Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 
Refluksy

Refluks  - rycina z krokidozdrowia.com

Tytuł odnosi się tutaj do popularnej nazwy dwu przypadłości układu pokarmowego:

1) Refluks żołądkowy przełyku - zarzucanie treści żołądka w górę  - w kierunku przełyku, najczęstszy i najczęściej omawiany

2) Refluks żółciowy - z dwunastnicy do żołądka (może powodować refluks typu 1) określany także jako refluks dwunastniczo-jelitowy, refluks jelitowo-żołądkowy, refluks jelitowy.

Istnieje też dużo rzadsza przepuklina rozworu przełykowego (łac. hernia hiatus esophagi) – schorzenie przewodu pokarmowego polegające na przemieszczeniu się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej poprzez rozwór przełykowy przepony, co może powodować podobne objawy, zwłaszcza zgagę.

Nie wnikając w dalsze rozróżnienia i szczegóły naukowe, podnoszę ten popularny temat ponieważ sporo ludzi ma problem ze  zgagą będącą na ogół wynikiem refluksu (1), a także pewna ilość osób ma różne dolegliwości trawienne które mogą mieć przyczynę w refluksie (2). Refluks żołądkowo-przełykowy jednak nie zawsze objawia się zgagą.

Jak zwykle, ponieważ:
a) tutejszy serwis nie udziela porad lekarskich
b) są różne przypadki indywidualne (i w sensie danej osoby i w sensie jej chorób)

to poniżej parę uwag ogólnych, które mają jednak początek z niektórych porad lekarskich i badań naukowych (cytowania, odniesienia).

Sprawa jest o tyle ważna, że oba rodzaje refluksów potrafią bardzo dokuczyć oraz upośledzić zdrowie, a bywają leczone latami bez skutku. Jednocześnie można te dolegliwości  często wyleczyć dość szybko, tanio i prosto.

To jest jeden z paradoksów współczesnej medycyny, głównie za sprawą zaniedbywania wpływu diety na zdrowie oraz przez jej opanowanie przez sprzedawców leków.

Refluks przełykowy (1)

W przypadku zgagi lekarze nader często i od lat przepisują środki zmniejszającą kwasowość żołądka. Są to przeważnie tzw. inhibitory pompy protonowej (IPP, np.  Nexium, Omaprazol, Pantoprazol itd. - ogólnie zwane też Omeprazolami). O ile może to pomóc doraźnie (leczenie objawowe), to w większości przypadków jest to w dłuższej perspektywie przeciwskuteczne oraz może być groźne.
Wg https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/29250 inhibitory pompy protonowej mogą być skuteczne u części chorych, ponieważ zmniejszają objętość refluksu i eliminują toksyczny wpływ kwasu solnego ... środków wiążących kwasy żółciowe, pochodnych kwasu alginowego oraz baklofenu. Na uwagę zasługuje kwas ursodezoksycholowy, który korzystnie zmienia skład żółci, osłabiając jej toksyczny wpływ na błonę śluzową żołądka i przełyku.

Tutaj powtórnie trzeba zrobić zastrzeżenie - np. przypadek wrzodów żołądka może wymagać swoistej terapii.
W szczególności  w terapiach niefarmakologicznych najpierw wyleczyć nadżerki (np. stosować siemię lniane, Balsam Szostakowskiego itp.) a potem ew. zakwaszać żołądek.


Zagrożenie od IPP polega na upośledzeniu zdolności żołądka w dobrym trawieniu, zwłaszcza białek. Aczkolwiek trawienie odbywa się także w dalszej części układu pokarmowego, to źle strawione białka  (aminokwasy) na tym etapie mogą być później niewykorzystane właściwie. Ale także kwas solny jest potrzebny do wchłaniania minerałów i witamin — związków, które dają zdrowe, długie życie.

Wchodząc nieco głębiej w to zagadnienie:
Istnieją obserwacje świadczące o zaburzeniach wchłaniania witaminy B12, która jest dostarczana do organizmu z pożywieniem w postaci związanej z białkiem, z którego to połączenia uwalniana jest w kwaśnym środowisku soku żołądkowego. Liczne krótko- i długoterminowe próby kliniczne na zdrowych ochotnikach oraz u pacjentów cierpiących na choroby zależne od wydzielania kwasu, w tym z zespołem Zollingera-Ellisona były źródłem informacji, z których wynika, że supresja wydzielania kwasu solnego może prowadzić do obniżenia wchłaniania związanej z białkiem witaminy B12, zwłaszcza po długiej terapii.  Jak podało w 2013 r. pismo “Journal of the American Medical Association”, zażywanie środków z tej właśnie grupy przez dwa lata lub więcej zwiększa ryzyko niedoboru tego związku o 65 %. A to może powodować m.in. niedokrwistość, problemy neurologiczne czy psychiatryczne.
Podobnie upośledzone jest przyswajanie cynku i żelaza.

Wg art. Wybrane doniesienia na temat zagrożeń i powikłań związanych z terapią przy użyciu inhibitorów pompy protonowej
leczenie  środkami typu IPP osób starszych w 25-85% okazuje się być bezpodstawne.

Podobnie artykuł w Puls Medycyny pt. Szkodliwe działanie inhibitorów pompy protonowej:
Trzy badania pokazały że leki z tej grupy zwiększają ryzyko przewlekłej choroby nerek. Należy je stosować z ostrożnością - mówią uczeni.
W innym raporcie potwierdzono, że preparaty tego typu mogą negatywnie wpływać na nerki, wywoływać demencję oraz zwiększać ryzyko śmierci. Między innymi raportowane jest niepokojące odkrycie, że popularne leki na zgagę zwiększają ryzyko zawału serca.
Badacze z Uniwersytetu Stanforda oraz z ośrodka Houston Methodist dowodzą, że stałe stosowanie tych leków (latami) zwiększa ryzyko zawału serca od 16 do 21 % !

Należy wspomnieć, że długie stosowanie IPP  zwiększa masę ciała a to jest jeden z czynników zwiększających zagrożenie refluksem (występuje "dodatnie sprzężenie zwrotne"). 

Z wielu przyczyn refluksu i zaleceń zobacz te wymienione w artykule Domowe sposoby na zgagę i refluks.

Tu wskażemy dodatkowo na jedną ważną sprawę: By żołądek dobrze trawił musi być dobrze zakwaszony (niskie pH).
Powoduje to też szybsze opróżnianie żołądka.
Ma to też znaczenie dla niszczenia szkodliwych bakterii jakie się dostają przez przełyk do żołądka.
W tej kwestii wg tego artykułu ("Czy wzrost pH żołądkowego nasila kolonizację bakteryjną?") i innych doniesień:
Kwaśne środowisko żołądka uważane jest za istotną barierę przeciwko kolonizacji żołądka i jelita cienkiego przez bakterie, wnikające do organizmu drogą doustną.
Istotny wzrost stężenia bakterii stwierdzono w soku żołądkowym zdrowych osób leczonych omeprazolem w dawce 20-30 mg dziennie przez 2 tyg. W jednym z badań wzmożona kolonizacja bakteryjna ustąpiła po przerwaniu terapii antysekrecyjnej. Nasilony wzrost zasiedlenia bakteryjnego w dwunastnicy stwierdzano u 56 proc. pacjentów w kontrolowanej próbie z użyciem placebo vs 20-40 mg omeprazolu dziennie przez 4-8 tyg. Liczba bakterii była zbliżona u pacjentów przyjmujących obie dawki omeprazolu, natomiast nie stwierdzono kolonizacji bakteryjnej wśród osób przyjmujących placebo. Kolonizacja bakteryjna wydaje się zależeć od stopnia redukcji wydzielania kwasu. Jak wykazano w prospektywnym badaniu na 47 pacjentach z chorobą wrzodową, występuje większy procent pacjentów ze zwiększoną liczbą bakterii kolonizujących.

Jak parokrotnie pisaliśmy, np. w artykule Zakwaszenie nader często nie stosuje się tutaj koniecznego rozróżnienia.
W szczególności pomiędzy kwasicą a zakwaszeniem, a w ramach zakwaszenia - pomiędzy 'zakwaszeniem organizmu' a zakwaszeniem pojedynczych organów, zwłaszcza żołądka.
Co więcej — podręczniki fizjologii nie wymieniają nadmiaru kwasu w żołądku jako przyczyny choroby refluksowej (czy lekarze zapomnieli o tym?).

Tamże było o jednej z metod zakwaszenia żołądka
Używamy (u dorosłej osoby) ok. 1/4 szklanki wody i dwie łyżki octu jabłkowego. Dla dziecka odpowiednio mniej np. 1 łyżeczka octu.
Oczywiście, zakwaszenie żołądka robimy ok. 10 -15 min PRZED każdym posiłkiem, szczególnie, jeśli jest to posiłek wysokobiałkowy (mięso, warzywa).
Inny sposób - picie wody z solą przed posiłkiem. Albo picie wina piołunowego. Ogólnie - gorzki smak (a nawet pomyślenie o nim) pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku...

UWAGA : proszę JAK ZAWSZE zaczynać od małych ilości!! W przypadku istniejących stanów zapalnych śluzówki, może zaboleć! Wtedy oczywiście trzeba najpierw wyleczyć śluzówkę żołądka, ale to oddzielny i dłuższy temat.

Co do refluksu żółciowego z dwunastnicy do żołądka (2)  - podobnie mała kwasowość w żołądku może powodować otwarcie zwieracza między dwunastnicą i żołądkiem.
Przyczyną zjawiska może być złe wytwarzanie żółci, zaparcia, i inne przyczyny - do zbadania. Wg tego artykułu:

Skutkuje to podwyższeniem pH w żołądku, co bardzo negatywnie wpływa na błonę śluzową narządu. Powikłaniem refluksu jelitowego jest żółciowe zapalenie żołądka. Choroba wywołana jest właśnie opisywany zarzucaniem żółci do żołądka, co uszkadza błonę śluzową narządu.

Leczenie refluksu żółciowego zwykle opiera się na stosowaniu leków oraz specjalnej diety. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu środków rozrzedzających żółć, czyli preparatów kwasu ursodezoksycholowego. Pomocnymi lekami są także cholestyramina, czyli żywica wiążąca kwasy żółciowe, sukralfat lek osłaniający błonę śluzową, środki zmniejszających kwaśność żółci, np.. kwas alginowy.
Bardzo ważnym aspektem leczenia refluksu żółciowego jest dieta przy refluksie żółciowym. Powinna być lekkostrawna,, wysokobiałkowa, posiłki natomiast regularne i niezbyt obfite. Produkty zaliczane w diecie refleksowej to:
pieczywo mieszane i graham, dobrze ugotowany ryż i makaron,
ryby, chude mięso (kurczak i indyk bez skóry, królik, cielęcina), niesmażone,
chudy nabiał,
warzywa i owoce bez skórki, najlepiej po obróbce termicznej.
W diecie na refluks żółciowy należy także pić dostateczną ilość płynów, najlepiej wody niegazowanej i herbat ziołowych. Trzeba natomiast unikać tłustych smażonych potraw, mięs i ryb z puszki, wędzonych serów, margaryn, smalcu, boczku, kiełbas oraz serów żółtych, pleśniowych czy topionych.

Wzmianki o tym znajdziesz w poniżej wskazanych materiałach.

O tych wszystkich sprawach w sposób syntetyczny mówił i pisał Jerzy Zięba, dr Jerzy Jaśkowski, dr Hubert Czerniak, oraz wielu terapeutów.
Dalej przywołam niektóre ich wypowiedzi.

Jerzy Zięba, np. tutaj:
Przez żołądek i jelita do zdrowia.

Krótka wypowiedź  na YT "Ukryte terapie, cz. 9 - Jerzy Zięba" (14.01.2015).
Całość nagrania dostępna na Vimeo: http://vimeo.com/116783190

Lub JERZY ZIĘBA - ZAKWASZENIE ŻOŁĄDKA - składanka wypowiedzi na ten temat https://youtu.be/1hunhblv9HA
oraz (od 21.15 min.) w materiale Alfabet Jerzego Zięby. Literka Ż jak żołądek. [sorry - materiał zdjęty przez nadawcę...]
Jeszcze dobitniej  - stosowanie inhibitorów pompy protonowej powinno być karane...  Tam odwołanie do art. Long-term proton pump inhibitors and risk of gastric cancer development after treatment for Helicobacter pylori: a population-based study
https://gut.bmj.com/content/67/1/28. ("Long-term PPIs use was associated with a 2.4-fold increase in gastric cancer risk in H. pylori-infected subjects who had received eradication therapy.").

W skrócie chodzi o to, że  sztuczne podwyższanie zasadowości w żołądku powoduje coraz większe rozwarcie "zaworu" między żołądkiem a przełykiem i częstszą zgagę.

Ładne i dość pełne uzupełnienie oraz zalecenia co do octu jabłkowego podaje inny terapeuta w tej pogadance
Ryzyka związane z Inhibitorami Pompy Protonowej (IPP).
Podobnie ten artykuł z polskiej wersji francuskiego portalu (Poczta Zdrowia) - o sposobach pozbycia sie refluksu oraz o zaleceniach dietetycznych.
Pogadanka fitoterapeuty (Jerzy Drzewi) pokazuje podobne mechanizmy ale i szereg zagrożeń jakie refluks może spowodować. Daje zalecenia dietetyczne i ziołowe.

Dr Hubert Czerniak
W swojej  Hubert Czerniak TV #3  - Choroby układu pokarmowego, B17 (jest i o refluksie z dwunastnicy)
albo w tej mozaice (kawałki nagrań) uwag dra Czerniaka.

Jerzy Jaśkowski
W artykule Choroba wrzodowa żołądka a Twoje serce doktor wspomina, że leki z grupy IPP, jak udowodniono, zwiększają ryzyko zawału serca aż o 21 %,  hamują wchłanianie pewnych związków i pierwiastków, na przykład magnezu, blokują przyjmowanie witaminy B-12 i wapnia. Uwaga - bóle w okolicy serca czasem są właśnie objawem dolegliwości żołądka a nie serca.

Jest sporo życiowych dyskusji wśród pacjentów, którzy pokazują jak wspomniane zmiany leczenia pomogły wyjść im z kłopotów, patrz przykładowo pod tym artykułem. Dużo przydatnych szczegółów - można dopasować do swojego przypadku.

W sumie jest wiele zarówno lekarzy, naturoterapeutów i innych środowisk oraz dowodów życiowych, wskazujących że na ogół refluksy są źle leczone.

Zobacz jednak jak ujmuje to medycyna np. w tej krótkiej audycji w TVN  Rrefluks żółciowy - przyczyny, objawy, leczenie, dobór diety). Oprócz zarysowania istoty refluksu z dwunastnicy i paru ciekawostek dietetycznych, pada tam wiele zaleceń, które wyraźnie kłócą się z ww. konstatacjami. Młody profesor (?!) może nie czytał starszych podręczników lub jest "dzieckiem" medycyny rockefellerowskiej ("tylko leki i podawane przez całe życie - leczyć, zwłaszcza objawowo, ale nie stracić pacjento-klienta").

Podobnie niejasno wypowiadają się inni lekarze na popularnych portalach medycznych.
Np. ten artykuł pokazuje wieloletnie kłopoty pacjenta przy stosowaniu zalecanych leków, rady lekarza który zarówno przyznaje że "Inhibitory pompy protonowej (tutaj Controloc) nie łagodzą samego refluksu żółciowego, ..." ale nie wskazuje na pozytywną rolę zakwaszenia żołądka. Uznać należy jednak, że czasem na objawy chorobowe może składać sie wiele przyczyn i wtedy leczenie jest trudniejsze.

W takim przypadku dlaczego nie zacząć od czegoś najprostszego? Może okazać się, że już samo picie wody z solą załatwia sprawę - jak to pokazał w swej praktyce Batmghelidj Fereydoon i opisał w książce Twoje ciało domaga się wody.
W ogóle picie dostatecznej ilości wody często rozwiązuje wiele problemów zoazku z łądkowych, jelitowych i innych pochodnych.
Pomaga też spanie w pozycji "fotelowej" - świadectwo wyleczenia (przy zachowaniu jeszcze paru innych wskazań).

Terapia refluksu jest działaniem wielopłaszczyznowym. Na początek istotnym krokiem będzie zmiana diety, stosowanie ziół oraz modyfikacja aktywności fizycznej.

Na koniec - w refluksie może pomóc osteopata.

Leczenie manualne będzie skupiało się na wyrównaniu napięć przepony, terapii wisceralnej jamy brzusznej , wyrównaniu napięć stawowych oraz mięśniowych wzdłuż kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem okolicy szczytowo-potylicznej oraz odcinka piersiowego. Istotnym elementem w procesie leczenia będzie wykorzystanie terapii czaszkowo-krzyżowej aby uzyskać harmonię w działaniu autonomicznego układu nerwowego.

Jednym ze sposobów określenia co się właściwie dzieje w żołądku i dwunastnicy (oraz w przełyku) jest badanie sondą - gastroskopia (obecnie przeprowadzana także w stanie sedacji, co likwiduje dyskomfort).
Tutaj uwaga. Jeziorko żółci robi się w żołądku  często jako skutek samej gastroskopii i wsadzania rury do przełyku - wtedy mamy odruch wymiotny i na skutek tego odruchu wymiotnego żółć z dwunastnicy cofa się do żołądka.

Mam nadzieję, że ta garść informacji pomoże niektórym, a przynajmniej zachęci do spojrzenia głębiej/szerzej  na Wasze kłopoty.

Opr. Leszek Korolkiewicz

 

PS2. czy widziałeś Nowości?

 

 

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.