle przejmiemy dobrego, że jakiś polityk dostrzeże  sukces liderów amerykańskich i spróbuje coś przenieść na nasze podwórko?
Zgodnie z 7-punktową deklaracją Al Gore'a niniejszym staram się choćby trochę pomóc, aby tak się stało.

Leszek Korolkiewicz

(w informacji o A. Schwarzeneggerze skorzystałem częściowo z tekstu Justyny Prus)

PS. Lata po napisaniu tego artykułu charakteryzują się ciągłym bojem pomiędzy zawolennikami terorii ocieplena i jej przeciwnikami. Odbyło się także wiele konferencji i dyskusji na ten temat. Omawiałem to także w artykule Dylemat ekologii.

 

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.