Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Endo-ekologia

endoekologia zdrowia

Ekologia - pojecie znane. Traktuje o środowisku. Ale jakie środowisko jest nam najbliższe? To, które jest ...wewnątrz nas.
Artykuł mówi o tym środowisku w aspekcie zdrowia i omawia pojęcie endoekologii.
Zanim poznałem tę nazwę i idee które za nią stoją, już dawniej zwracałem tutaj uwagę np. na niekonsekwencję (nawet hipokryzję)  w postawie tych ekologów czy lekarzy, którzy palą papierosy...

Przedstawiam książkę Endoekologia Zdrowia autorstwa małżeństwa Nieumywakinów. 

O Iwanie Nieumywakinie wspominaliśmy parokrotnie, np. w kontekście zastosowania wody utlenionej dla zdrowia, w Płukanie nosa, w Oddychanie a zdrowie, ...
Książki I. Nieumywakina dostępne w Polsce wymieniam na końcu artykułu.

Iwan Nieumywakin, Ludmiła Nieumywakina
Endoekologia zdrowia
Wydawnictwo Hartigrama, 2010 r.
380 stron

Z noty wydawniczej:

Małżeństwo Nieumywakinów to para, która większość swojego życia poświęciła tematowi zdrowia. Wspólnie dzielona pasja sprawiła, że pomogli wielu osobom w uświadomieniu sobie, jaki jest klucz do dbania o dobry stan organizmu i jak, niezależnie od wieku, przywrócić dobre zdrowie, jeśli podupadło ono na skutek zaniedbań, złego trybu życia, niewłaściwego żywienia lub innych czynników. Ponad 30 lat pracy małżonków to próba połączenia tego, co wynieśli dzięki gruntownemu akademickiemu wykształceniu medycznemu ze spojrzeniem tradycyjnej medycyny ludowej.

Iwan Nieumywakin od 1959 r. zajmował się opracowywaniem metod i środków udzielania pomocy medycznej kosmonautom podczas lotów różnej długości, pracując przy radzieckim programie lotów kosmicznych. Od wielu lat jest znanym, uhonorowanym wieloma nagrodami propagatorem wewnętrznego stosowania do celów leczniczych wody utlenionej i zapomnianych nieraz przepisów medycyny ludowej.

Ludmiła Nieumywakina przez 24 lata pracy jako radiolog i internista była zawziętą zwolenniczką dogmatów medycyny oficjalnej, dopóki nie okazało się, że medycyna oficjalna nie jest w stanie jej wyleczyć. Natomiast przy użyciu środków medycyny ludowej pozbyła się swojej dolegliwości w ciągu kilku dni. To właśnie sprawiło, że zaczęła aktywnie interesować się nowym dla niej podejściem do zdrowia.

Nieumywakinowie są jednymi z nielicznych przedstawicieli medycyny oficjalnej, którzy nie bagatelizują osiągnięć medycyny ludowej. Uważają, że przyszłością medycyny jest połączenie medycyny oficjalnej z lecznictwem ludowym. Zostali uznani za "najlepszych uzdrowicieli ludowych Rosji". Iwan Nieumywakin jest członkiem prezydium Stowarzyszenia Medycznego Specjalistów Tradycyjnej Medycyny Ludowej i Uzdrowicieli.

Czym zatem jest owa endoekologia?
Posłużę się fragmentem książki (z rozdziału Endoekologia - co to takiego?).

"Jedną z nurtujących nas dzisiaj kwestii jest problem zakłócenia równowagi ekologicznej na praktycznie wszystkich poziomach (powietrze, woda, pokarm, ziemia). Niestety, nikt nie zwraca uwagi na stan endoekologiczny środowiska wewnętrznego człowieka, od którego zależą wszystkie jego przejawy życiowe.

W czym zatem kryje się najważniejsza przyczyna powstawania zaburzeń w organizmie, która w końcu doprowadza do „usterki” – zachorowania, niezależnie od jego charakteru (etiopatogenezy)? Czyżby jeśli chorego, zgodnie z pojęciem medycyny oficjalnej „wyleczono”, usuwając tylko zewnętrzne objawy choroby, symptomy, a pozostałe w organizmie przyczyny gotują niespodzianki, jedną podstępniejszą od drugiej, nie było z tego wyjścia? Przecież już nie tylko życie ludzi w podeszłym wieku, ale także coraz młodszych, zamienia się nie w radość, a w drogę przez mękę w workiem „nieuleczalnych” schorzeń, które stają się ciężkim brzemieniem dla bliskich, otoczenia i państwa".

Zatem, endoekologia to nauka która bada i opracowuje metody, dzięki którym możliwe jest utrzymanie czystości środowiska wewnętrznego naszego organizmu. Zabezpiecza to organizm przed wieloma schorzeniami i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek i organów.
Czytamy dalej:

"Ależ nie, jest wyjście, i im wcześniej będziecie je znać, a przede wszystkim – coś robić, tym mniejsze będą problemy ze zdrowiem...
Obecnie trudno kogokolwiek zadziwić tym, że sytuacja ekologiczna w wielu krajach, w tym także w Rosji, postawiła ludzi na granicy przetrwania. Rzecz w tym, że ekologia – nauka o otaczającym świecie – zawiera w sobie bardziej pojemne znaczenie, w którym mieści się wszystko, co nazywamy Wszechświatem. Wszystko w nim powinno znajdować się w harmonii makro- i mikrokosmosu, przy czym pojęcia te są wobec siebie względne.

Na przykład człowiek stanowi w odniesieniu do Wszechświata ziarnko piasku, ale w stosunku do mikrobów zasiedlających nasz organizm – jest makrokosmosem. Przyczyna rozdźwięku z otaczającym nas światem znajduje się wewnątrz nas, dlatego wyzdrowienie na wszystkich poziomach należy zacząć od siebie.

Weźmy na przykład wpływającą na nasze zdrowie jakość wody. Okazuje się, że od tego, co pijemy, zależy nie tylko nasze zdrowie, ale i genotyp ludzkiej populacji. Nie potrzeba nikogo zabijać, wystarczy pić wodę, która płynie z kranu. Swoimi „technogennymi” osiągnięciami doprowadziliśmy do tego, że w Rosji, jednym z najbogatszych pod względem zasobów wody krajów, ponad 70 regionów posługuje się nieuzdatnioną wodą. W najbliższym czasie w żadnym z projektów wykorzystania zasobów naturalnych nie przewiduje się żadnych przedsięwzięć w tym kierunku. Przeciwnie, stałe pogarszanie sytuacji ekologicznej zanieczyszczeniami bakteriologicznymi, chemicznymi i innymi wymusza stosowanie chloru w celu odkażania wody. Jednakże przy stosowaniu takiej wody, nawet gotowane, powstaje pochodna chloru – dioksyna. Gromadząc się powoli w organizmie, uszkadza właśnie funkcje immunologiczne, wydzielania wewnętrznego, reprodukcyjne i inne. Nie mówiąc już o tym, że pijemy wodę zawierającą rdzę…”.

Endoekologia to nowa gałąź medycyny, nie ma jeszcze wielu publikacji na ten temat. Endoekologia nie skupia się na leczeniu, a na zapobieganiu chorób. 

Autorzy zajmują się dość często tematami niezwykłymi (zwłaszcza w pierwszej teoretycznej części ksiązki), o których nasi naukowcy wolą nie mówić (ale Nieumywakinowie naukowcami i dyplomowanymi lekarzami). Widać to też ze spisu treści (poniżej)

...
(Część teoretyczna)
CZŁOWIEK JAKO SAMOREGULUJĄCY SIĘ UKŁAD‭ ‬
DLACZEGO LUDZIE CHORUJĄ I STARZEJĄ SIĘ‭
ISTOTA BIOENERGETYCZNA CZŁOWIEKA.‭
CZY DUSZA JEST NIEŚMIERTELNA‭? (współautor W.D. Szabietnik)

Strefy geopatyczne‭
Czy spotkaliście się z wampirem‭?
Czakry‭ ‬- co to takiego‭?
Zaklęcia,‭ ‬uroki - cóż to takiego‭?
Czy Dusza jest nieśmiertelna‭?
Prawo Harmonii‭ Prawo Powtórnego Wcielenia‭ (‬reinkarnacji‭)
Kim jesteśmy‭?
Proste sposoby obrony przed urokiem i przebiciami‭

ODŻYWIANIE.‭ ‬WPŁYW CHARAKTERU ODŻYWIANIA NA STAN ZDROWIA

Cechy oddziaływania na organizm podstawowych produktów pokarmowych
Znaczenie wody dla organizmu‭
Objawy odwodnienia‭
Jak zmienić wewnętrzny ekosystem‭
Podstawowe zasady odżywiania‭
Oddychanie‭
Dlaczego oddychamy‭?
Jak oddychamy‭?
Jak oddychać prawidłowo‭?

KRĘGOSŁUP - JEDNA Z GŁÓWNYCH PODSTAW ZDROWIA‭

Jak pozbyć się złej postawy‏
Terapia manualna‭

HARMONIA WSPÓŁŻYCIA SEKSUALNEGO JAKO‭ ‬ASPEKT‭ ‬ZDROWIA

Klimakterium‏ ‎-‏ ‎czy to choroba?

URYNOTERAPIA

POWIETRZE,‭ ‬WODA,‭ ‬RUCH -‏ ‎UNIWERSALNE SPOSOBY HARTOWANIA ORGANIZMU

ZALECENIA‭ (część praktyczna)

‎Oczyszczanie jelit‭
Oczyszczanie wątroby‭
Profilaktyka i leczenie schorzeń przewodu pokarmowego‏
Oczyszczanie stawów i leczenie zaburzeń procesów metabolicznych‭
Choroby układu moczowego‏
Choroby sercowo-naczyniowe‏
Schorzenia układu płucnego‏
Choroby skórne‏
Choroby oczu‏
Cukrzyca‏
Zapalenie gruczołu krokowego,‭ ‬gruczolak‭
Schorzenia onkologiczne‏
Kilka zaleceń ogólnych‏
Warzywa i rośliny‏
Głodówka‏
Przykładowy rozkład dnia‏
Opinie chorych‏

ZAKOŃCZENIE‭
ZAŁĄCZNIK:‭ ‬CHCECIE ZNAĆ SWOJE PRZEZNACZENIE‭?

Jak na lekarzy i uzdrowicieli ludowych przystało autorzy podają proste, tradycyjne sposoby na różne dolegliwości, praktykowane od dawna w Rosji, a u nas praktycznie nieznane. Ujmując szerzej - to stare słowiańskie metody, które nieraz dla współczesnego człowieka wyglądają jak przesądy, nawet zabobony. Czasem szokują, ale jeśli są skuteczne...?
W tych naturalnych sposobach zwraca sie uwagę na rolę wody, pożywienia (dużo miejsca poświęcono warzywom i owocom oraz leczeniu ziołami), prawidłowe oddychanie i postawy ciała, strefy geopatyczne (m.in. cieki wodne) oraz na sprawy duchowe. 
Np. piszą:

”Zdrowie jest wtedy, gdy w duszy nie ma irytacji, goryczy, urazy, utajonej na kogoś złości, zazdrości i nienawiści. Wszystkie negatywne emocje, wpływając na ciało subtelne, okazują się być przyczyną każdego zachorowania na poziomie fizycznym".

Osobiście, oprócz wskazówek zdrowotnych typowych dla rosyjskich uzdrowicieli (jak M. Tombak czy N. Siemionowa) zaciekawiła mnie zwłaszcza część teoretyczna, w której znalazłem wiele wątków filozoficznych i ciekawostek - nawet z pogranicza ezoteryki. To, chociaż nie ze wszystkim trzeba się zgadzać, poszerza widzenie świata oraz pokazuje jak w Rosji rozwijają się różne prądy myślenia. Jednak i tam, chociaż mniej niż w krajach Zachodu, gdzie wszystko zostaje poddane narracji pochodzącej z farmacji i podkupionej przez nią medycyny, to oficjalna nauka rosyjska też ma zakusy na monopol. Nieumywakinowie pokazują przypadki prześladowania niezależnych badaczy, nad czym bardzo ubolewają.
W czasie lektury poczyniłem tyle marginesowych notatek, że aby je omówić, musiałbym napisać obszerny esej. To może innym razem i nie na tej stronie (swoim recenzjom książek - gdy mam na to czas - poświęcam raczej www.nextboox.blogspot.com ).

Na końcu książki znajdziemy przykładowy rozkład dnia, który sprzyja naszemu zdrowiu i przykładowy zestaw ćwiczeń. Jest też wygodny spis przepisów do części praktycznej.

PS.
Książka została wydana w wydawnictwie Hartigramma (www.Hartigrama.pl ), gdzie znajdziesz wiele książek o zdrowiu. Warto wspomnieć, że wszystkie pozycje rodem z Rosji, gdzie metody niekonwencjonalne są dużo bardziej uznane i zaawansowane niż u nas, tłumaczył Marcin Pracki. Jest on znany także z artykułów o zdrowiu i kursów. Jest trenerem Transerfingu i Psychologii kwantowej oraz  diagnostą metodą Volla, na FB ma profil  i prowadzi grupę Transerfing i psychologia kwantowa (patrz też wprowadzenie do transerfingu w tym artykule w sekcji Vadim Zeland).
 

Inne książki I. Nieumywakina dostępne w Polsce (linki klikalne):

 

opr.  Leszek Korolkiewicz


PS. zapisałeś się na nasz newsletter?
(nieregularny i dość rzadko wysyłany  - więc bez strachu - nie zasypię Cię wiadomościami...)

 

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.