Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Otyłość

Zdrowie szeroko rozumiane to także dobre samopoczucie i "zdrowy wygląd".

(artykuł opublikowany tutaj w 2007 r. - niektóre linki mogą z czasem być nieaktualne)

Jeśli chodzi o tuszę, to historycznie mody były różne, ale od kilkudziesięciu lat modna jest bardziej szczupła niż okrągła sylwetka. Nie jest to jednak tylko kwestia mody. Podobno aż 70% powszechnych schorzeń ma związek z nieprawidłowym odżywianiem czyli dietą i wagą. Oczywiście, można być zdrowym i przy okrągłych kształtach i "ślepa" pogoń za linią modelki może być równie groźna jak otyłość. Mówimy tu jednak o takiej nadwadze, która ewidentnie szkodzi zdrowiu, wywołuje stresy, pogarsza samopoczucie i szanse społeczne.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba osób z nadwagą w krajach rozwiniętych wzrosła niemal dwukrotnie. Choroba ta staje się poważnym problemem nie tylko w krajach rozwiniętych, lecz także rozwijających się. Coraz częściej specjaliści, mówiąc o otyłości, używają określenia "epidemia". Tylko w Stanach Zjednoczonych liczba dorosłych dotkniętych otyłością wynosi 61 mln. Na całym świecie jest 100 mln otyłych. Poważne problemy z nadwagą coraz częściej mają nastolatki ( Źródło: Tygodnik "Wprost", Nr 824 "Waga problemu"  13 września 1998, nowsze dane są jeszcze bardziej alarmujące).

Według szacunków amerykańskich naukowców w ciągu najbliższych 50 lat z powodu otyłości średnia długość życia Amerykanów, która wynosi obecnie około 77 lat, skróci się o co najmniej dwa do pięciu lat   alarmują naukowcy. Liczba otyłych dzieci w USA w ciągu ostatnich 25 lat podwoiła się. Obok otyłości istnieje problem nadwagi, który dotyka około 30 procent amerykańskich dzieci. Jednak dane już teraz niepokoją. Odsetek otyłych dzieci i młodzieży kształtuje się obecnie w Polsce w zależności od regionu w granicach od 5 do 15 procent.
Najbardziej zagrożone otyłością są w Polsce osoby w średnim wieku, między 30 a 50 rokiem życia, gdzie wynika to z faktu, iż do pracy jeżdżą samochodami, siedzą cały dzień przy biurku, a na aktywność fizyczną najczęściej nie mają czasu (Źródło: Studencka.pl).

Problem jest poważny. Przewiduje się, że za dziesięć lat więcej ludzi umrze z powodu chorób wywołanych przez nadwagę niż wskutek nałogowego palenia tytoniu. Z danych statystycznych można wywnioskować, że jemy dziś mniej niż dwie dekady temu, jednak prowadzimy znacznie mniej aktywny tryb życia, co powoduje, że spalamy mniej kalorii. Ponadto nasza żywność jest pełna substancji chemicznych, o których nie do końca wiadomo, jak działają na nasze organizmy.

W e-booku "Dieta fizjologiczna Tomasza Reznera" czytamy: "Konsekwencje otyłości są tragiczne dla człowieka. Możesz pomyśleć sobie, że przesadzam, ale tak niestety jest naprawdę. Otyłość prowadzi powoli, ale konsekwentnie do bardzo wielu chorób, które skracają życie, a przedtem zadają osobie otyłej wiele cierpień. Te cierpienia nie ograniczają się zresztą tylko do tej osoby, lecz dotyczą jej najbliższej rodziny, kosztów społecznych itd. Osoba chora w rodzinie (w przypadku otyłości – na własne życzenie) wymaga stałych wydatków na leczenie, często nie jest w stanie pracować i żyje z chudej renty chorobowej, wymaga stałej opieki innych osób, w dodatku ciągle za dużo je. ..."

Otyłość przyczynia się m.in. do: cukrzycy, chorób sercowo naczyniowych, układu pokarmowego, kręgosłupa i stawów. Utrudnia ruch, a to powoduje dalsze kłopoty ze zdrowiem. Może być przyczyną kompleksów i depresji. Otyłość brzuszna (tzw. wisceralna   sylwetka przypomina jabłko, a tłuszcz gromadzi się wewnątrz jamy brzusznej) wiąże się z tzw. zespołem metabolicznym, który przyczynia się do powstawania cukrzycy typu 2, miażdżycy, zawałów, udarów, raka piersi, prostaty, jajników i jelita grubego. Już spadek wagi o 5 kg znacznie zmniejsza ryzyko cukrzycy oraz chorób serca i naczyń krwionośnych.

Inne choroby, do których może doprowadzić otyłość:

 •   bezdech senny
 •   osteoporoza
 •   nadciśnienie
 •   choroba niedokrwienia serca
 •   artretyzm
 •   choroby pęcherza żółciowego
   

Długą listę (z omówieniem) fatalnych skutków otyłości podano w cytowanej książce "Dieta fizjologiczna Tomasza Reznera".
Zacytuję parę z nich.
...Nadmierny ciężar zawartości jamy brzusznej powoduje ucisk wszystkiego, co jest w niej zawarte. Taki ucisk naczyń, a w szczególności żył, powoduje upośledzenie przepływu krwi sprzyjając powstawaniu żylaków. Ponadto, aby krew mogła płynąć tętnicami, musi pokonać większy opór wywierany z zewnątrz na tętnice i płynąć pod zwiększonym ciśnieniem (tętniczym). Powoduje to dodatkowe przeciążenie serca.
...Powiększony żołądek i jelita powodują gorsze trawienie pokarmów z powodu względnego zmniejszenia powierzchni błon śluzowych tych narządów w stosunku do ich pojemności.

...U osoby mającej duży brzuch, jego zawartość uciska przeponę i narządy jamy brzusznej wypełniają część objętości klatki piersiowej, ograniczając miejsce dla serca i płuc.
....Mamy wtedy taką sytuację, że płuca pod względem funkcjonalnym są zbyt małe na potrzeby organizmu. Organizm próbuje kompensować to częstszym i płytszym (bo nie ma miejsca w klatce piersiowej) oddychaniem. Do czasu mechanizm kompensacyjny radzi sobie z problemem, niestety po przekroczeniu pewnych granic, zaczyna występować duszność. Jest ona dodatkowo potęgowana nadmiarem ciała w stosunku do normalnej objętości klatki piersiowej (która dodatkowo została funkcjonalnie zmniejszona), gdyż większe ciało wymaga również większego zaopatrzenia w tlen.

...Aby krew dopłynęła wszędzie w zbyt dużym ciele, w dodatku płynąc przez uciskane naczynia krwionośne, musi być pompowana pod zwiększonym ciśnieniem, co stanowi dodatkowy wysiłek dla serca.

...serce, wykonujące nadmierny wysiłek przez dłuższy czas, powiększa swoją masę mięśniową, ale naczyń krwionośnych zaopatrujących serce nie przybywa i te, które były, stają się niewystarczające. Taka sytuacja prowadzi do niedotlenienia mięśnia sercowego i zawału.

...Trzustka u osoby otyłej ma naprawdę trudne zadania. Jest jaka jest, a musi wytworzyć o wiele więcej insuliny na o wiele większy niż powinien być, organizm. Po pewnym czasie dochodzi do względnego (w stosunku do zbyt dużego ciała) niedoboru wytwarzanej insuliny. Dochodzi do wystąpienia cukrzycy. Cukrzycę mógłbym tu określić jako jedną z większych „królowych” chorób. Niszczy wszystko w organizmie ludzkim...

Może starczy... Wymieniona książka jest prawie monografią o kwestiach zdrowia w kontekście otyłości, w szczególności obala wiele mitów na temat żywienia, zatem warto ją przeczytać.

Jakie są główne przyczyny tego ogólnego stanu rzeczy?

Otyłość jest na ogół objawem różnych chorób, a ściślej rozregulowania procesów przemiany materii, na co może mieć wpływ wiele czynników, z psychicznymi włącznie. Medycyna jakby gubi się w tych przyczynach, czego dowodem są liczne, wciąż nowe, "cudowne" diety, które przynoszą niby "rewelacyjne" wyniki, pomimo że ich założenia są często wzajemnie sprzeczne lub bzdurne. Są to po prostu li tylko pomysły na wyciągnięcie od ludzi pieniędzy.
Gubi się, bo wystarczy spojrzeć ilu mamy otyłych lekarzy.
Sławomir Nowakowski w swej książce "Uroda i zdrowie   poradnik zdrowia" wymienia następujące główne przyczyny złej przemiany materii prowadzące do otyłości:

 •  szybkie jedzenie, przełykanie nie rozgryzionego pożywienia
 •  jedzenie pokarmów zakłócających przemianę materii, np. niezgodnych z grupą krwi
 •  zła praca tarczycy
 •  pasożyty
 •  brak minerałów
 •  drożdżyca
 •  stres
 •  nadwrażliwość i stany lękowe
 •  szczepionki (upośledzenie układu trawiennego)

Omówienie tych punktów to temat na długi artykuł lub książkę, zatem poniżej tylko trochę uwag, które łatwo zrozumieć nie odnosząc się do słownictwa medycznego.

Nie dostarczenie wszystkich składników odżywczych 

Całodniowe zabieganie z dnia na dzień bez chwili odpoczynku, złe dożywianie aby tylko szybko i byle jak. Codzienna dawka witamin, minerałów i składników odżywczych jest niezmiernie ważna dla dobrego stanu zdrowia i witalności. W idealnym świecie, odpowiednią dawkę witamin, minerałów i innych składników odżywczych dostarczyłoby nam nasze codzienne pożywienie. Ale w dzisiejszych czasach, właściwe odżywianie nie zawsze jest możliwe.
W naszym społeczeństwie wiele osób ma kłopoty z nadwagą oraz cierpi na niedobór składników odżywczych. W związku z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, takimi jak zbytnie objadanie się, opuszczanie posiłków i stosowanie niewłaściwych diet.
Wielu ludzi, którzy pragną szybko schudnąć, wyczerpuje swój organizm niebezpiecznymi metodami odchudzania. Diety radykalnie ograniczające pożywienie lub diety niskokaloryczne rzadko dostarczają organizmowi potrzebne składniki odżywcze i mogą prowadzić do wielu przewlekłych schorzeń.
Gwałtowne odchudzanie może także pozbawić nas radości jedzenia.
Po długim stosowaniu diety i odmawiania sobie wszystkiego. Ludziom nie udaje się utrzymać pożądanej wagi ciała i zgubione kilogramy powracają z nawiązką! ("efekt jojo").
Jeśli twoja dieta dostarcza ci niewystarczającej ilości składników odżywczych, musisz ją uzupełnić witaminami, minerałami i innymi składnikami odżywczymi.

Głód

Z czego on wynika? Oprócz opisanego wcześniej szybkiego jedzenia byle jak i byle gdzie, powodem złego metabolizmu jest właśnie brak odpowiedniej ilości składników odżywczych. W naszych fast foodach jedzenie nie zawiera tylu składników odżywczych co powinno. W efekcie tego mamy głód a po nim kolejne jedzenie w ten sam sposób i koło się zamyka. Zanim się obudzimy mamy sporą nadwagę. Gdy tak nie robimy mamy inny problem   chorujemy i kolejna wizyta w aptece. A przecież można tego wszystkiego uniknąć.

Zatruwanie się

Stres, lekarstwa, palenie papierosów, alkohol i złe nawyki żywieniowe wszystko to prowadzi do słabszego przyswajania składników odżywczych przez organizm. Nadmiar jedzenia lub złe pożywienie powoduje dodatkowe odkładanie się tłuszczu i toksyn w organizmie, psując metabolizm.
Ciągłe stresy, zanieczyszczenia dają o sobie znać. Efektem tego jest to iż w naszym małym kraju rocznie wydajemy ponad 11 mld złotych w naszych aptekach w tym, na ponad 2 mld na leki na recepty. Pięć pastylek dziennie, to polska norma. To już lekomania prowadząca do toksemii. Zazwyczaj oczywiście zgodnie z potrzebami i zaleceniami lekarzy, ale nie zawsze. Prawie każdy dorosły Polak   92%   zażywa leki przeciwbólowe! Często nie tylko bez konsultacji ze specjalistą, ale wręcz bez opamiętania. (Źródło: "Wydarzenia", Polsat 6 listopada 2005r.)
Łatwo więc sobie przeliczyć ile statystyczny Polak wydaje rocznie na leki. Dzięki temu tzw. BIAŁY PRZEMYSŁ rozwija się tak dynamicznie. Apteki wyrastają w każdym mieście jak grzyby po deszczu.

Zła żywność

Oto fragmenty artykułu z gazety "Wprost" autorstwa Andrzeja Kulika "...W Polsce od dawna spożywamy nabiał i mięso skażone dioksynami ... ... Dioksyny wywołują choroby nowotworowe i uszkadzają system odpornościowy organizmu; ich szkodliwe oddziaływanie na organizm ujawnia się czasem dopiero po latach ... ... W Polsce nie ma norm określających zawartość dioksyn w żywności ... rutynowe badania wykonuje się natomiast w Unii Europejskiej ... Polskiej żywności na razie nikt nie zamierza kontrolować. Dalej więc będziemy żyć w błogim przeświadczeniu, że nasza żywność jest "zdrowsza i lepsza" od zagranicznej ... ... Mało tego, w naszym codziennym jadłospisie znajduje się wiele substancji nie mniej szkodliwych dla zdrowia niż dioksyny....".

Pokolenie fast death (szybka śmierć)

Dzieci są karmione rakotwórczymi produktami. Nowotworami, cukrzycą, zawałem serca, a w najlepszym wypadku próchnicą zębów grozi spożywanie produktów przeznaczonych dla dzieci, zawierających nadmierne ilości cukru bądź soli   ostrzega brytyjska organizacja konsumencka Consumers Association. Większość dzieci w Polsce cierpi z powodu niedoboru witamin, szczególnie B1, B2, B6, PP i C   alarmują polscy dietetycy w raporcie "Witaminy, żywienie, zdrowie". Głównym tego powodem jest lawinowy wzrost spożycia produktów typu fast food. Źle żywionych jest prawie 80 proc. dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia, głównie z powodu mało urozmaiconej diety   wynika z raportu opracowanego przez Instytut Matki i Dziecka, Instytut Pomnik   Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Żywności i Żywienia (Źródło: Tygodnik "Wprost", Nr 1102  11 stycznia 2004).

Co więc robić?

Skoro istnieje tak wiele zagrożeń, panuje "epidemia otyłości", lekarze są bezsilni, to czy sytuacja jest beznadziejna?

Sprawa jest prostsza koncepcyjnie niż myślisz, ale może być trudna w realizacji...
Prosta, ponieważ nasz organizm posiada wielkie możliwości adaptacyjne, regeneracyjne i stabilizujące, a sposoby na otyłość są znane od bardzo dawna, tyle że nie  zawsze trafia do nas to co proste i  bez reklamy.
Trudna, ponieważ wymaga wiedzy, siły woli i pracy, jaką trzeba wykonać dla siebie -  sprawy należy przede wszystkim wziąć w swoje ręce.
Dla farmacji, medycyny i dla wielu terapeutów stan zamieszania wokół i na temat nadwagi jest na rękę   tworzy rynek produktów i usług; oni są zainteresowani bardziej "leczeniem" (cudzysłów, bo zwalcza się na ogół objawy a nie przyczyny) niż wyleczeniem.
Odpowiednie podstawowe zasady żywieniowe można streścić w kilkunastu zrozumiałych punktach, więc co do koncepcji  jest to rzeczywiście proste.
We wspomnianej książce T. Ryznera autor mocno akcentuje tę koncepcyjną prostotę i naturalność drogi do zdrowia i sylwetki. Jednak konsekwentne stosowanie kroków na tej drodze może napotykać na trudności praktyczne: przyzwyczajenia, wpływ bliskiego otoczenia, uprzedzenia, stereotypy i złe informacje, dostępność złych produktów a gorsza dostępność dobrych, lenistwo, nałogi,... Weźmy np. nieodpowiednie łączenie pokarmów, tak charakterystyczne dla polskiej kuchni...
Zatem, trzeba będzie wziąć rozbrat z pewnymi przyzwyczajeniami oraz unikać, jak można, wymienionych zagrożeń.

Musisz uświadomić sobie także, że zrzucenie zbędnych kilogramów i posiadanie prawidłowej sylwetki, nie jest przejawem próżności, tylko konieczności, jeśli chcesz zachować zdrowie. Nie powinno się też odchudzać za każdą cenę i zbyt gwałtownie.
Dobra sylwetka to także nie tylko sprawa diety, ale w naszych czasach także często brak ruchu. Sformułowano nawet slogan, że ruch jest  cudownym lekiem na wiele chorób.
Przyjmij też do wiadomości, że nie istnieje jedna optymalna dieta dla wszystkich. Każdy z nas jest inny, ma inne cechy genetyczne, inną grupę krwi (chodzi o tzw. dietę zgodną z grupą krwi, chociaż i to podejście jest tylko częściowo słuszne), ma inną historię, w tym przebytych chorób, inny rytm, inną pracę, być może środowisko itd. Inna dieta pasuje do nastolatka, inna do dorosłego pracującego fizycznie, a inna do osoby starszej.
Dieta i nawyki żywieniowe powinny być DOSTOSOWANE DO CIEBIE.
Przede wszystkim powinieneś się przebadać holistycznie, tj. wszechstronnie, nie tylko w zakresie typowych badań analitycznych, ale pod kątem bilansu pierwiastków i związków chemicznych niezbędnych do życia.
Niezależnie od tego, przed przystąpieniem do dalszych zabiegów, należy dokonać jakiegoś oczyszczania organizmu. Jakiegoś, to znaczy zarówno dostosowanego do indywidualnych potrzeb i stanu organizmu, jak i preferencji i możliwości osobistych - istnieje bowiem wiele metod do wyboru, opisanych w wielu książkach. Przykładowe pozycje podaję na końcu, tym tematem zapewne zajmiemy się też w artykułach.
Oczyszczenie organizmu samo w sobie może zredukować nadwagę i wspaniale uruchomić pewne mechanizmy naprawcze, ale jest przede wszystkim niezbędne, jeśli w pełni chcemy wykorzystać efekty dalszego postępowania na drodze odchudzania i osiągnięcia dobrego zdrowia. Oczyszczanie pomoże także w ew. innych schorzeniach nie związanych bezpośrednio z otyłością, warto więc je przeprowadzać każdemu.
Następnie, stosownie do swego profilu, należy zająć się zbilansowaniem niedoborów minerałów, witamin i pierwiastków śladowych.
Na marginesie naszego serwisu, na każdej stronie, polecamy książkę Krzysztofa Abramka pt. Witaminy, suplementy, odżywki .
Tam znajdziesz nie tylko odpowiednie metody diagnostyczne (głównie analizę pierwiastkową włosów), ale także vademecum stosowania suplementów, witamin i podstawowych składników odżywczych. Diagnoza z analizy pierwiastkowej i podobnych metod całościowych (+ pożądany wywiad i konsultacja ze specjalistą od żywienia) wskaże nam dietę indywidualną.
A potem już tylko konsekwentnie stosować zasady zdrowego żywienia, dietę i suplementację indywidualną oraz... odpowiednio żyć...

Leszek Korolkiewicz

PS. Do spraw prawidłowego odżywiania odnosimy się w wielu artykułach serwisu, w szczególności polecam art. Obżarstwo. Natomiast w dziale Ściągnij sobie możesz zajrzeć do fragmentów wymienionych książek.
--

Parę pozycji literatury o oczyszczaniu organizmu:

Gienadij Małachow, "Oczyszczanie organizmu", Oficyna Wydawnicza ABA, 2004 

Michał Tombak, Jak żyć długo i zdrowo  , Wydawnictwo Bogumiła Tombak, 1998  

Helmut Lutzner, Głodówka zdrowotna, Cedrus, 1993  

Głodówka oczyszczająca. Więcej energii dla ciała i duszy  

Kathryn Marsden, Jak oczyścić organizm w 2 dni. Rady dla kobiet, Holder Childrens Book, 2002  

 


Oprócz wymienionych  źródeł wykorzystałem  fragmenty artykułu Zbigniewa Piskorza "Z czego wynikają żywieniowe problemy" (wraz z cytatami) opublikowanego na  Goldenline.pl

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.