Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 

Laktoza, gluten itp.

Cytuję (z podziękowaniem) kolejny artykuł lek. med. Katarzyny Świątkowskiej opublikowany na Facebooku, który uzupełnia poprzedni o mleku.

Zobacz też tutejsze wcześniejsze inne artykuły o mleku jak: Pij mleko - będziesz kaleką, Bomba witaminowa czy ...
O negatywnych własnościach mleka zobacz jeszcze art. popularny
https://dziecisawazne.pl/10-powodow-dlaczego-nie-warto-pic-mleka/.


Oryginalny tytuł roboczy: Laktoza nie jest „trendy” .

Czy zdrowa żywność to musi być koniecznie bez laktozy, bez glutenu? ”.

Wiele półek w supermarketach jest zadedykowanych produktom "wolnym od" (glutenu, laktozy itp.), czy to oznacza automatycznie, iż są OGÓLNIE zdrowsze?

W pewnych kręgach (akurat, nie mam tu absolutnie na myśli lekarzy, czy specjalistów od żywienia), nawet wypada BYĆ „lactose-free".

Rynek produktów „wolnych od laktozy” rośnie ponad 5% rocznie.

Czy laktoza jest taka zła?

Szkodzi zdrowiu?
I tak, i nie.

To zależy,..

Ale faktem jest, że na "bezlaktozowych" produktach można nieźle zarobić.

Laktoza, to po prostu, cukier w mleku ssaków.

Jest ważnym źródłem energii dla noworodków, zwiększa wchłanianie wapnia.

Pewna jej część się nie wchłania, i dlatego działa jak prebiotyk „karmiący” korzystne Bifidobacterie. One produkują krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SFA), które dbają o błonę śluzową jelita grubego i wspierają rozwój układu odpornościowego (3)

Kiedy dziecko rośnie w brzuchu mamy już od 8 tygodnia ciąży można laktAzę wykryć na powierzchni śluzówki jego jelit (1,2).

Laktoza jest prostym związkiem, dwucukrem, połączeniem glukozy i galaktozy.

Żeby laktoza mogła się wchłonąć z przewodu pokarmowego, galaktoza i glukoza ją tworzące muszą „wziąć ze sobą rozwód”. Przeprowadza go wyspecjalizowany enzym: LAKTAZA. „Rozcina” laktozę na dwie części, które mogą już sprawnie wnikać do krwi.

U większości ludzi (ok.70%) na świecie aktywność LAKTAZY spada po odstawieniu od piersi, ponieważ jest „wyłączana” w precyzyjnie genetycznie zaplanowanym procesie.

Niektórzy twierdzą, że natura tak zabezpieczyła się, żeby matka nie karmiła piersią zbyt długo, tylko znowu zachodziła ciążę. Karmienie piersią nie sprzyja owulacji i kolejnej ciąży u matki (choć jej nie wyklucza, żeby nie było, wolałam uściślić tak na wszelki wypadek, żeby nikt nie zgłaszał do mnie pretensji jakby co… ).

Kiedy natura wyłącza produkcję enzymu LAKTAZY w jelicie, pojawia się nietolerancja laktozy.

Dotyczy ona ponad 90% osób pochodzenia wschodnioazjatyckiego, 65–75% Afrykańczyków, ok.40% populacji w krajach śródziemnomorskich (6) i tylko średnio 5% ludzi z północnej Europy.

Laktoza stanowi ok. 4 % mleka krowiego. Wypicie większej ilości mleka może w takich sytuacjach powodować nieprzyjemne objawy.

Teraz lepsze wieści.

Wielu Europejczyków jest nosicielami zmutowanego genu pozwalającego trawić laktozę przez całe życie.

W północno-środkowej Europie ma tak 80-98% populacji ogólnej (4,5).

Laktoza im nie straszna.
 
Częściej występuje nietolerancja laktozy na obszarach świata, gdzie ludzie rzadko spożywają mleko i inne produkty mleczne. Ponad 90 procent osób pochodzenia wschodnioazjatyckiego nie toleruje laktozy (odwrotnie niż w Europie).

Dorosłych można podzielić się na tych, co słodzą kawę lub nie słodzą kawy (no, jeszcze oczywiście są ci, którzy kawy nie piją w ogóle).

Inny podział ( z wielu różnych ) - to na ludzi z genami każącymi jelitom przestać produkować laktAzę po 5 roku życia, i na osoby posiadające geny, które nie „blokują” produkcji tego enzymu w wieku dojrzałym.

Skąd możemy wiedzieć jakie geny dostaliśmy po przodkach?

Dostępne są badania genetyczne.

Można sobie je kupić i zobaczyć czy mamy geny, które kazały się naszej własnej laktazie wyłączyć ( i jesteśmy "lactase non-persistence") czy też może jesteśmy właścicielami „przetrwałej” w dorosłości laktazy ("lactase persistence") i pomimo, że dzieciństwo dawno minęło, nasze jelita są nadal przygotowane by laktozę trawić.

W jednym z niedawnych badań wykazano, że takie właśnie geny ma około 93% Polaków (16)

Czy warto wydać na to badanie pieniądze?

Hmmm… może niekoniecznie

Geny, takie czy inne, nie warunkują wcale tak do końca tego, jak nasze jelita radzą sobie z laktozą.

Po pierwsze.

Można mieć odmianę genów „tolerancyjną” dla laktozy a mimo to wcale laktozy nie trawić, gdyż dopadła nas wtórna nietolerancja laktozy, która może wystąpić w wyniku uszkodzenia jelita cienkiego z powodu zapalenia jelit (chociażby rotawirusowego), uczulenia na białka mleka krowiego, zakażenia lambliami, celiakii, choroby Crohna, przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) po wielokrotnych kuracjach antybiotykowych, w niedożywieniu, po operacjach jelit, po radioterapii, po niektórych lekach (np. Olmesartan) itp. (44,45)

Wtedy badanie genów mówi jedno, a ciało- co innego.

Geny mówią: toleruj!
A rzeczywistość - co innego: ból brzucha i biegunka po mleku (czy laktozie).

Na szczęście, po pozbyciu się przyczyny, kosmki jelitowe zabierają się do produkcji laktazy i problem po 1-2 miesiącach mija (8-13).

Po drugie.

Możemy był posiadaczami genów, które kazały laktozie przestać się produkować w jelitach po 5 roku życia, a mimo to, laktozę możemy całkiem nieźle trawić bez żadnych jelitowych rewolucji.
Cud?
Nie.
Bakterie.

Tak się zdarza jeśli mamy w sobie (w jelitach) szczepy bakteryjne, które za nas trawią laktozę, np. z wypitego mleka, czy zjedzoną w innej potrawie. Do takich naszych mieszkańców należą m.in. Bifidobacterie (14).

Bywa, że osoby dorosłe przez jakiś czas nie konsumowały laktozy i kiedy po takiej przerwie wypiją mleko, kończy to się wzdęciami, bólami brzucha itp. Przestały ten cukier po prostu tolerować.

Świetny przykład ważnej życiowej zasady : „czego nie używasz, tego się pozbywasz”-
w tym przypadku chodzi o społeczności bakteryjne w jelitach trawiące za nas laktozę,
ale prawo „czego nie używasz, tego się pozbywasz” działa szczególnie mocno w przypadku mięśni … i intelektu…

Podejrzewacie, że jesteście nietolerancyjni wobec laktozy?

Badanie, które może pomóc rozwiać wątpliwości to test oddechowy wodorowy , obecnie uznany za "złoty standard" w diagnostyce nietolerancji laktozy (46,47).

Oferuje go wiele laboratoriów.
Żeby wyeliminować błędne wyniki, warto poczytać o tym jak się przygotować.

Wracając do laktozy.

Regularne przyjmowanie jej małych ilości (1-2 łyżki dziennie mleka) może poprawić tolerancję dzięki wyhodowaniu odpowiedniej flory jelitowej.

Produkowana przez nią laktaza wykonuje całą „robotę”.

Pijemy mleko z laktozą a drobnoustroje w naszym brzuchu przerabiają je na „lactose-free” (15).

Za darmo.

Fajne, nie?

Teraz mniej pozytywne.

Cukier mleczny dla niektórych jest źródłem gorzkich doświadczeń.

Kiedy aktywność laktazy spada poniżej 50% zaczynają się nieprzyjemne objawy (18). Niestrawiona laktoza wędruje sobie się do okrężnicy. Tam zabierają się za nią tutejsi mieszkańcy - bakterie. Dla własnych interesów przeprowadzają fermentację. Powstają gazy i płyny, wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, nudności wymioty. Rzadziej (ale jednak) przewlekłe zmęczenie, zaburzenia nastroju.

Czasami objawem nietolerancji laktozy zamiast biegunek są zaparcia. Redukcja dwutlenku węgla do metanu przez niektóre szczepy mikroorganizmów może do nich prowadzić (19,20).

„Rewolucje” w przewodzie pokarmowym skutkują bólami głowy (21-23), nawet funkcjonuje takie określenie- ból głowy żołądkowo-jelitowy (24,25).

Badania sugerują , że złe wchłanianie laktozy może odgrywać rolę w rozwoju depresji - wysokie stężenia laktozy w jelitach mogą zakłócać metabolizm L-tryptofanu i dostępność serotoniny (26). Choć tutaj, powiedzmy sobie szczerze, nie mamy za mocnych dowodów.

W przypadku nietolerancji laktozy objawy ze strony przewodu pokarmowego występują zwykle w ciągu 30–60 minut po spożyciu pokarmów zawierających ten cukier i zależą od wieku.

U mniejszych dzieci występuje głównie biegunka.

U starszych dzieci i dorosłych objawami są przede wszystkim bóle brzucha, wzdęcia i biegunka o niskim stopniu nasilenia. W jednym z badań azjatyckich dzieci z nietolerancją laktozy główną dolegliwością były bóle brzucha (64,1%), już rzadziej wzdęcia (22,6%), nudności (15,1%), i biegunka (1,9%) (27) .

Kolka niemowlęca nie jest generalnie powodowana przez nietolerancję laktozy, chyba, że związana jest z nakładaniem się nietolerancji laktozy na inne zaburzenia przewodu pokarmowego (28).

To ważne.

Laktoza to nie jest samo zło, szkodzące ogólnie zdrowiu.

To jest po prostu cukier, którego niektórzy nie trawią.

Czy ta dolegliwość jest tak bardzo powszechna jak starają się nam wmówić sprzedawcy bezlaktozowych przysmaków?

Nie.

W naszym rejonie nie jest to częsty problem- genetycznie- dotyczy około 5% ludzi z północnej Europy. ( I jeszcze przypomnijmy o roli flory bakteryjnej jelit, która u niektórych jest producentem laktazy umożliwiającej trawienie laktozy).

W jednym z niedawnych badań wykazano, że w Polsce około 7,7% ludzi jest nietolerancyjnych wobec laktozy z powodu genów . (Choć w starszych opracowaniach szacowano, że od 17,4% - 37,5% Polaków ma genetycznie „wyłączaną” laktazę po 16 rż) (29,30).
 
To, czy jesteśmy „tolerancyjni” dla mleka i laktozy zależy od tego czy jesteśmy potomkami hodowców bydła (36)

Uważa się, że utrzymywanie się laktazy w dorosłości jest związane z udomowieniem bydła mlecznego w ciągu ostatnich 10 000 lat - początkowo jako zwierząt pociągowych i źródła mięsa, potem mutacje genetyczne umożliwiły ludziom wykorzystywanie mleka jako pokarmu.
Zdolność do trawienia laktozy poza niemowlęctwem (tj. trwałość laktazy) pojawiła się w ok. 3.000–10.000 lat p.n.e.

Badania pokazały, że nawet jeśli ludzie nie produkują wcale własnej laktazy, najczęściej mogą wypić do 250 mililitrów mleka jednorazowo (= ok.10 g laktozy) bez żadnych jelitowych rewolucji i prawdopodobnie dwa razy więcej niż w ciągu dnia, jeśli spożywane to jest wraz z innym jedzeniem i rozciągnięte w czasie (37,38).

Wiele osób z tą nietolerancją może spożywać niewielkie ilości laktozy bez odczuwania objawów, ale inni reagują mocno nawet na jej małe dawki.

Spożywanie laktozy z posiłkami, zwłaszcza tłuszczem, spowalnia opróżnianie żołądka, zmniejszając objawy. Laktoza w „czystym” mleku wpłynie inaczej niż laktoza zjedzona w serniczku, bo w tym drugim jest w otoczeniu pełnym tłuszczu i białka.

Kawa, pikantne przyprawy, mogą zwiększyć tranzyt jelitowy nasilając objawy nietolerancji (7).

Fermentowany nabiał zawiera (przynajmniej powinien zawierać) żywe bakterie Lactobacillus delbrueckii subsp., Bulgaricus , Streptococcus thermophilus, które zmniejszają zawartość laktozy, bo produkują enzymy ją rozcinające (17,18).

Mało tego. Ta bakteryjne enzymy potrafią przetrwać trudne kwaśne warunki w żołądku (chronione w komórkach bakteryjnych).
I proces bakteryjnego trawienia laktozy utrzymuje się w jelicie cienkim. Czyli - bakterie wykonują TAM pracę zamiast naszych enzymów (39).

Kefiry, jogurty mają mniej laktozy, ale ilość cukru w nich nie zmienia się wcale.

Różnica taka, że w produktach fermentowanych czy bezlaktozowych mamy laktozę pociętą na 2 cukry proste, zaś po wypiciu mleka musi to nastąpić dzięki enzymom w jelicie (40).

Sery najczęściej nie są problemem. Najczęściej mamy tylko 0,1–0,9 g laktozy w 30 g twardego sera (43).

Istnieje zamieszanie między nietolerancją laktozy a alergią na mleko krowie.

Dość częste stwierdzenie w reklamach:

„Moje przysmaki nie zawierają glutenu ani laktozy, dzięki czemu są bezpieczne dla alergików”.
(Niesamowite jakie rzeczy ludzie są w stanie opowiadać tylko po to żeby coś sprzedać :-(  ).

Po pierwsze

Nie ma czegoś takiego jak: „alergia na laktozę” .

A alergia na białko mleka krowiego (serwatka i kazeina) jest w dużej mierze ograniczona do dzieci i jest to zupełnie „inna bajka” niż nietolerancja laktozy, można być uczulonym na pszenicę lub mieć nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, ale stwierdzenie, że coś
„nie zawiera glutenu ani laktozy, dzięki temu jest bezpieczne dla alergików”
mija się z prawdą
(Może ten nasz produkt nie mieć laktozy czy glutenu , ale mieć za to w sobie orzeszki ziemne czy inne alergeny, które pewnych ludzi mogą zabić).

Jednak…

Istnieje sytuacja kiedy przestawienie się na produkty bezlaktozowe i bezglutenowe (a raczej bez pszenicy) najprawdopodobniej pomoże. To zespół jelita drażliwego.

O tym w następnym artykule Autorki. [link powyżej]

Będzie też o tym „czy mleko zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych”.

I o testach na „nietolerancje pokarmowe”, które są powszechnie oferowane i stosowane, choć nietanie. („Jesteś ciągle ospały (ospała)? Nic ci się nie chce? Nie możesz schudnąć? Twoje dziecko łapie infekcje? Oj, to pewnie z powodu jakiegoś pokarmu który rujnuje podstępnie zdrowie !!!”).

Źródła cytowane do tej części

1. Nina Strzałkowska, Karolina Jasińska, Artur Jóźwik, Physico-chemical properties of lactose, reasons for and effects of its intolerance in humans – a review, Animal Science Papers and Reports vol. 36 (2018), no. 1, 21-31 Institute of Genetics and Animal Breeding, Jastrzębiec, Poland
2. Caroli A, Poli A, Ricotta D, Banfi G, Cocchi D. Invited review: dairy intake and bone health: a viewpoint from the state of the art. J Dairy Sci. 2011;94(11):5249–5262. doi: 10.3168/jds.2011-4578.
3. Nath A, Haktanirlar G, Varga Á, et al. Biological Activities of Lactose-Derived Prebiotics and Symbiotic with Probiotics on Gastrointestinal System. Medicina (Kaunas). 2018;54(2):18. Published 2018 Apr 17. doi:10.3390/medicina54020018
4. Swallow D.M. Genetics of lactase persistence and lactose intolerance. Annu. Rev. Genet. 2003;37:197–219. doi: 10.1146/annurev.genet.37.110801.143820.
5. European Food Safety Authority (EFSA) Scientific opinion on lactose thresholds in lactose intolerance and galactosaemia. EFSA J. 2010;8:1777. doi: 10.2903/j.efsa.2010.1777
6. Charati H, Peng MS, Chen W, et al. The evolutionary genetics of lactase persistence in seven ethnic groups across the Iranian plateau [published correction appears in Hum Genomics. 2019 Mar 22;13(1):16]. Hum Genomics. 2019;13(1):7. Published 2019 Feb 11. doi:10.1186/s40246-019-0195-5
7. Heine RG, AlRefaee F, Bachina P, et al. Lactose intolerance and gastrointestinal cow's milk allergy in infants and children - common misconceptions revisited. World Allergy Organ J. 2017;10(1):41. Published 2017 Dec 12. doi:10.1186/s40413-017-0173-0
8. Davidson GP, Goodwin D, Robb TA. Incidence and duration of lactose malabsorption in children hospitalized with acute enteritis: study in a well-nourished urban population. J Pediatr. 1984;105:587–590. doi: 10.1016/S0022-3476(84)80425-4
9. Swiatkowski E, Socha J. Lactose-intolerance and hypolactasia in children with giardiasis. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1990;11:424–425. doi: 10.1097/00005176-199010000-00030.
10. Heine RG. Pathophysiology, diagnosis and treatment of food protein-induced gastrointestinal diseases. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2004;4:221–229. doi: 10.1097/00130832-200406000-00015.
11. Prasad KK, Thapa BR, Nain CK, Sharma AK, Singh K. Brush border enzyme activities in relation to histological lesion in pediatric celiac disease. J Gastroenterol Hepatol. 2008;23:e348–e352. doi: 10.1111/j.1440-1746.2007.05248.x.
12. von Tirpitz C, Kohn C, Steinkamp M, Geerling I, Maier V, Moller P, Adler G, Reinshagen M. Lactose intolerance in active Crohn's disease: clinical value of duodenal lactase analysis. J Clin Gastroenterol. 2002;34:49–53. doi: 10.1097/00004836-200201000-00009.
13. Heyman MB, Committee on N Lactose intolerance in infants, children, and adolescents. Pediatrics. 2006;118:1279–1286. doi: 10.1542/peds.2006-1721
14. Hertzler SR, Savaiano DA. Colonic adaptation to daily lactose feeding in lactose maldigesters reduces lactose intolerance. Am J Clin Nutr. 1996;64:232–236
15. Shaukat A., Levitt M.D., Taylor B.C., MacDonald R., Shamliyan T.A., Kane R.L., Wilt T.J. Systematic review: Effective management strategies for lactose intolerance. Ann. Intern. Med. 2010;152:797–803. doi: 10.7326/0003-4819-152-12-201006150-00241.
16. Madry E, Lisowska A, Kwiecien J, Marciniak R, Korzon-Burakowska A, Drzymala-Czyz S, Mojs E, Walkowiak J. Adult-type hypolactasia and lactose malabsorption in Poland. Acta Biochim Pol. 2010;57:585–588.
17. Deng Y, Misselwitz B, Dai N, Fox M. Lactose Intolerance in Adults: Biological Mechanism and Dietary Management. Nutrients. 2015;7(9):8020-35. Published 2015 Sep 18. doi:10.3390/nu7095380
18. Dehkordi N., Rao D., Warren A., Chawan C. Lactose malabsorption as influenced by chocolate milk, skim milk, sucrose, whole milk, and lactic cultures. J. Am. Diet. Assoc. 1995;95:484–486. doi: 10.1016/S0002-8223(95)00126-3.
19. Matthews S.B., Waud J.P., Roberts A.G., Campbell A.K. Systemic lactose intolerance: A new perspective on an old problem. Postgrad. Med. J. 2005;81:167–173. doi: 10.1136/pgmj.2004.025551.
20. Misselwitz B., Pohl D., Frühauf H., Fried M., Vavricka S.R., Fox M. Lactose malabsorption and intolerance: Pathogenesis, diagnosis and treatment. United Eur. Gastroenterol. J. 2013;1:151–159. doi: 10.1177/2050640613484463.
21. Campbell A.K., Wann K.T., Matthews S.B. Lactose causes heart arrhythmia in the water flea Daphnia pulex. Comp. Biochem. Physiol. Part B Biochem. Mol. Biol. 2004;139:225–234. doi: 10.1016/j.cbpc.2004.07.004. [PubMed] [CrossRef]
22. Matthews S.B., Campbell A.K. When sugar is not so sweet. Lancet. 2000;355:1330. doi: 10.1016/S0140-6736(00)02116-4.
23. Suarez F.L., Savaiano D.A., Levitt M.D. A comparison of symptoms after the consumption of milk or lactose-hydrolyzed milk by people with self-reported severe lactose intolerance. N. Engl. J. Med. 1995;333:1–4. doi: 10.1056/NEJM199507063330101.
24. Noghani M, Rezaeizadeh H, Fazljoo SM, Keshavarz M. Gastrointestinal Headache; a Narrative Review. Emerg (Tehran). 2016;4(4):171-183.
25. Schiffner R, Kostev K, Gothe H. Do patients with lactose intolerance exhibit more frequent comorbidities than patients without lactose intolerance? An analysis of routine data from German medical practices. Ann Gastroenterol. 2016;29(2):174-9.
26. Ledochowski M., Sperner-Unterweger B., Fuchs D. Lactose malabsorption is associated with early signs of mental depression in females (A Preliminary Report) Digest. Dis. Sci. 1998;43:2513–2517. doi: 10.1023/A:1026654820461.
27. Hegar B, Widodo A. Lactose intolerance in Indonesian children. Asia Pac J Clin Nutr. 2015;24(Suppl 1):S31–S40.
28. Lucassen PL, Assendelft WJ, Gubbels JW, van Eijk JT, van Geldrop WJ, Neven AK. Effectiveness of treatments for infantile colic: systematic review. BMJ. 1998;316:1563–1569. doi: 10.1136/bmj.316.7144.1563.
29. Socha J, Ksiazyk J, Flatz G, Flatz SD (1984) Prevalence of primary adult lactose malabsorption in Poland. Ann Hum Biol 11: 311–316
30. Kwiecień J, Szadkowski L, Szostak W, Żabka A, Karczewska K, Kasner J (2005) Hypolactasia in school children in Zabrze city. Pediatria Współczesna 7: 15–18
31. Simoons FJ. Primary adult lactose intolerance and the milking habit: a problem in biologic and cultural interrelations. II. A culture historical hypothesis. Am J Dig Dis. 1970;15:695–710. doi: 10.1007/BF02235991.
32. Allentoft ME, Sikora M, Sjögren KG, Rasmussen S, Rasmussen M, Population genomics of Bronze Age Eurasia. Nature. 2015;522:167–172. doi: 10.1038/nature14507
33. Mccracke.Rd (1971) Lactase Deficiency - Example of Dietary Evolution. Current Anthropology 12: 479–&.
34. Nei M, Saitou N (1986) Genetic relationship of human populations and ethnic differences in reaction to drugs and food. Prog Clin Biol Res 214: 21–37.
35. Cook GC, Altorki MT (1975) High Intestinal Lactase Concentrations in Adult Arabs in Saudi-Arabia. British Medical Journal 3: 135–136.
36. Krüttli A, Bouwman A, Akgül G, Della Casa P, Rühli F, Warinner C. Ancient DNA analysis reveals high frequency of European lactase persistence allele (T-13910) in medieval central europe. PLoS One. 2014;9(1):e86251. Published 2014 Jan 23. doi:10.1371/journal.pone.0086251
37. NEWCOMER A.D., MCGILL D.B., THOMAS P.J., HOFMAN A.F., 1978 – Tolerance to lactose among lactase-deficience American Indians. Gastroenterology 74, 44-46.
38. Reifman J., Edwards S.S., Wolpert H., Steil G.M. Bolus estimation—Rethinking the effect of meal fat content. Diabates Technol. Ther. 2015;17:860–866. doi: 10.1089/dia.2015.0118.
39. Savaiano DA. Lactose digestion from yogurt: mechanism and relevance. Am J Clin Nutr. 2014;99(5 Suppl):1251S–5S.
40. McBean LD, Miller GD. Allaying fears and fallacies about lactose intolerance. J Am Diet Assoc. 1998;98(6):671–676. doi: 10.1016/S0002-8223(98)00152-7.
41. Savaiano DA. Lactose digestion from yogurt: mechanism and relevance. Am J Clin Nutr. 2014;99(5 Suppl):1251S–1255S. doi: 10.3945/ajcn.113.073023
42. Dainese-Plichon R, Schneider S, Piche T, Hébuterne X. Lactose malabsorption and intolerance in adult subjects [article in French] Nutr Clin Métabol. 2014;28(1):46–51. doi: 10.1016/j.nupar.2013.12.002.
43. Silanikove N., Leitner G., Merin U. The Interrelationships between lactose intolerance and the Modern Dairy Industry: Global Perspectives in Evolutional and Historical Backgrounds. Nutrients. 2015;7:7312–7331.
44. Szilagyi A, Ishayek N. Lactose Intolerance, Dairy Avoidance, and Treatment Options. Nutrients. 2018;10(12):1994. Published 2018 Dec 15. doi:10.3390/nu10121994
45. Bayless T.M., Christopher N.L. Disaccharidase deficiency. Am. J. Clin. Nutr. 1969;22:181–190. doi: 10.1093/ajcn/22.2.181.
46. Heyman M.B.: Lactose intolerance in infants, children and adolescents. Pediatrics, 2006; 118: 1279–1286
47. Toporowska-Kowalska E., Kowalska E., Wąsowska-Królikowska K.: Hipolaktazja jako przyczyna
48. Schumann D, Langhorst J, Dobos G1, Cramer, Randomised clinical trial: yoga vs a low-FODMAP diet in patients with irritable bowel syndrome, Aliment Pharmacol Ther. 2018 Jan;47(2):203-211. doi: 10.1111/apt.14400. Epub 2017 Oct 27.

Przypisy tutejszego redaktora i parę głosów z dyskusji

Rozróżnić trzeba mleko surowe - nie pasteryzowane, od mleka przetworzonego termicznie (UHT itp.)

W tym pierwszym zachowane są oryginalne bakterie i składniki, a w mleku przegrzanym są one w dużym stopniu niszczone, podobnie jak są  degradowane niektóre inne składniki mineralne i tłuszcze. Dotyczy to też gotowania mleka.  W mleku rozróżnijmy też to pochodzące od wolno wypasanej ekologicznej krowy lub kozy i to z obory, w której krowa spędza całe życie  - bez świeżej trawy i ziół a za to karmionej paszą "wzbogaconą" antybiotykami i sztucznymi dodatkami.  Te dwa produkty mają zdecydowanie rożny wpływ na organizm, mówi się nawet, że to, co się kupuje w kartonach to produkt mlekopodobny.
Tylko produkty z pierwszego rodzaju (odpowiednio zrobione kefiry, jogurty, mleko zsiadłe itp.) zachowują właściwe bakterie i składniki... 

Laktoza nie jest problemem, jeśli będziemy mieć mleko niepasteryzowane z domowego udoju. Tylko takie zawiera enzym laktazę, która umożliwia trawienie laktozy. A z takiego mleka fajnie jest zrobić zsiadłe, bo zawiera mnóstwo dobroczynnych bakterii.

Ludzie mający zdiagnozowaną nietolerancję laktozy po spożyciu mleka nie przetwarzanego w mleczarniach przemysłowych nie mają objawów nietolerancji.

...  moda na brak laktozy wiąże się z modą na medycynę chińską. Azjaci nie trawią laktozy jako dorośli. Stąd medycyna chińska odradza spożywanie mleka przez dorosłych. Jeśli Europejczycy biorą w ciemno wszystko, co przychodzi z Azji Wschodniej, to zaczynają odstawiać laktozę.

Zwróćcie uwagę na procentowa ilość ludzi tolerujących laktozę na naszych terenach. Niektórzy naukowcy wprost twierdzą, że ta niesamowicie duża tolerancja jest związana z wcześniejszym niż na innych terenach udomowieniem krowy.

Sery żółte mają b. mało laktozy.
Jeszcze o powiązaniu z refluksem.
Pytanie czytelnika: dlaczego zawsze po produktach mlecznych mam zgagę. To bardziej od kazeiny czy laktozy?

Odpowiedź:  badania wskazywałyby zarówno na laktozę jak i kazeinę, poza tym dieta niskowęglowodanowa (a laktoza to węglowodan) zmniejsza ekspozycję przełyku na kwas żołądkowy i zmniejsza objawy GERD:

Choe JW, Joo MK, Kim HJ, et al. Foods Inducing Typical Gastroesophageal Reflux Disease Symptoms in Korea. J Neurogastroenterol Motil. 2017;23(3):363–369. doi:10.5056/jnm16122

Incidence of gastroesophageal reflux with whey- and casein-based formulas in infants and in children with severe neurological impairment. Khoshoo V, Zembo M, King A, Dhar M, Reifen R, Pencharz P.
J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1996 Jan; 22(1):48-55.
 

PS. czy widziałeś Nowości?

 

 

 



Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.