Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Soda dla zdrowia

Soda oczyszczona na straży zdrowia

Mowa o sodzie oczyszczonej. Czym jest?
Soda oczyszczona, to inaczej wodorowęglan sodu, zwany także bikarbonatem, wzór NaHCO3.
Występuje naturalnie w złożach mineralnych, w osadach wód słodkich i w wodach gruntowych.
Soda oczyszczona w sposób naturalny powstaje w naszym organizmie. Utrzymuje właściwy stopień kwasowości pH w krwiobiegu.
Znajduje się także:
- w ślinie (zobojętnia kwasy osłabiające zęby),
- w żołądku (zapobiega powstaniu wrzodów),
- wspomaga proces oddychania, przenosząc dwutlenek węgla z tkanek do płuc (stamtąd się wydała).

Wodorowęglan sodu jest substancją bezpieczną, ponieważ ciało nie tylko go potrzebuje, ale też wytwarza w żołądku, trzustce i nerkach. Może być aplikowany doustnie, przez skórę, dożylnie, w lewatywach, inhalacjach i kąpielach (w określonych odpowiednio ilościach). Nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Istnieje też węglan sodu (soda kalcynowana) i soda kaustyczna (wodorotlenek sodu, NaOH).
Chociaż mają liczne zastosowania w domu i przemyśle (działanie rozpuszczające, dezynfekujące i odtłuszczające), to tutaj skupiamy się na zastosowaniach zdrowotnych i dalej mówimy o sodzie oczyszczonej.

Wspomniałem w nowościach października 2017 o sodzie jako domowym prostym produkcie, który ma bardzo wiele (ponad 500!  zastosowań - zobacz książkę Vicki Lansky pt: „Soda oczyszczona –  500 praktycznych zastosowań”).
We wspomnianym artykule znajdziesz wybrane zastosowania gospodarcze jak: czyszczenie różnych powierzchni i plam, neutralizacja zapachów, higiena osobista. Do tego powrócę jeszcze dalej.

Wśród zastosowań higienicznych w artykule
Zęby, usta i ...... choroby opisałem sposób przygotowania pasty do zębów i płukanek do ust z zawartością sody.
Oba te i inne pola zastosowań omawia przede wszystkim Iwan Nieumywakin w swej książeczce
(Hartigramma, 2015).
W tymże wydawnictwie do nabycia jest druga monografia - Uzdrawiająca moc sody autorstwa Mikołaja Danikowa.


Inna monografia:
Soda lecznicze właściwości. Kompendium wiedzy o tanim, bezpiecznym i skutecznym środku uzdrawiającym.

Autor Mark Sircus

Z opisu ksią
żki:
Autor, lekarz, opisuje lecznicze działanie tego środka, które do tej pory owiane było tajemnicą. Teraz nadszedł czas na zmianę! Soda jest środkiem, który reguluje podstawowe mechanizmy fizjologiczne naszego organizmu. Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa płynność i przepływ krwi. Działa przeciwzapalnie, pomaga w oczyszczaniu ciała i neutralizacji toksycznych substancji. Odkwasza organizm co ma ogromne znaczenie w odzyskaniu równowagi pH. Hamuje rozwój nowotworów tworząc alkaliczne środowisko, w którym przechodzą one w stan uśpienia, a przy pH powyżej 8 są eliminowane z organizmu. Pełni również funkcję silnego środka przeciwgrzybicznego oraz blokuje rozwój bakterii i wirusów. Jej skuteczność potwierdzono również w leczeniu łuszczycy, astmy i nadciśnienia.

 

Teraz chciałbym przedstawić wybrane  zastosowania medyczno-zdrowotne sody na podstawie książki Nieumywakina i paru innych źródeł. W powyższym opisie książki Marka Sircusa niektóre były już wymienione.

 

Na 73 stronach książeczki Nieumywakina autor porusza główne zagadnienia jak w poniższym spisie treści:

 1. Stara jak świat, potrzebna jak powietrze

 2. Tarcza przed mrokiem zniszczenia albo uzdrawiające właściwości sody

 3. Soda w praktyce leczniczej. Przepisy zastosowania sody (na różne dolegliwości).

 4. Przydatna wiedza

 5. Cuda kulinarne niemożliwe bez udziału sody

 6. Soda w gospodarstwie domowym.

Nieumywakin opiera swe relacje na wielu doświadczeniach naukowców i lekarzy rosyjskich (barwie opisanych w książce) oraz na medycynie ludowej, której jest orędownikiem, chociaż jest profesorem nauk medycznych i wcale nie wstydzi się ukazywać metody naturoterapii. sam stosuje omawiane metody.
Parę ciekawostek z książki:

Nie każdy wie, że trawienie odbywa  się i poza żołądkiem a zwłaszcza w dwunastnicy, w której (w odróżnieniu do żołądka) powinno być środowisko zasadowe (pH 8,9-9,0).

Wg Nieumywakina picie sody powinno odbywać się wyłącznie na czczo (w innych materiałach podkreśla się aby nie robić tego bezpośrednio przed posiłkiem - jeżeli trzeba - co najmniej 1 godzinę po posiłku.

 

Na oddziałach reanimacji w celu przywrócenia działania układów organizmu podaje się dożylnie 5- lub 8-procentowy roztwór sody.

Zaciekawiając, nie będę jednak cytował urywków książki. Przechodzę do wybranych (z licznych) omówień, jakie znajdujemy w Internecie.

 

O sodzie, soli Epsom i chlorku magnezu posłuchaj też w tej krótkiej pogadance (Alfabet Jerzego Zięby. S jak soda).
 

Poniżej fragmenty opracowania Marty Brzozy  Czy soda oczyszczona niszczy szkliwo na zębach?
 

... Pierwszy raz o stosowaniu sody oczyszczonej w paście do zębów, usłyszałam na jednym ze spotkań z panem Jerzym Ziębą. Przekonywująco opowiadał, że taką pastę stosuje od kilkunastu lat. 


Pasta z sodą oczyszczoną

 

Zaczęłam stosować następujące mikstury:

Wyniki były i są zdumiewające.

Po roku czasu zauważyłam u kilku/kilkunastu osób te same pozytywne rezultaty.

Mikstury usuwają kamień nazębny, eliminują na długi czas przykry zapach z ust, eliminują próchnice.

Przy stosowaniu powyższych past, nie potrzeba żuć gumy czy innych toksycznych produktów, zapewniających świeży zapach.

Jednak dochodzą mnie sygnały od czytelników, że część osób ma problemy ze szkliwem. Ich dentyści stwierdzili, że pękające szkliwo jest wynikiem stosowania sody oczyszczonej.

Jak jest prawda?

 

Jerzy Jaśkowski o sodzie oczyszczonej

Zapytaliśmy o to lekarza medycyny, pana doktora Jerzego Jaśkowskiego. Pan Jerzy zajmuje się medycyną kliniczną. 

- Soda znakomicie usuwa kamień, likwiduje na długo zapach, ogranicza próchnicę. Jednak dostajemy sygnały od czytelników o popękanych szkliwach. Czy może być to wynikiem stosowania sody oczyszczonej?

 

Jerzy Jaśkowski: Brak jest dowodów na potrzebę stosowania sody. Pęknięcia zębów mogą być spowodowane brakiem – niedoborem witaminy D-3. Należy sprawdzić, jaki jest poziom witaminy we krwi? Czy pęknięcia nie są stosowane nadmiarem fluoru? Jaki jest poziom fluoru w moczu?

 

- Czy należy zatem stosować sodę oczyszczoną w paście do zębów?

 

Jerzy Jaśkowski: Soda może być w paście. Dawniejsze proszki do mycia zębów zawierały sodę, ale nie jest to konieczność stałego stosowania.
Najważniejsze wieczorem umyć zęby z resztek pokarmu, gnicie to bakterie, głównie beztlenowe i próchnica w konsekwencji.
 

- Czy może pan ujawnić swoją receptę na zdrowe zęby. Co pan konkretnie stosuje?

 

Jerzy Jaśkowski: stosuję normalną pastę bez fluoru. Do tego, co 2-4 dni płuczę zęby wodą utlenioną, aby zwalczać beztlenowce pomiędzy zębami. Do tej pory straciłem 2 zęby przez głupotę stomatologów, który usunął mi zdrowy ząb, ponieważ… się pomylił.

 

----
Jeśli boisz się o szkliwo...
Raz, dwa razy na tydzień zrób tak. Weź szczoteczkę, zwilż ją, zatop główkę w proszku sody oczyszczonej i umyj delikatnie zęby. Ponieważ ma odczyn alkaliczny, neutralizuje kwasy powstałe z rozkładu resztek jedzenia, które niszczą twoją szkliwo na zębach.

Ciekawostka: METODA JULII ROBERTS.
Aktorka słynie ze swego uśmiechu. Twierdzi, że zawdzięcza go wskazówce od dziadka. Kiedy była młodsza, dziadek polecił jej używać… sody oczyszczonej.
„Od czasu do czasu szczotkuję zęby z użyciem sody oczyszczonej, tak, jak mi dziadek doradził” – oświadcza. „Pamiętam, jak sypał sowitą ilość sody na szczoteczkę. Miał tylko jeden ubytek w życiu”.

Świetna po wypiciu kawy
.
Jedną z przyczyn ubytków jest kwaśne środowisko jamy ustnej. Robi się szczególnie kwaśne po kawie. Po kawie popłucz usta wodą z 1/3 łyżeczki sody. Przesuwa pH w ustach w stronę zasadową.
Więc poza tym, że naturalnie wybiela, to jeszcze pomaga zapobiegać próchnicy. Dwa w jednym.

Czyści szczoteczkę do zębów. Szczoteczka czyści zęby, ale… sama wymaga czyszczenia :)
Do szklanki wlać ¼ wody, dosypać ¼ sody, moczyć w tym szczoteczkę na noc.

Dalsze zastosowania higieniczne sody

Najlepszym naturalnym dezodorantem jest ... soda oczyszczona.

Oznacza to, że wystarczy do usunięcia wszelkiego zapachu spod pach. Inne produkty maskują tylko zapach, soda usuwa go trwale i pochłania.
Kropelka perfum wystarczy, aby spowić całe ciało. Oszczędzisz także ubrania, które rzadziej będą wymagały prania i nie będą więcej nosiły żółtych plam od potu, no i nie będziesz się już więcej martwić, unosząc ramiona na wieczornym spotkaniu.

Ale uwaga: gruboziarnisty soda oczyszczona dostępna w supermarketach podrapie pachy. Potrzebny jest drobnoziarnista soda oczyszczona, o bardzo małych kryształach.

Sposób użycia jest bardzo prosty: po prysznicu, nałóż produkt ręką na suche pachy i wetrzyj delikatnie. Nad umywalką otrzep resztki, żeby pozostała tylko cienka warstwa. Pocieraj, dopóki nie zniknie biały kolor.

Jeśli masz czas i ochotę, możesz skorzystać z następującej receptury na produkt bardziej wyrafinowany i pachnący.

Składniki:

 • 2 łyżki sody oczyszczonej,
 • 6 łyżki skrobi kukurydzianej,
 • 10 kropli olejku aromatycznego z drzewa herbacianego (Tea Tree),
 • 3 łyżki oleju kokosowego.

Przygotowanie:

 • W pojemniku wymieszaj sodę oczyszczoną, skrobię i olejek z drzewa herbacianego.
 • Dodaj olej kokosowy i mieszaj do otrzymania masy o jednolitej konsystencji.
 • Następnie możesz dodać, według upodobania, olejki aromatyczne, np. lawendowy, eukaliptusowy, z drzewa sandałowego czy różany. Wystarczy kilka kropel.

Przechowuj produkt w słoiczku z pokrywką w łazienkowej szafce. Na początku może on wymagać umieszczenia w lodówce, aby masa – zbyt lekka i kremowa – „związała”, ale zestali się on w miarę upływu czasu.

Skoro o zapachach...
 

Na zapach z ust. Pół łyżeczki sody wsypać do szklanki wody, wymieszać. Potem nabrać w usta, wypłukać i wypluć. Powtarzać do opróżnienia szklanki.

 

Soda jest między innymi stosowana przez malarzy w celu wyeliminowania wyziewów farb. Przychodzi w sukurs w przypadku przykrego zapachu butów, a nawet zapachu kociego moczu w kuwecie!

 

Soda oczyszczona na skórę: zobacz krótką pogadankę -  przepisy i triki Magdy  - https://youtu.be/GP24pt7f2mE.

 

Łagodzenie ukąszeń owadów - Łukasz King wspomina z dzieciństwa: mama mieszała sodę oczyszczoną z kapką wody i wcierała w skórę. „A-a-a-ale ulga” – wzdychało się. Bo soda neutralizuje kwas zawarty w jadzie komara.
Jeśli pożarły nas komary na całym ciele - co robić? Do wanny nalać wodę, wsypać szklankę sody, wejść na 30 minut…
Podobnie - użyj sody do łagodnego usuwania nadmiaru kwasu na skórze, np. przy oparzeniu kwasem.

Prawdopodobnie działa na włosy

„Wiem, że to brzmi szalenie, ale po prostu spójrz na mnie. Mam więcej włosów na głowie” – czytamy w jednej gazecie z 5 sierpnia 1997.

„Przed sodą – twierdzi 32-letni mężczyzna – próbowałem wiele sposobów na porost włosów. Jak się można domyślać, bez skutków. Potem w jednej starej książce o domowych remediach czytam, że soda oczyszczona pogrubia włosy. Czemu nie, pomyślałem, spróbuję. Rozpuściłem trochę sody w małej ilości wody i wcierałem we włosy przez dwa tygodnie. W jakiś sposób rewitalizuje włosy, bo pomału widziałem jej wpływ. Dziś, po kilku miesiącach, mam wyraźnie więcej włosów”.

Nie wiem, ile prawdy było w tym artykule...
Ale faktem jest że sodę stosuje się w szamponach.

Skoro soda oczyszczona ma tyle pozytywnych właściwości, to dlaczego raczej nie usłyszysz tego od farmaceuty czy lekarza?
Prosta, typowa odpowiedź:

Firmy farmaceutyczne i sprzedawcy suplementów nie chcą, abyś wiedział o możliwościach prozdrowotnych tej substancji, bo nie mogą na tym zarobić, jest zbyt tania  i jako produkt naturalny nie da się opatentować.

Jest z sodą związanych parę kwestii dyskusyjnych.
Omówię krótko trzy:

 • soda na raka
 • kwestia zakwaszenia organizmu
 • picie sody.

Rak

To temat najbardziej kontrowersyjny, ponieważ wciąż robi  się chorym różne nadzieje, ale ilość zachorowań wciąż rośnie i mimo postępów medycyny wydaje się, że idzie ona złą drogą. Prawdopodobnie chodzi o to, że walczy się z rakiem (guz i przerzuty jako objawy czegoś bardziej podstawowego) a nie z jego przyczynami. Ponadto jest tyle hipotez o naturze i sposobach leczenia raka, że sprawa nie jest tak prosta. W szczególności istnieje dwugłos czy środowisko kwasowe sprzyja rakowi czy też sam rak wytwarza to środowisko (o tym nieco dalej). Inna sprawa, że każde praktyczne i rzeczywiste wyleczenie zasługuje na uwagę.

W artykule Soda oczyszczona leczy nie tylko nowotwory czytamy (cytuję fragmenty).
Nawet najbardziej agresywne nowotwory można leczyć sodą oczyszczoną.
Mimo, że chemioterapia jest toksyczna dla wszystkich komórek, tak zdrowych jak i chorych, stanowi jedyny środek wykorzystywany w leczeniu prawie wszystkich pacjentów z nowotworami. W rzeczywistości, 9 na 10 chorych na raka zgadza się na chemoterapię, bez możliwości innych, mniej inwazyjnych opcji. Jedynym powodem dla którego chemioterapia jest nadal używana jest jej opłacalność. Lekarze i firmy farmaceutyczne zarabiają fortuny.
Chemioterapia jak już wcześniej dowiedliśmy:

 • nie jest skuteczna, czasami przedłuża życie,
 • nie zmniejsza zachorowalności i śmiertelności na żadnego konkretnego nowotworu. Wręcz przeciwnie, zwiększa rozwój raka i długoterminowe wskaźniki śmiertelności. Lekarze dobrze o tym wiedzą.

[Więcej o tym: Chemioterapia]

Kilka lat temu, członek Uniwersytetu Arizona Cancer Center dr Mark Pagel, otrzymał 2.000.000 dolarów dotacji z Narodowego Instytutu Zdrowia w celu zbadania skuteczności zindywidualizowanego leczenia raka piersi… sodą oczyszczoną. Dowiódł on, że wodorowęglan sodu jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych metod w leczeniu nowotworów i może uratować życie człowieka.
Badania wykazały, że produkty spożywcze, w których zwiększono stężenie wodorowęglanu sodu, mogą zwiększyć pH guzów kwaśnych, bez naruszania pH krwi i tkanek zdrowych.
Na podstawie badań, plus fakt, że soda oczyszczona jest bezpieczna i dobrze tolerowana, sławni na świecie lekarze tacy jak, dr Julian Whitaker przyjęli skuteczne protokoły leczenia raka w ramach ogólnego programu wsparcia żywieniowego oraz odpornościowego dla pacjentów, którzy mają do czynienia z chorobą.
Protokół Whitaker wykorzystuje 12 g (2 łyżeczki) sody zmieszanej w 2 szklankach wody z dodatkiem bezpiecznego słodzika ( słodzik dodawano z powodu słonego smaku).
Pij tę mieszaninę w ciągu godziny lub dwóch i powtórz w sumie trzy razy dziennie.
Inny lekarz twierdzi, że znalazł lekarstwo na raka w postaci sody oczyszczonej i melasy.
I rzeczywiście, skutecznie wyleczył własną chorobę za pomocą tej mikstury.
Po podaniu doustnym z wodą, zwłaszcza wodą z dużą zawartością magnezu i stosowaniu w kąpielach leczniczych wodorowęglanu sodu, leczy raka, a także choroby nerek, cukrzycę, grypę i przeziębienia.
Jest to również potężny sprzymierzeniec w walce przed promieniowaniem. Nasze organizmy znajdują się pod ciężkim nuklearnym działaniem silnych wiatrów radioaktywnych, które krążą na półkuli północnej.
Dr Robert J. Gillies i jego współpracownicy wykazali, że leczenie myszy sodą oczyszczoną pomaga w zlokalizowaniu guzów. Udowodnili, że wodorowęglan podnosi pH guzów, a także hamuje przerzuty. Badania były przeprowadzone na myszy z rakiem piersi.
...
Jak soda oczyszczona może pomóc wyleczyć raka?
Zasadniczo, nowotwory złośliwe stanowią masy szybko rosnących komórek.
Szybkie tempo wzrostu przez te komórki oznacza, że metabolizm komórek przebiega również w bardzo wysokim tempie.
W związku z tym, komórki nowotworowe używają dużo więcej węglowodanów i cukrów do wytwarzania energii w postaci ATP (adenozynotrifosforan).
Jednakże, niektóre z tych związków utworzonych w produkcji, to kwas mlekowy i kwas pirogronowy. W normalnych okolicznościach, związki te są usuwane prosto po produkcji. Ale szybki metabolizm komórek nowotworowych, gromadzi te kwasy w bezpośrednim otoczeniu guza.
Wysoki poziom pozakomórkowej kwasowości około guza jest jednym z głównych sił napędowych przerzutów.
Zasadniczo, komórki rakowe potrzebują kwaśne środowisko do wzrostu i szybkiego rozprzestrzeniania.
Niektórzy lekarze leczący nowotwory sądzą, że przez buforowanie mikro środowiska guza, pH guzów może być podniesiona na tyle, aby je wygłodzić i zatrzymać ich wzrost i rozprzestrzenianie.
Bardziej godne uwagi jest to, że nie ma potrzeby, aby produkować syntetyczny lek na obniżenie kwasowości w bezpośrednim otoczeniu guza. Powszechnie otrzymany i stosowany związek, jak wodorowęglan sodu jest wystarczająco skuteczny.
Najważniejsze jest dostarczenie wodorowęglanu sodu, jak najbliżej guza. Bezpośrednio wstrzykiwanie wodorowęglanu sodu w miejsce występowania nowotworu jest uważane jako lepsze rozwiązanie, niż podawanie doustnie. Jednakże, doustne użycie wodorowęglanu sodu jest bezpieczniejsze i łatwe do stosowania w domu.
Badanie dokonane w 2009 roku, opublikowane w czasopiśmie Cancer Research, jest jednym z pierwszych, które potwierdza, że efekt alkalizacji wodorowęglanem sodu, rzeczywiście może powstrzymać raka.
Wyniki badań wykazały, że soda oczyszczona podniosła pH i spontaniczne zmniejsza przerzuty u myszy z rakiem piersi.
Naukowcy również określili, że wodorowęglan sodu nie wpływa na metabolizm komórek, ale sprawia, że mikro środowisko jest niekorzystne dla wzrostu nowotworu.
...

Formuła sody oczyszczonej
.
Aby zrobić naturalne lekarstwo z sody oczyszczonej na raka w domu, trzeba użyć syropu klonowego lub melasy.
W książce dr Sircus dokumentował, jak jeden pacjent użył sody oczyszczonej i melasy do walki z rakiem prostaty, który przerzucił się do kości. W pierwszym dniu, pacjent zmieszał 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 1 łyżeczką melasy w szklance wody.
Robił to kolejno przez 3 dni, po których jego pH śliny wynosiło 7.0 i jego pH moczu wynosiło 7.5.
Zachęcony tymi wynikami, pacjent zażywał miksturę 2 razy dziennie. A w dniach 6 – 10, wziął 2 łyżeczki sody oczyszczonej i melasy dwa razy dziennie.
Do 10 dnia, pH pacjenta wzrosło do 8,5 i jedynymi skutkami obocznymi były bóle głowy i nocny pot.
Następnego dnia, pacjent miał wykonywane rtg kości i inne badania lekarskie. Jego wyniki wykazały, że poziom jego PSA (antygen swoisty dla prostaty, białko wykorzystywane do określenia stopnia przerostu prostaty i raka prostaty) spadł z punktu rozpoznania, 22.3 do 0.1.
Inna formuła sody zaleca zmieszanie 90 łyżeczek syropu klonowego z 30 łyżeczkami sody oczyszczonej.
Aby to zrobić, syrop klonowy musi się ogrzać, by stać się mniej lepki. Następnie, dodano sodę oczyszczoną i mieszano przez 5 minut, aż do całkowitego rozpuszczenia.
5 – 7 łyżeczek dziennie, to zalecana dawka dla chorych na nowotwór.
Należy zachować ostrożność podczas korzystania z sody oczyszczonej do leczenia raka, ponieważ utrzymanie wysokiego poziomu pH, samo w sobie może powodować zasadowicę metabolizmu i naruszać równowagę elektrolitową, co może spowodować obrzęk, a także mieć wpływ na serce i ciśnienie krwi.
Nie trzeba być lekarzem, aby przyjmować sodę oczyszczoną. Każdy kto interesuje się własnym zdrowiem musi zrozumieć, jak korzystać z wodorowęglanu sodu. Niedobór wodorowęglanu jest prawdziwym problemem, który pogłębia się z wiekiem, wiec opłaca się zrozumieć i docenić to, czym jest soda oczyszczona.

Stosowanie wewnętrzne sody oczyszczonej jest na etapie eksperymentalnym. U niektórych osób może powodować bóle brzucha, wymioty i inne dolegliwości. Jest to uzależnione od stanu organizmu. Jeżeli już zdecydujesz się na terapię sodą oczyszczoną, to zaczynaj od małych dawek i obserwuj organizm. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Mimo, że jest to naturalna terapia, to może powodować niepożądane dolegliwości.

Źródła: Dave Mihalovic –  neuropata specjalizujący się w badaniach nad szczepionkami, profilaktyce nowotworów i naturalnym podejściu do leczenia.
...

I jeszcze fragmenty z innego artykułu
Rak prostaty – Mężczyzna, który wyleczył 4 stadium z przerzutami naturalnie sodą i melasą

To jest naprawdę niesamowita i inspirująca historia. Został zdiagnozowany rak prostaty. Lekarze powiedzieli mu, że zostało mu parę miesięcy życia. Jednak po kilku tygodniach poradził sobie z leczeniem 4 stadium z przerzutami używając jedynie – Sody Oczyszczonej!
Na pierwszy rzut oka coś tak prostego jak soda oczyszczona nie może pomóc w tak ciężkiej i jak się zwykło mówić nieuleczalnej chorobie, jaką jest rak prostaty. Dzieją się rzeczy niesamowite i okazuje się, że potrzebne Nam lekarstwa znamy już od dawna, tylko nie potrafimy ich odpowiednio użyć.

Tytułowy mężczyzna nazywa się Vernon Johnson i zaczął używać sody oczyszczonej i melasy w kuracji. Jego wyzwaniem był inwazyjny rak prostaty w 4 stadium z przerzutami do kości.

Rak prostaty leczenie – Historia Vernona
Krótko po tym, jak u Vernona był zdiagnozowany rak prostaty, jego syn powiedział mu, żeby popracował nad podwyższeniem pH organizmu, ponieważ komórki rakowe nie potrafią przeżyć w zasadowym środowisku. Kilka tygodni później Vernon spotkał Larry’ego, który polecił mu używanie chlorku cezu do podwyższenia poziomu pH na zasadowe w fizjologiczny sposób.
Vernon zdecydował, że zrezygnuje z jakiegokolwiek konwencjonalnego leczenia, co oznaczało, że chciał się z pełni poddać alternatywnym sposobom.
Zamówił chlorek cezu, ale niestety poczta zgubiła jego przesyłkę. W wyniku tego Vernon zaczął poszukiwać innego sposobu na podwyższenie pH. Po pewnym czasie odkrył sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu) z syropem klonowym. Mając w kuchni jedynie melasę – postanowił użyć właśnie jej. Bał się, że rak prostaty zabije go, zanim on zdąży rozwinąć terapię.
Od samego początku Vernon spisywał przebieg leczenia w pamiętniku. Nazywał to „tańcem z rakiem”. Schemat terapii zawierał również zdrową, alkaliczną dietę wraz z suplementacją witamin i minerałów oraz dużą ilością słońca. Dodatkowo wykonywał ćwiczenia oddechowe w celu poprawienia natlenowania krwi i tkanek. Beztlenowe komórki rakowe nie tolerują dużych ilości tlenu.
Przypis: wielu ekspertów na całym świecie uważa, że komórki rakowe rozwijają się w towarzystwie fermentującego cukru, bez potrzeby oddychania tlenowego. Dlatego ważne tutaj jest użycie syropu klonowego, który jak koń trojański pozwala wejść do guza wodorowęglanowi sodu. Środowisko zaczyna się zmieniać na zasadowe i tlenowe, co działa zabójczo na raka. Vernon użył melasy i wzmocnił efekt odpowiednimi krokami dietetycznymi. Większość specjalistów zaleca stosowanie kilku schematów, jeżeli działa się na własną rękę w domu. Należy pamiętać, że częścią każdej alternatywnej terapii antyrakowej jest abstynencja od przetworzonych produktów i rafinowanych cukrów – zwłaszcza cukry są paliwem dla raka.
Rak prostaty – Jak wykonać taką terapię antyrakową?
Jest to bardzo proste – potrzebujesz wsypać 2 łyżeczki sody oczyszczonej do szklanki, dodać łyżeczkę melasy lub syropu klonowego i uzupełnić czystą wodą. Należy spożywać taką miksturę kilka razy dziennie. Możesz również ją podgrzać, by soda rozpuściła się szybciej.
Po wszystkim Vernon poszedł na badania, które potwierdziły całkowitą remisję – zarówno rak prostaty zniknął jak i przerzuty w kościach.
Istnieje wiele różnych alternatywnych terapii antyrakowych, które są stosowane już od ponad 100 lat.
....
Taka metoda nie została udowodniona naukowo i nie jest akceptowana przez medycynę. Istnieje wyraźny dysonans pomiędzy doniesieniami o takich przypadkach, a stanowczą, niemal agresywną dyskusją dotyczącą ich prawdziwości. Dlatego proszę potraktować ten wpis jako ciekawostkę, a w przyszłości zobaczymy czy takie alternatywne terapie dojdą do szerszego odbioru, przede wszystkim czy pojawią się tak zwane dowody naukowe.
źródło

Zwrócę uwagę że I. Nieumywakin nie wspominał o antyrakowym zastosowaniu sody.

Zakwaszenie organizmu i równowaga pH.

Wiele tez związanych z remedium na raka wiąże  się z odkwaszaniem organizmu. Powoływane jest zjawisko neutralizacji kwasów przez sodę i przez to utrzymywanie pH w naturalnym poziomie.
W cytowanym wcześniej artykule Soda oczyszczona leczy nie tylko nowotwory czytamy:
PH naszych tkanek i płynów ustrojowych jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa i odzwierciedla stan naszego zdrowia.
Najlepszy pH to 7,35-7,45. Zwiększa poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. Wyższy poziom pH zwiększa zdolność do zwalczania ostrych chorób, takich jak: przeziębienie, nowotwory i inne choroby.
Skala pH jest jak termometr; pokazuje wzrosty i spadki w kwaśnej i zasadowej zawartości płynów. Odchylenia powyżej lub poniżej zakresu 7,35-7,45 pH mogą sygnalizować o potencjalnie poważnych i niebezpiecznych objawach lub stanach chorobowych. Gdy organizm nie może już skutecznie neutralizować i eliminować kwasów, to przenosi je w płynach pozakomórkowych organizmu i komórki tkanki łącznej, bezpośrednio naruszając integralność komórkową.
Odwrotnie, gdy organizm jest zbyt zasadowy od nadmiaru wodorowęglanu we krwi, występują zasadowice metaboliczne, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jeżeli nie usuniemy ich szybko.
Jon Barron przedstawia sposób patrzenia na pH, który otwiera jedną z głównych zalet wody alkalicznej.
Jony wodoru wiążą tlen. Oznacza to, że im bardziej kwasowa ciecz, tym mniej tlenu. Każda komórka naszego ciała wymaga tlenu do życia i utrzymania optymalnego stanu zdrowia. W połączeniu z tym, co wiemy o jonach wodorowych, widzimy, że im więcej kwasu we krwi (niższe jego pH), tym mniej tlenu jest dostępne do wykorzystania przez komórki.
Nie wdając się w dyskusję na temat chemii, należy zrozumieć, że jest to ten sam mechanizm, kiedy kwaśny deszcz „zatruwa” jezioro. Ryby dosłownie duszą się na śmierć, ponieważ kwas w jeziorze „wiąże” cały dostępny tlen. To nie tak, że tlen wbiegł w dowolne miejsce; po prostu już go nie ma. I odwrotnie, jeśli podniesie pH jeziora (uczyni się go bardziej zasadowym), tlen jest już dostępny i jezioro wraca do życia. Nawiasem mówiąc, warto zauważyć, że nowotwór jest związany z kwaśnym środowiskiem (brakiem tlenu), im wyższe pH (więcej tlenu obecnego w komórkach ciała), tym trudniej jest rozwinąć się komórkom nowotworowym.
Zrozumienie tego jest ważne z dwóch powodów:
(1) ujawnia jedną z głównych zalet wody alkalicznej – więcej dostępnego „tlenu” w systemie,
(2) wyjaśnia, dlaczego woda alkaliczna pomaga w walce z rakiem.
----
Jest jeszcze jeden aspekt - działanie sody na stany zapalne
.
W artykule na stronie https://polakuleczsiesam.pl/  czytamy:

Pojawiły się jedne z pierwszych dowodów na to, że tani, dostępny bez recepty środek zobojętniający kwasy może wspierać śledzionę do wytwarzania środowiska przeciwzapalnego, które może być lecznicze w obliczu choroby zapalnej. Doniesienia te opublikowali naukowcy z Medical College of Georgia w Journal of Immunology.
Wykazali, że kiedy szczury lub zdrowi ludzie piją roztwór sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu, staje się on wyzwalaczem dla żołądka, aby ten wytworzył więcej kwasu podczas następnego posiłku. Natomiast na mało jeszcze zbadane komórki międzybłonka występujące na śledzionie, oddziałuje tak, aby te komunikowały śledzionie, że nie ma potrzeby tworzenia ochronnej odpowiedzi immunologicznej.
Komórki międzybłonka wyścielają wnętrze ciała, a także pokrywają zewnętrzną część naszych narządów, aby dosłownie powstrzymać je przed wzajemnym ocieraniem się. Około dekadę temu stwierdzono, że komórki te zapewniają również inny poziom ochrony. Mają małe tak jakby „palce”, zwane mikrokosmkami, które wyczuwają zmiany w otoczeniu i ostrzegają organy, które obejmują, że w organizmie jest intruz i potrzebna jest odpowiedź immunologiczna.
Picie sody oczyszczonej, jak sądzą naukowcy MCG, daje znak śledzionie – która jest częścią układu odpornościowego, działa jak duży filtr krwi i jest miejscem, gdzie przechowywane są niektóre białe krwinki, takie jak makrofagi, aby złagodzić odpowiedź immunologiczną . “Z pewnością picie wodorowęglanu sodu wpływa na śledzionę i myślimy, że dzieje się to poprzez komórki mezotelialne” – mówi dr Paul O’Connor, fizjolog nerkowy na Wydziale Fizjologii MCG na Uniwersytecie Augusta i współautor badania.
Naukowcy twierdzą, że „konwersacja”, która odbywa się za pomocą przekaźnika chemicznego – acetylocholiny, wydaje się promować warunki przeciwzapalne.
Odkryli także, że w śledzionie, a także krwi i nerkach, po dwóch tygodniach picia wody z sodą oczyszczoną, zmieniła się populacja komórek odpornościowych zwana makrofagami – zmniejszyła się ilość tych, które wzmagają stany zapalne, zwanych M1, zwiększyła natomiast tych, które te stany redukują, zwanych M2. Makrofagi, być może najlepiej znane ze swojej zdolności do pochłaniania odpadów w organizmie, takich jak szczątki uszkodzonych lub martwych komórek, są jednymi z pierwszych, które przybywają na alarm układu immunologicznego.
Nadciśnienie i przewlekła choroba nerek – te problemy u zwierząt laboratoryjnych spowodowały, że laboratorium O’Connora pomyślało o sodzie oczyszczonej
Jedną z wielu funkcji nerek jest utrzymywanie równowagi ważnych substancji, takich jak kwas moczowy, potas i sód. W przypadku choroby nerek występuje upośledzenie funkcji nerek, a jednym z objawów może być to, że krew staje się zbyt kwaśna, mówi O’Connor. Istotne konsekwencje mogą obejmować zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i osteoporozy.
“To w zasadzie skazuje cały system na niepowodzenie”, mówi O’Connor. Badania kliniczne wykazały, że dzienna dawka sody oczyszczonej może nie tylko zmniejszyć kwasowość, ale wręcz spowolnić rozwój choroby nerek.
“Zaczęliśmy myśleć, w jaki sposób soda oczyszczona spowalnia progresję choroby nerek?” mówił O’Connor. To wtedy zaczęto odkrywać działanie przeciwzapalne, gdy naukowcy zobaczyli zmniejszoną liczbę M1 i zwiększoną M2.
Kiedy spojrzeli na rezultaty tego samego procederu u szczura bez uszkodzenia nerek, zobaczyli tę samą odpowiedź. Tak więc badacze zaczęli badać studentów medycyny, którzy pili sodę oczyszczoną w butelce z wodą – u nich także obserwowano podobną odpowiedź.
Według autora badania, zmieniające się wyniki prawdopodobnie wynikają ze zwiększonej konwersji niektórych komórek prozapalnych na przeciwzapalne, w połączeniu z faktycznym wytwarzaniem większej ilości makrofagów przeciwzapalnych. Naukowcy zauważyli również zmianę w innych typach komórek odpornościowych, takich jak bardziej regulujące limfocyty T, które ogólnie hamują odpowiedź immunologiczną i pomagają powstrzymać układ odpornościowy przed atakowaniem naszych własnych tkanek. Ten wzrost utrzymywał się przez co najmniej cztery godziny u ludzi i przez trzy dni u szczurów.
O’Connor ma nadzieję, że wypicie sody oczyszczonej może pewnego dnia przynieść podobne rezultaty u osób z chorobą autoimmunologiczną
“Tak naprawdę niczego nie wyłączasz ani nie włączasz, po prostu popychasz wszystko w jedną stronę, dając bodziec przeciwzapalny”, w tym przypadku, z dala od szkodliwych stanów zapalnych. “To potencjalnie naprawdę bezpieczny sposób na leczenie chorób zapalnych.”

-------

Kontrowersja polega na tym, że prawdopodobnie hasło  zakwaszenia organizmu jest nadużywane, bo zjawisko stanowi dużo mniejszy odsetek przypadków niż chcieliby producenci różnych suplementów odkwaszających.
Jak pisaliśmy w artykułach
Zakwaszenie  i
Zakwaszony czy skwaszony rzeczywista kwasica jest zjawiskiem rzadkim i stanowi poważna chorobę. Sprawa jest (dla mnie) otwarta. I wiąże się z trzecim tematem -

Picie sody oczyszczonej

W wyżej wymienionych pracach zaleca  się takie posterowane. Jednak są głosy tonujące jak w poniższym wpisie Łukasza Kinga w jego newsletterze:

Jak tłumaczy podręcznik fizjologii – zachwianie równowagi pH wywołuje wiele czynników. Jednym z nich jest słaba dostawa tlenu do tkanek serca, wątroby i innych narządów.
Oto, co napisałem w numerze ósmym Biuletynu Zdrowia:

W innym miejscu:

… często się pisze, że picie sody oczyszczonej daje nam wiele korzyści dla zdrowia.

Prawda to?

Tak, ale tylko w niektórych przypadkach.

Kiedy picie sody oczyszczonej ma sens i jest wskazane.

U sportowców głównie.

I to dopiero, gdy wystąpi kwasica metaboliczna z powodu bardzo intensywnego wysiłku.

Wtedy soda uzupełnia wodorowęglan w ciele, który jest buforem neutralizującym kwasicę.

Dla osób niesportowych soda nie ma znaczenia.

• Nie wpływa pozytywnie na serce.

• Nie pomaga w chudnięciu.

• Nie poprawia natlenienia.

• Nie poprawia glukozy we krwi i ciśnienia.

Ba, w nadmiarze może mieć negatywny wpływ. Głównie może zwiększyć usuwanie potasu, które i tak nam brakuje.

Można mi zaufać w sprawie powyższego, bo ostatnio nie robiłem nic innego, jak tylko siedziałem w badaniach nad kwestią spożywania sody.

Soda może być pomocna, jeśli wiemy, że mamy niedobór wodorowęglanów.

Ale… tego sami w życiu nie jesteśmy w stanie określić!

To można zrobić tylko w warunkach klinicznych.

....

Dodatkowo - Łukasz pisze:

Soda oczyszczona nie leczy raka!!

Proszę posłuchać: nie ma ani jednego badania na ludziach, które sprawdza wpływ sody na nowotwory.

Ktoś powie: „Ale jest lekarz Tullio Simoncini, który leczy nowotwory sodą oczyszczoną”.

Oj, ja mam kontakt z jedną osobą, która u niego była. Ale tę historię opowiem kiedy indziej. Jest szokująca.

Tymczasem – więc jakie terapie działają na nowotwory?

Dwie skuteczne, udowodnione – opisałem w Biuletynie, a dokładnie w numerze nr 38 (chodzi o www.BiuletynZdrowia.pl/38).

---------

Wracamy krótko o paru wspomnianych zastosowaniach domowych sody.

Usuwa pozostałości po kawie, herbacie.
Wystarczy nasypać trochę sody na wilgotną ściereczkę, a potem przecierać nią brudną powierzchnię.
Na przykład baterie łazienkowe, porcelanę – co chcemy.
Na koniec po prostu spłukać.
Do tego soda oczyszczona czyści:
• rury kanalizacyjne,
• biżuterię,
• zęby,
• szczotki i grzebienie,
• sprzęty AGD.

Ponadto:
• sodą uzdatnia się wodę pitną, gdyż redukuje ona poziom skażenia ołowiem i miedzią,
• stosuje się ją w dializie nerek, aby obniżyć poziom kwasów w krwiobiegu,
• dodatkowo zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w produktach spożywczych,
• neutralizuje brud, kurz bo po zneutralizowaniu sodą rozpuszczają się w wodzie i można je łatwo zmyć,
• neutralizuje również zapachy wydzielane przez nasze ciało, zapach moczu zwierząt czy kamienia nazębnego
• soda rozpuszcza się w wodzie mineralnej i jest używana jako środek spulchniający w piekarnictwie. Działa jako środek spulchniający przez zobojętnienie kwasowych składników ciasta,
• soda oczyszczona została również zastosowana w celu zmiękczenia warzyw i kruszenia mięsa.

Do tych celów jest naprawdę świetna.

Kilka dokładniejszych informacji na zachętę.

Patelnia, która nie chce się domyć? Nasyp na nią dwie łyżki sody oczyszczonej. Patelnia umyje się sama.

Dziecko, którego nie chcesz narażać na kontakt z chemicznymi detergentami? Umyj ubranka, śliniaki, smoczki, chodziki – w roztworze wody z sodą oczyszczoną.

Warzywa i owoce, które boisz się jeść, bo są na nich pestycydy? Nasyp do garnka 5 łyżek sody oczyszczonej, wlej 1 litr wody, mocz żywność przez 10 minut.
...
Że nie chcesz tyle czekać? To weź szczoteczkę do zębów, zwilż ją wodą, namocz włosie w sodzie oczyszczonej (proszku) i wyszoruj np. jabłko w trzy minuty.

Czyści lodówkę na błysk. Otwierasz i ulatnia się smrodek, a brud kole w oczy?
Proste: weź ścierkę, zwilż ją wodą, nasyp pół łyżeczki sody oczyszczonej i zacznij wycierać wnętrze lodówki.
Raz, że doskonale oczyści
... dwa, że usunie przykre zapachy ... a trzy: że zrobi to skutecznie i, ważniejsze, bez pozostawiania chemii.
Ciekawostka: czołowi producenci lodówek rekomendują oczyszczanie ich sodą. Pomyśl o tym. Albo lepiej: wykorzystaj w praktyce.

O tych i innych zastosowaniach wspomina też wspomniany Iwan Nieumywakin - zachęcam do lektury.
----

Jest wiele nowszych artykułów zagranicznych, np. http://thenutritionwatchdog.com/baking-soda-may-reduce-premature-death-risk/

opr. L. Korolkiewicz

 

 

 

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.