Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie   

 
Jeszcze o kawie            

Uwaga ogólna do tutejszych stron
- ze względu na starszą technologię, są one dostosowane do czytania na komputerze.
Na telefonach zaleca się czytać w poziomie.

 I need to hang this on my wall, so cute!

Słowo "jeszcze" w tytule odwołuje się do już licznych i dawniej napisanych wzmianek i artykułów na naszej stronie na temat kawy jak:

Mity kawowe, Picie kawy jako długoterminowa inwestycja w mózg?Kawa a wątroba i inne mity , Kawa a serceKawa dobra czy zła , Jak wspomaga nas kofeina?, Czekolada i kakao ...
i artykuł który to wszystko (prawie) podsumowuje - Kawa podsumowanie.

W tym ostatnim przytaczam książkę lekarza K. Świątkowskiej  MITY MEDYCZNE, KTÓRE MOGĄ ZABIĆ,  KONTRA FAKTY RATUJĄCE ŻYCIE  (którą omówiłem  w tym artykule). Jest w niej duży rozdział (107 stron, 362 odnośników do literatury naukowej!) o zaletach kawy.

Zatem one wszystkie podkreślają korzyści z kawy dla zdrowia, przy czym są tam podane i konieczne zastrzeżenia. Te mogą się pojawić przy indywidualnych przeciwwskazaniach (np. nietolerancjach) - każdy człowiek jest inny, a czasem ta różnica może być znacząca i decydująca. Ponadto kawa kawie nie równa, także pod względem sposobu przyrządzania. Kawa to nie tylko kofeina - znajdujemy w niej ok. tysiąc różnych czynnych biologicznie składników, w tym minerałów.

Zawsze trzeba porównywać pożytki z wadami - ich proporcje. Myślę, że ilość tych plusów w książce K. Świątkowskiej pokazuje te proporcje dobrze.

Są jednak jeszcze inne zastrzeżenia, które przytoczę za pewnym wpisem (anonimowym) w sieci. Część postaram się skomentować "na miejscu" (kolorem), wiele sprostowań wynika z tutaj cytowanych materiałów. Część jednak wymaga dalszej weryfikacji - dla bycia obiektywnym w ocenie kawy.

1. Kofeina to alkaloid, którego używa kawowiec do zabijania owadów, które zjadają jej nasiona.

Kawowiec wykorzystuje również kofeinę w strąkach kawy, aby zabić otaczające rośliny, dzięki czemu może uzyskać więcej światła słonecznego i urosnąć. Kofeina jest pestycydem, który powoduje terminację genetyczną w żywych komórkach, które mają z nią kontakt.

To, że kawowiec chroni swoje ziarna to nic dziwnego. Wykazano, że to co jest toksyną dla roślin, nie musi być nią dla ludzi. Taka dwoistość działania zdarza się często w świecie ożywionym.

2. Obrazy MRI wykonane przed i po 1 filiżance kawy wykazały zmniejszenie przepływu krwi do mózgu o 45%. Kiedy dokładnie zmierzono zmniejszenie przepływu krwi, w rzeczywistości był to o 52% mniejszy przepływ krwi do mózgu, po zaledwie jednej małej filiżance kawy. http://abcn.ws/2ipmLj7  (ten film został wycofany)

3. Badania obrazowania mózgu u osób przewlekle pijących kawę wykazały, że prezentują oni taką samą degradację mózgu, jak u przewlekle alkoholików, palaczy papierosów, pacjentów z chorobą Parkinsona i użytkowników marihuany. http://dailym.ai/1qjSqi0

Tu ważna jest dawka, w danym przypadku mówi się o 8 filiżankach kawy dziennie. Oczywiście nikt tego nie poleca, podobnie jak dużej ilości nikotyny czy narkotyków. Przesada, nałogi - nie o tym tu mówimy. Ponadto, nie ma pewności, czy przedstawione obrazy oznaczają szkodę.  Zarówno w materiałach  K. Świątkowskiej i (dalej) M. Skoczylasa podane są argumenty na pozytywne działanie kawy i kofeiny na mózg.

4. Kawa może wywoływać chęć wypróżnienia, ponieważ jest to jeden ze sposobów, w jaki organizm próbuje wyeliminować truciznę z organizmu. Nagła potrzeba robienia kupy po wypiciu kawy jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu przed zatruciem.

Teza wątpliwa w odniesieniu do szybkiej reakcji. A dla osób z zaparciami może to być objaw pozytywny. Wynika on z wydzielania większej ilości soków żołądkowych oraz zwiększenia perystaltyki jelit.

5. Kawa zwiększa energię poprzez reakcję metaboliczną walki lub ucieczki człowieka, ponieważ organizm boi się trucizny na bazie kofeiny. Kawa nie daje energii, usuwa ją z organizmu.

Energia, jaką odczuwa osoba pijąca kawę, jest nadmierną energią, ponieważ kofeina jest trucizną, a wszystkie trucizny aktywują uwalnianie energii w ciele. (walcz albo uciekaj)

Uwalnianie energii przez trucizny - taka uogólniająca teza jest  wątpliwa - dowody?

Kawa usuwa energię z systemu, pozostawiając osobę coraz bardziej wyczerpaną z każdym mijającym dniem, powodując najgroźniejsze na świecie uzależnienie od stymulacji energii… uzależnienie od kawy w celu uzyskania energii.
Nie wszyscy piją kawę na pobudzenie (ja nie).

6. Kiedy w ciele wyzwalana jest reakcja walki lub ucieczki, aktywowane są ośrodki niższego IQ w mózgu, a także układy hormonalne kontrolujące agresję, przemoc, irracjonalne i nielogiczne podejmowanie decyzji, zazdrość, wściekłość, złość, strach i paranoję.

Ośrodki niższego IQ - co to za pojęcie? Niezliczona ilość przykładów pokazuje że kawa był nieodłącznym towarzyszem ludzi wybitnych.

Kawa generuje niższe funkcje umysłowe wraz z każdą negatywną reakcją emocjonalną, jaką może wygenerować ciało.

Raczej odnotowuje się zadowolenie, przyjemność, pozytywne nastawienie do świata, a w towarzystwie - uśmiech i skłonności do empatii. Te reakcje są zdrowe.

7. Po zmierzeniu 1 kawa aktywowała reakcję walki i ucieczki przez 3 kolejne tygodnie, mimo że po 1 filiżance kawy nie została zużyta żadna inna kofeina. Jedna filiżanka kawy zatruwa organizm przez 3 kolejne tygodnie w malejącej skali.

Dowód? (kofeina rozkłada się w organizmie w ciągu paru godzin, może chodziło o jakieś trucizny w złym gatunku kawy lub skażonej mocno pestycydami?).

8. Kiedy kawa (kofeina) jest spożywana, limbiczna część mózgu jest nadmiernie aktywowana, a wyższe ośrodki uczenia się hamowane. Limbiczna część mózgu zajmuje się tylko seksem, reprodukcją, ochroną terytorium, pozyskiwaniem pożywienia i bezpieczeństwem osobistym.

Limbiczna część mózgu jest najbardziej prymitywną i najmniej rozwiniętą częścią kompleksu umysłowego. Kiedy chcesz prześcignąć lub zdominować inną osobę, najlepiej, aby jej układ limbiczny był aktywowany, ponieważ doprowadza go do stanu psychicznego równego dziecku.

Uwaga jak w p. 6.

9. Pigułka antykoncepcyjna hamuje usuwanie spożytej kofeiny. Efekt ten jest drastycznie zwiększony przez używanie alkoholu lub środków przeciwbólowych, co powoduje wiele przypadków zatrucia kofeiną, które są traktowane jak inne rzeczy po dotarciu osoby do szpitala.

Dowody? I to przecież nie jest wina kawy gdy ktoś jednocześnie stosuje inne używki lub leki. Należy mieć świadomość interakcji.

10. Kawa powoduje powiększenie prostaty, wysoki niepokój, bezsenność, depresję, wady wrodzone, zespoły bólowe, nienaturalne wzorce oddechowe, uszkodzenie mózgu, nadpobudliwość, zaburzenia uczenia się (od uszkodzenia mózgu) zaburzenia zachowania, zmęczenie, niektóre rodzaje raka, Crohna, IBS, zapalenie okrężnicy, kanał nadgarstka, wrzody, niski poziom żelaza, choroby serca, bóle głowy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zwiększona częstość występowania urazów mięśni i ścięgien, bóle stawów, zawał serca, udar, TIA (mini udary)… i to jest krótka lista.

Każde  z tych zaburzeń powinno być wykazane, przynajmniej pokazane źródła. Porównaj z ilością prac naukowych przytoczonych przez dr K. Świątkowską lub dalej pod prelekcją dra M. Skoczylasa.

11. Kawa powoduje przyrost tkanki tłuszczowej i cellulit, ponieważ wyzwala w organizmie system ucieczki lub walki (co robi każda trucizna lub zagrożenie). To ostatecznie zmienia podstawowe zapotrzebowanie organizmu na paliwo na tłuszcz.

Skoro powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię, to raczej działa odchudzająco. I skąd ten cellluit?

----

Całość wygląda na artykuł tendencyjny bez dostatecznego udokumentowania. Szereg punktów powtarza ten sam zarzut.

W 2011 r. widziałem poważniejszy artykuł krytyczny na portalu nowadebata, który już nie istnieje, zatem nie mogę go przypomnieć. Traktował o złym wpływie kawy na insulinoodporność i cukrzycę typu 2.
Jednak z późniejszych badań przytoczonych przez dr Świątkowską wynika, że nie ma takiego negatywnego związku.

Podaję jeszcze wykład dra Marka Skoczylasa 16 efektów picia kawy regularnie (z napisami, które może pobrać).

Dla ułatwienia poniżej to, co autor umieścił pod nagraniem na YT.

 SPIS TREŚCI, do którego dodaję gdzieniegdzie w [     ] krótkie notki wynikające z wypowiedzi lekarza.
---
0:00 - Wstęp
1:59 - Pobudzenie
2:48 - Mózg 
[wspieranie pamięci, lepsze zapamiętywanie, skrócenie czasu reakcji mózgu]
4:20 - Nastrój
5:49 - Ciśnienie i
serce poprawia, wysłuchaj w pogadance]
8:16 - Ból głowy
[np. przy odstawieniu kawy u tych, co ją regularnie pili]
10:18 - Sprawność fizyczna
11:30 - Zgaga
[wysłuchaj w pogadance]
12:20 - Wrzody żołądka
[wysłuchaj w pogadance]
16:57 - Nerki
[wysłuchaj w pogadance]
17:53 - Układ pokarmowy
19:45 - Wątroba [
cofa uszkodzenia, dobra dla profilaktyki raka wątroby]
20:46 - Pęcherzyk żółciowy
[hamowanie krystalizacji kamieni]
21:40 - Profilaktyka nowotworów
[zwłaszcza jamy ustnej i gardła, jelita grubego, czerniaka]
22:48 - Alzheimer i Parkinson
[pomaga zahamować, podobnie z otępieniem poudarowym]
23:48 - Dawkowanie, wady, zalety
[do maksymalnie 400 mg/dzień, dostarcza (!) magnez, potas i mangan]
26:26 - Ogłoszenia
---
↓ PIŚMIENNICTWO
---
ENERGIA I POBUDZENIE

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19733...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3222359/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...

ZGAGA
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28521...

WRZODY
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9013343/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...

CIŚNIENIE KRWI
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12460...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34370...

SERCE
https://go.drugbank.com/drugs/DB00201
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29276...

BÓL GŁOWY
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3131789/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...

MINERAŁY
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34829..

KAMIENIE NERKOWE
https://www.ajkd.org/article/S0272-63...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...

WĄTROBA
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21987...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25777...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11557...

PROFILAKTYKA RAKA
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23230...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22695...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27388...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17484...

PARKINSON I ALZHEIMER
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20182...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20182...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34784...

---

Jest też wiele innych doniesień w artykułach naukowych i popularnych omówieniach. Mam ich dużo, ale przytoczę fragmenty tylko jednego -  Kawę można przedawkować! Badacze podali dokładną ilość, którą można wypić.

... ile filiżanek kawy należy pić?

2 filiżanki dziennie
Zmniejsza się o 30% ryzyko niewydolności serca. Odpowiedzialna jest przed wszystkim kofeina, która zwiększa wrażliwość na insulinę oraz reguluje gospodarkę wodną organizmu.

3 filiżanki dziennie
Badania przeprowadzone na prawie milionie Brytyjczyków wskazują, że taka ilość kawy obniża ryzyko :
– zgony z powodu udaru mózgu o 21 %,
– zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych o 17%
– zachorowania na chorobę Parkinsona o 28 %

Polifenole mają działanie antyoksydacyjne. Opiera się ono na ochronie przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają naczynia krwionośne czy komórki w ogóle. Kawa poprawia ukrwienie w mózgu i sama poprawa krążenia, ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i tłumaczy ochronę przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

4 filiżanki dziennie
Wypijanie 4 kaw dziennie może zmniejszyć pojawienia się NAFLD czyli niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, która jest coraz powszechniejszym schorzeniem.

[a teraz wkraczamy na teren, który zaczyna budzić moje wątpliwości...]

5 filiżanek dziennie
Naukowcy ze Szwedzkiego Instytutu uważają, że spożycie 5 filiżanek kawy zmniejszą o 30% ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 niż u osób, które nie piją kawy w ogóle.

6 filiżanek dziennie
W ramach projektu Health Physicians Follow-Up wykazano, że picie przez mężczyzn aż 6 filiżanek kawy dziennie zmniejsza o 59% prawdopodobieństwo wystąpienia dny moczanowej.

Jakie są więc rekomendacje?
Według badań dopuszczalną dzienną ilością kofeiny jest 400 mg. W zależności od mocy kawy jest to mniej więcej 5 filiżanek. Jednak należy zachować ostrożność ponieważ kawa może wypłukiwać cenne mikroelementy z organizmu. [?]
Ponadto należy pamiętać, że powyższe badania dotyczyły tzw. „małej czarnej” czyli kawy bez dodatku cukru i mleka.

---

Dodatkowe uzupełnienia do poprzednich artykułów

Tak jak tam zastrzegałem, są przypadki że niektórym osobom kawa nie służy.
Zatem powtórzę jeszcze ogólnie to zastrzeżenie jak niżej (tekst za MapaZdrowia.pl).

Każdy organizm jest inny i każdy reaguje inaczej. Wszystko zależy też od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli pijesz kawę przez wiele lat, Twój organizm uodparnia się na jej działanie, ale też na zawarte w kawie substancje i związki chemiczne.

Sprawdź, jaki masz metabolizm

To, w jakiś sposób Twój organizm przyswaja kawę to kwestia genetyczna. Osoby, które powoli metabolizują kawę, są bardzo długo pobudzone po wypiciu, podnosi im się ciśnienie krwi i zdają się być roztrzęsieni i podenerwowani przez długi czas. Jeśli Twój organizm szybko metabolizuje kawę, jej działanie odczuwasz jedynie przez kilkanaście minut do godziny. Potem może nastąpić gwałtowny spadek energii, zaczynasz być senny i masz wrażenie, że kawa na Ciebie nie działa. To może też tłumaczyć sprzeczne wyniki badań. Na podstawie jednych badacze twierdzą, że wypicie 5 filiżanek kawy dziennie jest zdrowe i może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 50%, a kiedy indziej, badani prowadzone na innej grupie wykazuje, że po dwóch filiżankach kawy przewód pokarmowy zaczyna być mocno osłabiony. Wniosek z badań jest bardzo banalny. Kawa nie szkodzi osobom, które piją ją regularnie i lubią jej smak.
Jeśli jednak ktoś nie przepada za tym napojem – powinien go unikać, a przynajmniej nie pić jedynie ze względów zdrowotnych.

Sądzę, i takie jest doświadczenie wielu znajomych oraz ganoterapeutów, że owa słabsza tolerancja kofeiny u niektórych jest zredukowana przy piciu kawy z ganodermą.
Ganoderma (reishi) stabilizuje metabolizm oraz ciśnienie krwi (odpowiednio do nierównowagi w dwie strony) oraz ma multum innych własności prozdrowotnych.

A teraz jeszcze garść wiadomości, o których może nie słyszałeś ...

Kawa a ciąża i ilość plemników

Do niedawna krążyła opinia, że picie kawy zabija plemniki i zmniejsza szansę na poczęcie dziecka. Nic z tych rzeczy. Kolejne badania naukowe potwierdzają, że po wypiciu kawy plemniki mężczyzna były zdrowe i do tego bardziej ruchliwe, więc jest wręcz odwrotnie. Natomiast jeśli chodzi o kobiety w ciąży, nie należy im zabraniać picia kawy, ale warto znacznie zredukować jej ilość. Panie oczekujące na potomstwo powinny zrezygnować z mocnej kawy, ponieważ nadmiar kofeiny może negatywnie wpływać na rozwój płodu.

A co z trawieniem?

Kawa zawiera kwasy organiczne, które wpływają na trawienie. Około pół godziny po wypiciu kawy soki żołądkowe osiągają maksimum swojej kwasowości, dlatego lepiej nie pić kawy na pusty żołądek, ponieważ może działać drażniąco. Najlepiej, pijąc kawę, przegryźć cokolwiek. Podobnie, kawa wspomaga wydzielanie żółci i dzięki temu przyspiesza procesy trawienne i przyswajanie pożywienia. Co za tym idzie, kawa nasila perystaltykę jelit, więc może być pomocna dla osób cierpiących na zaparcia.
-------------------

Podam za M . Skoczylasem jego zastrzeżenie, które dobrze nadaje się i do naszych artykułów, także tego:

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Autor oświadcza, że nie daje gwarancji przydatności treści materiału do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z materiału. Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.

---

Życzę dobrego humoru i zdrowia - dzięki umiarkowanemu piciu dobrej kawy!

 

Leszek Korolkiewicz

PS. Na naszej stronie znajdziesz bogactwo różnych treści jakie tu nagromadziłem na przestrzeni lat. Są różnej jakości, pewne się zdezaktualizowały, ale w sumie oddaje to przebieg wielu wydarzeń, ewolucję poglądów i wiedzy. Warto sięgać, a pomocą są podsumowania w postaci comiesięcznych Nowości  (czy widziałeś poprzednie?) oraz lokalna wyszukiwarka w stopce strony.

 Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-21   admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.