Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Cudowny ocet jabłkowy

Oto przykład bardzo prostego i taniego naturalnego produktu-przyprawy, która leczy.

Angielskie przysłowie mówi, że jeśli zjesz choć jedno jabłko dziennie, zapomnisz drogę do lekarza. Podobnie działa też ocet jabłkowy, gdyż wszystkie pożyteczne substancje, zawarte w tych owocach, przechodzą w ocet.

Z Anglii pochodzi określenie octu jabłkowego jako eliksiru życia.

Inne powiedzenie mówi: Wypij dwa razy dziennie nieco octu jabłkowego, a większość chorób będzie się trzymała od ciebie z daleka.
Pozbędziesz się bowiem toksyn z organizmu, zapobiegniesz miażdżycy i cieszyć się będziesz zgrabną sylwetką.

Działanie lecznicze octu jabłkowego było znane już w dawnym Egipcie i wśród Rzymian. Rzymscy legioniści podobno zawsze nosili ze sobą ten specyfik. Znana jest też niezwykła żywotność i tężyzna rolników ze stanu Vermont w USA, którzy pijali codziennie rano szklaneczkę rozpuszczonego z miodem i wodą octu, który to zwyczaj przywieźli kiedyś zapewne ich przodkowie z Europy pamiętający rzymski zwyczaj.

Nie wszystkie dane o leczniczych własnościach octu jabłkowego są tak samo (w równym stopniu) potwierdzone naukowo. Część wynika z tradycji medycyny ludowej.

W wielu potrawach ocet jabłkowy używany jest jako dodatek do sałatek i dań mięsnych. Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi.

Ocet pomaga spalić tłuszcz i oczyścić organizm z toksyn, a także jest znakomitym środkiem dietetycznym. I to nie tylko dlatego, że jest prawie bezkaloryczną przyprawą, która jako dodatek do sałatek może zastąpić majonez.  Jego kwaśny odczyn znacznie przyspiesza procesy trawienia i w ten sposób organizm jest w stanie spalić więcej kalorii i skutecznie pozbyć się nagromadzonych zapasów tłuszczów.

Ocet jabłkowy jest więc nie tylko dodatkiem smakowym, ale także lekiem.
 

Dostarcza wielu potrzebnych składników

Lekarze i naturoterapeuci rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów.

Ważną rolę w powrocie organizmu do zdrowia może odgrywać tu składnik octu jabłkowego - pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu itp. Ale pektyna jest włóknem jabłkowym, które występuje tylko w occie nieoczyszczonym.

Ocet jabłkowy zawiera także witaminę E , uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działania wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych.

Jest w occie także trochę witaminy B6.

Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia.
Wyrównuje on także równowagę zasadowo-kwasową organizmu. Wbrew pozorom służy odkwaszaniu organizmu (nie mylić z zakwaszeniem żoładka).

W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany ze względu na zawartość potasu, który jest niezbędny dla naszego organizmu. Niedobór tego pierwiastka można rozpoznać po takich objawach jak osłabienie pamięci, wrażliwość na zimno, podatność stóp na odciski, skłonność do zaparć, podatność na przeziębienia, psucie zębów, występowanie pryszczy, bezsenność, bóle w stawach. Potas jest też konieczny do prawidłowego wzrostu dzieci, opóźnia stwardnienie naczyń krwionośnych, a więc przeciwdziała procesom miażdżycowym.
Jednak ocet jabłkowy zawiera go dość mało: maksymalnie 1 g na litr, podczas gdy potrzebujesz od 2 do 6 g potasu dziennie, aby zachować zdrowie. Łatwo zaspokoić inaczej tę potrzebę – wystarczy jeść dużo warzyw, które są bogate w potas.

Specyficzne zastosowania wewnętrzne

Wiele chorób bierze się z niedokwaszenia żołądka, co powoduje że pokarm, a zwłaszcza białka, nie są dobrze trawione. Właśnie z tego względu warto przed posiłkami pić roztwór octu.

Nie należy oczywiście pić go w dużych ilościach (wtedy byłoby to szkodliwe). W zupełności wystarczą dwie, trzy łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie przed posiłkami (10-15 minut) małymi łyczkami.  Ale uwaga - jeśli nie przewidujesz śniadania/posiłku, to lepiej zrobić to przed kolejnym posiłkiem.

Dla złagodzenia smaku można mieszać go także z sokami lub dodać miodu. Jeżeli natomiast chcemy zastosować ocet jako środek wspomagający odchudzanie, pierwszą porcje takiego koktajlu należy spożyć zaraz po przebudzeniu.

Ze względu a tyle korzystnych oddziaływań, ocet jabłkowy można zażywać profilaktycznie. Dorośli: dwa razy dziennie 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu na pół szklanki przegotowanej wody. Dzieci: 1 łyżeczka octu z dodatkiem 2 łyżeczek miodu rozpuszczonego w połowie szklance przegotowanej wody.
Szczególnie poleca się tę praktykę przy niedokwaszeniu żołądka, co można sprawdzić prostą metodą opisaną tutaj.

Szybsze trawienie i odchudzanie
Z pozbyciem się zbędnych kilogramów boryka się aż 40% ludzi. Większość z nich próbuje odchudzać się za pomocą cudownych diet czy głodówek. Ich efekty niestety nie są długotrwałe, gdyż w większości przypadków kończą się tzw. efektem jo-jo, który w znaczący sposób destrukcyjnie wpływa na psychikę osoby otyłej. W takich sytuacjach warto skorzystać z naturalnych, znanych od lat metod wspomagających odchudzanie, które powodują utratę zbędnych kilogramów bez stosowania drastycznych diet.

Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie (po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.

Porcję octu powinny codziennie wypić też osoby cierpiące na anemię, gdyż pobudza on produkcję czerwonych krwinek.

Łyżeczka octu wlana do szklanki wody i wypijana regularnie obniża gorączkę i hamuje rozwój infekcji.

Uwaga! Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci (osoby z problemami żołądkowymi,  nie jest wskazany dla wrzodowców). W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek.

Ocet jabłkowy skuteczny w walce z cukrzycą

Kiedy spożywasz węglowodany (skrobię, cukier, owoce, warzywa...) i dodajesz odrobinę octu do posiłków (jedna łyżka), spowalnia to wzrost poziomu cukru we krwi, produkcję insuliny1 oraz obniża poziom cholesterolu we krwi.

Kwasowość octu spowalnia opróżnianie żołądka, co sprawia że każdy skonsumowany posiłek ma niższy indeks glikemiczny (IG). A to pociąga za sobą same pozytywne skutki zdrowotne,

Ponadto ocet blokuje aktywność amylazy w jelicie cienkim. Amylaza to enzym rozkładający wielocukry (np. skrobię) na cukry proste (np. glukozę), które następnie są wchłaniane z przewodu pokarmowego.

Część spożywanej skrobi nie przekształca się w cukier we ​​ krwi, ale jest wydalana w toalecie. Efekt ten jest działaniem kwasu octowego  zawartego we wszystkich octach, nie tylko w jabłkowym.

I wreszcie, wypicie octu obniża apetyt, co zmniejsza ilość spożywanego jedzenia w czasie posiłku.

Przygotowywanie posiłków z użyciem octu jest dobrą rzeczą, jeśli masz cukrzycę lub gdy się jej obawiasz. Z tych samych powodów dodawanie octu do potraw jest również dobre dla tych wszystkich, którzy mają tendencję do nadwagi i otyłości.

Ocet w walce z nadciśnieniem

Kwas octowy zawarty w occie może również obniżać ciśnienie krwi.

Ocet może zmniejszać aktywność reniny, enzymu odpowiadającego za obkurczanie naczyń krwionośnych, który podwyższa ciśnienie krwi. Lekarze mówią o „wazokonstrykcyjnym” efekcie reniny. Dzięki octowi słabnie oddziaływanie reniny, naczynia krwionośne rozkurczają się, zmniejsza się ciśnienie tętnicze, tym samym przestając nadwyrężać ściany naczyń.

Zmniejsza się tym samym ryzyko sztywnienia tętnic, a tym samym maleje ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Należy jednak zwrócić uwagę (bardzo ważne!), że informacja o zbawiennym wpływie na ciśnienie krwi opiera się tylko na pojedynczym badaniu, przeprowadzonym na szczurach.

Osteoporoza

Wraz z wiekiem oraz spadkiem poziomu hormonów płciowych kości stają się porowate i podatne na złamania. Zjawisko to nazywamy osteoporozą. Powoduje ono pęknięcia, czasem bardzo poważne (takie jak złamania kości biodrowej lub szyjki kości udowej), które mogą nawet prowadzić do niepełnosprawności.

Ocet mógłby być również skuteczny przy wzmacnianiu kości. W istocie zwiększa on absorpcję wapnia w jelitach i zmniejsza aktywność komórek, które niszczą kości.

Ale i tym razem efekt ten nie został dostatecznie udowodniony. Zaobserwowano to jedynie u szczurów, w 1999 roku.

Ocet bogaty w przeciwutleniacze

Ocet jest bardzo bogaty w przeciwutleniacze. Zawiera on około 600 mg/l związków fenolowych.

Podobnie jak wszystkie świeże owoce i warzywa, bogate w przeciwutleniacze, również ocet mógłby chronić przeciwko chorobom neurodegeneracyjnymi, takim jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona.

Zastosowanie zewnętrzne

Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne. Nie rozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne. Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu. Płukanie włosów w słabym roztworze octu pozwala dokładnie usunąć resztki piany i mydła i zapobiega przetłuszczaniu się włosów sprawiając, że długo pozostają one świeże, pachnące i z połyskiem.
Kwas octowy to również doskonały antyseptyk. Rozcieńczony możemy użyć także do przemywania powierzchownych oparzeń, co zapobiegnie tworzeniu się blizn i uśmierzy ból.

Ocet, ze względu na kwaśny odczyn, jest bardzo skuteczny w walce z bakteriami. Badacze udowodnili, że najbardziej skuteczny jest w przypadku bakterii najczęściej wywołujących bóle uszu. Są to bakterie z rodzaju: Pseudomonas, Staphylococcus i Proteus.

Ocet mógłby być ciekawą alternatywną metodą leczenia w przypadku braku antybiotyków.

Jednakże efekt ten był testowany wyłącznie w probówce, na hodowli komórkowej... w 1998 roku.

Babcie
 polecały octowe okłady też w przypadku skręcenia stawów i stłuczeniach.

Ocet dla urody

Bez spektakularnych efektów dla zdrowia, czy ocet jabłkowy mógłby być skuteczny jako kosmetyk do skóry, włosów czy zębów?

W tej niezwykle subiektywnej dziedzinie każdy powinien bazować na swoich doświadczeniach. Jednak  odradzam stosowanie octu jako płukanki do ust. Przecież ocet, który jest kwaśny, atakuje szkliwo zębów!

Badanie przeprowadzone na 2385-osobowej grupie nastolatków (w wieku 14 lat) wykazało, że regularne spożywanie octu może zwiększyć erozję zębów i niszczyć szkliwo. Ponadto, efekty te mogą być przyczyną rozwoju i nasilenia problemów związanych z wrażliwością zębów.

Najlepszy domowej roboty

W sklepach nie brakuje najrozmaitszych rodzajów octu, ale najlepiej przygotować go osobiście w domu. To czynność łatwa, a za to mamy pewność, że produkt jest całkowicie naturalny.

Wybierz kilka ładnych jabłek, umyj i pokrój je wraz ze skórkami i gniazdami nasiennymi, na małe kawałki, można też zetrzeć. Umieść je w dużym słoiku i zalej posłodzoną przegotowaną wodą (jedna łyżka cukru na jedną szklankę wody).

Naczynie zatkaj obwiązując płótnem. Postaw w ciepłym miejscu, aby jabłka sfermentowały - na około 4 tygodnie. Od czasu do czasu  płyn zamieszać drewnianą łyżką. Gdy płyn przestanie się burzyć, przelej go do butelek, przecedzając przez gazę. Szczelnie zamknij i przechowuj w chłodnym miejscu.

   
Podstawowa receptura

Wieczorem rozpuścić w małej ilości ciepłej wody 2 łyżeczki octu jabłkowego i  2 łyżeczki miodu, wymieszać i odstawić. Rano zalać  ciepłą woda  (lub wodą mineralną niegazowaną) do objętości szklanki.
Pić naczczo na ok. 20 min przed śniadaniem.

Ocet jabłkowy ma jeszcze wiele innych własności leczniczych,  przykładowe receptury/sposoby użycia np. na: przeziębienia - kuracja wzmacniająca, katar i flegma (śluz), katar zatoki czołowej , bóle gardła i chrypka, kaszel, gorączka, ból ucha, ...znajdziecie np. na  http://www.mojadrogadozdrowia.com/Ocet%20Jablkowy.htm  (jest też wiele innych stron).

Patrz też:

 
Autor:  Heike Braak, Silke Kuster
 
Powiększ
   
 

Wydawca: Interspar , 2001
(mam obawy że ta pozycja, jako dość stara,  nie zawiera wszystkich aktualnych ustaleń - ale to uwaga odnosząca się ogólnie do wielu starszych książek)

Uwaga -  uzupełniam (2015r.) ten stary arykuł o nowsze informacje tym filmikiem
25 Nietypowych Zastosowań Octu Jabłkowego
https://www.youtube.com/watch?v=KCaCJs-Mscs
 

Patrz też Ocet jabłkowy dla zdrowia i linii

Na podstawie informacji z Internetu i lektur opr. L. Korolkiewicz.
 

PS.  1. czy widziałeś co kryje się pod ikonkami na prawym marginesie?

        2. powiedz o tej stronie innym!

 Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

Dla
Stefana G

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.