Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 
Głos, który leczy            
 

[ Przenoszę tutaj sukcesywnie stare notatki z Facebooka, które już są tam trudne do znalezienia (bez znajomości adresu) po tym, jak platforma zlikwidowała opcję notatek (artykułów) w poprzedniej formie. Pozostałości są na ogół pozbawione ilustracji i już tam nieedytowalne.
Poniższy tekst został pierwotnie opublikowany pod tym adresem na Zdrowie i Fitness Dla Ciebie,  31 października 2017.

W tej wersji dodałem parę dodatkowych linków, natomiast w powołanym oryginalnym materiale niektóre linki mogą już nie działać.
Przeczytasz w 7 min. ]


(na bazie artykułu z newslettera PocztaZdrowia.pl - patrz stopka)

Powszechnie znane są już metody leczeniu muzyką instrumentalną (muzykoterapia).
Na przykład świetne wyniki uzyskuje się dzięki kompozycjom Mozarta.
Ale całkiem niedawno naukowcy odkryli pochodzącą z Bretanii piosenkarkę, której śpiew działa cuda wśród pacjentów...

Być może ją znasz... To ... Nolwenn Leroy!

A jak nie, to znajdziesz łatwo na YouTube (kilkadziesiąt utworów), zobacz przykładowe wykonanie z jej rodzimym klimatem z Bretanii.

https://youtu.be/pBU7VvCYZIY

Nawet jeśli jest w tym jakaś przesada (?), to przyjemnie Nolwenn posłuchać, a relaks przy muzyce to także korzyść zdrowotna.
W artykule także o śnie, ciąży, mózgu,...


Zdrowie, muzyka i głos… Nowlenn

Muzyka od dawna wykorzystywana jest do celów terapeutycznych. Jednym z ważniejszych pionierów w tej dziedzinie był nieodżałowany dr Alfred Tomatis (1920–2001), którego miałem szczęście poznać. To on był ojcem metody APP (Audio-Psycho-Phonologie), bardziej znanej pod nazwą metoda Tomatisa.

Alfred Tomatis był człowiekiem niezwykłym, dla którego praca była pasją. Nauczył się spać zaledwie 4 godziny w ciągu nocy. Twierdził, że taka ilość snu w pełni wystarczy, aby ludzki organizm mógł zregenerować wszystkie swoje funkcje.

W przypadku Tomatisa niewątpliwie tak było, jednak niekoniecznie to działa u innych. Każdy człowiek ma tu własne normy. Ja mogę z łatwością funkcjonować, jeśli śpię 5 godzin w ciągu nocy, o ile dorzucę do tego jedną drzemkę w ciągu dnia. Jednak, jeśli mój sen trwa krócej niż 5 godzin, nie jestem już w doskonałej formie.

Prawdą jest, że większość osób po przekroczeniu 60. roku życia zbyt wcześnie kładzie się spać, a następnie twierdzi, że cierpi na bezsenność. Jest to jednak błędne rozumienie bezsenności, gdyż osoby te usiłują narzucić swemu ciału więcej snu niż potrzebują.

(Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że domy opieki nad osobami starszymi są wadliwie zorganizowane, gdyż kolacje podaje się tam zdecydowanie za wcześnie i pensjonariusze kładą się spać dużo wcześniej niż pojawia się u nich naturalna senność. Jakby tego było mało, w wielu przypadkach podaje się pensjonariuszom leki nasenne, aby nie budzili się w nocy).
[ o dobrym śnie patrz tutejszy Zdrowy sen dzięki... i inne powiązane]

Alfred Tomatis opublikował piętnaście książek o powiązaniach uszu i głosu, a jego metoda stosowana jest w ponad 600 ośrodkach na całym świecie.

Szczególną uwagę poświęcił muzyce Mozarta, która jego zdaniem najlepiej ułatwia harmonizowanie funkcji organizmu.

Kobietom w ciąży zalecał częste słuchanie tej muzyki. Podkreślał, że bardzo ważny jest wpływ dźwięków, które słyszy przyszła mama w okresie rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Pisał o tym w książkach „La Nuit Utérine” i „Neuf mois au Paradis”. Uważał także, że bardzo ważne jest odbieranie głosu mamy przez dziecko rozwijające się w jej brzuchu...

Początek

21 grudnia 2002 roku, czyli ponad rok od śmierci Alfreda Tomatisa, zwyciężczynią jednego z programów telewizyjnych została francuska piosenkarka Nolwenn Leroy. To wtedy zaczęła się jej piękna kariera.

Jednak nie wszyscy wiedzą, że specjaliści metody Tomatisa odkryli, iż dźwięk głosu Nolwenn może mieć działanie terapeutyczne porównywalne do efektów uzyskiwanych dzięki muzyce Mozarta, a nawet lepsze.

Gdy usłyszałem, jak śpiewa Nolwenn Leroy, wyczułem w niej coś więcej niż oczywisty talent artystyczny. Jest w niej przepływ energii, jakaś szczególna siła, która wydobywa się z jej głębi i sprawia, że poprzez wyjątkową wibrację głosu łączy słuchającego ze źródłem życia.

We Francji nigdy nie brakowało utalentowanych piosenkarek, jednak wydaje mi się, że – jak dotąd – jedynie Edith Piaf obdarzyła nas przekraczającym granice wyobraźni, niespotykanym darem oraz siłą natury wydobywającą się z drobnej, delikatnej osoby.

Moim zdaniem, Nolwenn jeszcze nie znalazła repertuaru, który pozwoliłby wyrazić całą moc zawartą w jej głosie. Jej ostatnie piosenki bretońskie są co prawda przyjemne, jednak z pewnością nie oddają wystarczająco głębi jej natury i nie są w stanie wzbudzić w publiczności tak silnych emocji, jakich można było doświadczać, słuchając Edith Piaf.

Zdaję sobie sprawę, że mówiąc o tych dwóch piosenkarkach, mówię o dwóch osobowościach, które pod wieloma względami mocno się od siebie różnią. Jednak uważam, że osobowość Nolwenn będzie mogła się w pełni ukazać dopiero wtedy, gdy znajdą się tacy autorzy tekstów i kompozytorzy, którzy będą w stanie stworzyć utwory godne takiej osobowości.

Głos Nolwenn leczy!

Niezależnie od powyższego, Frederick R. Carrick, amerykański lekarz i uznany specjalista neurochirurg, w trakcie swojej pracy z osobami w śpiączce odkrył, że głos piosenkarki Nolwenn bardzo korzystnie wpływa na jego pacjentów. I w stosowanej muzykoterapii muzykę Mozarta zastąpił głosem piosenkarki!

Warto wiedzieć, że muzyka Mozarta jest w wielu krajach szeroko wykorzystywana z uwagi na znakomite działanie w wielu chorobach neurologicznych i psychicznych. Dr Carrick odkrył, że głos Nolwenn Leroy działa nawet lepiej niż muzyka Mozarta.

Tak powiedział w jednym z programów w amerykańskiej stacji telewizyjnej TBN (50 milionów telewidzów). Łatwo się domyśleć, że po tych słowach szybko wzrosła sprzedaż pierwszego albumu Nolwenn, a stacja telewizyjna otrzymała setki tysięcy maili i telefonów.

Dr Carrick już wcześniej wywołał rozgłos i jego zdaniem ponad 340 specjalistów już wykorzystuje album z piosenkami Nolwenn w terapii osób z uszkodzeniami mózgu. Stwierdza, że uzyskiwane efekty są statystycznie lepsze niż wszystko, co można było do tej pory zaobserwować!

Kolejny lekarz, dr Tedd, bardzo znany neurochirurg ze Stanów Zjednoczonych, bada wpływ muzyki na mózg.

Wykonał doświadczenia z użyciem głosu Nolwenn. Następnie napisał do niej:

Użyłem Twojej muzyki do leczenia pacjentów z poważnymi upośledzeniami, a także do innych zastosowań medycznych. Efekt był wspaniały, wyraźnie inny. (…) Twoją płytę stosuję jednocześnie z innymi metodami leczenia medycznego. Zaskoczyły nas fenomenalne efekty.

(…) Mogę powiedzieć, że Twój głos jest zupełnie inny od wszystkich pozostałych i że jego wpływ na funkcje mózgu jest niezwykły. Poza tym, bardzo mi się podoba. Inni lekarze również są Tobą zauroczeni (mimo, iż nie znają języka francuskiego!).

Dr Tedd w wywiadzie udzielonym w telewizji powiedział: Co ciekawe: ta piosenkarka jest Francuzką, jej płytę odtwarzałem osobom w Chinach, w Korei, w Stanach Zjednoczonych – one nie rozumiały słów piosenek. Tu nie jest tak, jak przy słuchaniu hymnu państwowego albo jakiejś bardzo znanej piosenki, gdy zazwyczaj osobom podnosi się adrenalina, ponieważ znają dany utwór. Gdy nie znasz słów, wtedy siłą rzeczy liczy się głos. Na tym polega piękno tego doświadczenia. Gdy robiłem prezentacje na ten temat, inni lekarze także chcieli słuchać tego głosu.

Szkoda, że francuscy lekarze specjalizujący się w uszkodzeniach mózgu nie pokusili się o prowadzenie badań nad leczeniem muzyką lub głosem. Wbrew temu, co sądzi „zdalnie sterowany”, dobry naród, prawda jest taka, że oficjalna medycyna we Francji należy do najbardziej skostniałych na świecie.

Wśród pacjentów Alfreda Tomatisa znaleźli się Maria Callas, Romy Schneider i Gérard Depardieu. W Internecie można znaleźć bardzo ciekawy wywiad z Depardieu, w którym ten opowiada, jak dr Tomatis pomógł mu rozwijać zdolności ekspresji.

Należy nadmienić, że dr Tomatis wypisał się z Izby Lekarskiej w roku 1976, uprzedzając ruch Izby, która i tak zamierzała go wyrzucić, gdyż nie akceptowała stosowanych przez niego metod. W roku 1993 oskarżono go o bezprawne wykonywanie zawodu lekarza.

Tak, tak, właśnie w ten sposób funkcjonuje nasza piękna demokracja: niewygodny jest lekarz, który wchodzi na niewydeptane ścieżki.

Pierre Lance

-----
* Bezpłatny newsletter elektroniczny Poczty Zdrowia jest polskojęzycznym wydaniem francuskiego newslettera Santé, Nature, Innovation. Dostarcza on najnowszych i w pełni wiarygodnych (potwierdzonych wieloma badaniami naukowymi przeprowadzanymi na całym świecie) informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Wszelkie wskazania i zalecenia są dodatkowo zweryfikowane przez polskich lekarzy, abyś miał pewność, że możesz je stosować także w naszym kraju.

#zdrowie #muzyka #głos #muzykoterapia

Opr. L.K. - Zdrowie i Fitness Dla Ciebie

____

PS. zajrzyj co kryje się pod ikonkami na prawym marginesie strony.

 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.